Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Smycz i obroża dla yorka - jaką wybrać?

Smycz dla yorka

Smycz dla psa yorka – klasyczna czy flexi? Na to pytanie właściciele yorków często odpowiadają, że flexi. Smycz automatyczna dla yorka miałaby być lepsza, bo zapewnia elastyczność, bo bez oporów i szarpania wydłuża się, gdy pies chce przyspieszyć, odejść dalej. A zatem smycz automatyczna dla yorka w mniejszym stopniu powinna grozić uszkodzeniem delikatnego ciała w razie szarpnięcia. Pytanie: a co będzie, gdy pies szarpnie smycz już maksymalnie rozciągniętą? Problem w tym, że smycz typu flexi uczy zwierzę, że wolno mu więcej i że smycz można szarpać.

Smycz dla yorka szczeniaka

Dlatego też wiele osób uważa, że wbrew pozornym zaletom smycz automatyczna dla yorka wcale nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Najistotniejsze jest bowiem, by nauczyć zwierzę w okresie szczenięcym chodzenia na luźnej smyczy. A tego można dokonać jedynie kupując smycz klasyczną, która nie będzie się rozciągać, czyli naginać do woli psa.

Smycze dla yorków - do czego przypiąć?

Po zakupie smyczy dla yorka, pozostaje pytanie, do czego ją przypiąć. I tu napotykamy na kolejne kontrowersje. W przypadku większości psów, odpowiedź nasuwałaby się automatycznie – do obroży. Czy jednak obroża dla yorka jest dobrym rozwiązaniem? W większości przypadków usłyszymy że nie, ponieważ sprowadza ona na zwierzę ryzyko poważnego urazu. A mimo to, są od tego poglądu zdania odmienne. O co chodzi, dlaczego obroża dla yorka wzbudza tyle emocji?

Obroża dla yorka

Tchawica – to u yorka narząd szczególnej troski. Tchawica jest elementem układu oddechowego, przez który wdychane powietrze doprowadzane jest do płuc, zaś wydychane – odprowadzane na zewnątrz. Chrząstka, z której zbudowana jest tchawica yorka, a także wielu innych, podobnych, małych psów, jest bardzo delikatna i krucha. Z tego też powodu częstym problemem nękającym zwierzęta tej rasy oraz ich właścicieli jest zapadanie się tchawicy powodujące jej zawężenie i problemy z oddychaniem. Bywa, że jest to wada wrodzona u yorków, ale też często do zapadnięcia tchawicy dochodzi wskutek urazu mechanicznego, spowodowanego na przykład przez gwałtowne szarpnięcie za obrożę. O tym, że stało się coś złego, powiadomi nas sam pies, charcząc, sapiąc i krztusząc się.

Zobacz też: Szelki dla yorka - jakie wybrać dla szczeniaka i dorosłego?

Obroża dla yorka, a szelki dla yorka

Dodatkowo, zakładając obrożę dla yorka, należy liczyć się z tym, że zbyt gwałtowny ruch może uszkodzić kręgosłup, który akurat na odcinku szyjnym u tych zwierząt jest wyjątkowo delikatny. Z tych dwóch powodów wiele osób uważa, że obroża dla psa yorka nie jest bezpiecznym pomysłem. I że właśnie dlatego powinno się yorki prowadzać jedynie w szelkach.

Sprawdź produkty z kategorii: Szelki dla psa

Obroże dla yorków - dlaczego nie?

Część hodowców i właścicieli przekonuje jednak, że mimo powyższych argumentów, obroża dla yorka będzie lepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli chodzi o yorka szczeniaka - szelki mają bowiem deformować szkielet psa w okresie wzrostu. Chodzi też o wycieranie sierści przez szelki, które zdecydowanie większą powierzchnią stykają się z ciałem psa – zwłaszcza pełne szelki materiałowe, przypominające ciasny kubrak. Dodatkowo obroża dla yorka szczeniaka ma być narzędziem uczącym zwierzę posłuszeństwa, dyscypliny i chodzenia na tak zwanej luźnej smyczy.

Obroża dla yorka - najważniejszy jest spokój

Oczywiście obroża dla yorka będzie się nadawać wyłącznie po spełnieniu kilku warunków, dotyczących głównie sfery behawioralnej u danego zwierzęcia, ale też wyczucia i zręczności właściciela w prowadzeniu psa. Nie ma sensu na siłę wdrażać wyrafinowanych zaleceń dotyczących obroży dla yorka, jeśli nasze zwierzę jest wyjątkowo żywiołowe i nie widzimy szans na ułożenie go – wówczas obroża faktycznie będzie jedynie źródłem ryzyka. Niezwykle istotny jest też spokój i doświadczenie osoby, która ma uczyć, a potem prowadzić yorka na smyczy przypiętej do obroży.

Sprawdź: Karma dla Yorka – jak wybrać dla szczeniaka i dla dorosłego?