Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Smycz automatyczna - dla psa, kota. Jaką wybrać?

2018-04-16
Smycz automatyczna - dla psa, kota. Jaką wybrać?

Smycz automatyczna

Smycz automatyczna jest urządzeniem, które pozwala płynnie regulować długość linki lub taśmy wpiętej w obrożę lub szelki naszego psa. Smycz dla psa automatyczna często nazywana jest smyczą typu flexi – jest to nazwa zapożyczona od nazwy własnej marki popularnych akcesoriów tego typu. Budowa smyczy automatycznej sprawia, że linka wysuwa się z obudowy pod lekkim nawet naporem psa aż do całkowitego rozwinięcia, albo do momentu, w którym zdecydujemy się ją zablokować. Służy do tego specjalny przycisk umieszczony w obudowie smyczy automatycznej. Można zablokować nim linkę jedynie na moment (puszczając po zwolnieniu przycisku), albo na stałe.

Czytaj: Smycz dla psa - do biegania, automatyczna, długa

Smycz automatyczna dla psa – zalety

Smycz automatyczna dla psa zapewnia dużą dozę swobody. Zwierzę nie musi się kurczowo trzymać nogi pana i może uskuteczniać wędrówki po zakamarkach, w które człowiek trzymający smycz nie ma ochoty wchodzić. Jest to tym łatwiejsze, im dłuższa jest linka - najdłuższe automatyczna smycz dla psa mogą mieć 10 a nawet 15 metrów, choć w praktyce najczęściej spotyka się 5-metrowe. Dla właściciela to duża wygoda. W końcu nie zawsze w wyjściowych butach mamy ochotę biegać po rosie albo stąpać po upstrzonym odchodami „polu minowym”, jakim często jest osiedlowy trawnik. W sytuacji zagrożenia, mechanizm smyczy automatycznej zawsze można zablokować, nie pozwalając zwierzęciu odejść dalej.

Co więcej, wychodząc z psem na spacer zatłoczonym chodnikiem w centrum miasta, z góry na sztywno możemy ustawić długość na metr, albo dwa, zaś wybierając się na łąkę, blokujemy smycz automatyczną na 5 czy 10 metrach. Tak długa, zblokowana smycz automatyczna może służyć nawet za linkę treningową. Ale żeby nie było tak różowo – pamiętajmy, że smycz automatyczna dla psa ma też swoje wady i o nich również należy otwarcie mówić – nie po to, by z góry uprzedzać i zniechęcać, lecz po to, by niewłaściwie zastosowanie nie rzutowało na opinię o urządzeniu, które w wielu sytuacjach sprawdza się znakomicie.

Smycz automatyczna dla dużego psa

Smycz automatyczna dla psa będzie dobrym wyborem, pod warunkiem że nie mamy do czynienia ze zwierzęciem wyjątkowo dużym, silnym i agresywnym – w takiej sytuacji smycz automatyczna jest zazwyczaj odradzana. Nie chodzi bynajmniej o wytrzymałość - dziś, w czasach kiedy w sklepach można dostać niemal wszystko, smycz automatyczna dla dużego psa jest urządzeniem jak najbardziej do kupienia.

W tym przypadku jest to zazwyczaj wytrzymała taśma, a nie wątła linka. Producenci tego typu akcesoriów zapewniają, że są one w stanie utrzymać spokojne psy o masie do 50 kilogramów, a w przypadku zwierząt wyrywnych pułap wynosi około 30 kg. Problem zaczyna się, gdy nasz pies jest nie tylko duży i porywczy, ale też zwyczajnie agresywny. W kryzysowej sytuacji (zwarcie z innym psem, atak na kota, wiewiórkę, dziecko) może nam nie starczyć refleksu na zblokowanie smyczy automatycznej. Zresztą – nic nie jest doskonałe i mechanizmy blokowania również nie zawsze działają perfekcyjnie. Kto próbował okiełznać dużego psa tanią smyczą automatyczną, ten wie, o czym mowa.  

Czytaj też: Szelki dla psa do samochodu - jakie pasy wybrać?

Smycz automatyczna – niewychowawcza

Ale jest jeszcze jeden wątek, o którym warto wspomnieć, jeśli rozważamy zakup smyczy automatycznej dla psa. Szczególnie duże psy warto jest uczyć posłuszeństwa, a jednym z jego elementów jest umiejętność chodzenia przy nodze na luźnej smyczy. Dokonać tego można przede wszystkim za pomocą smyczy sztywnej, nie dającej zwierzęciu „pola do negocjacji”.

W przypadku smyczy automatycznej pies wyrabia w sobie przekonanie, że linkę można rozciągać. I nawet jeśli rozciągnie ją do końca, przyzwyczajony do tego swoistego komfortu, dalej będzie szarpać. Z tego powodu osoby profesjonalnie zajmujące się szkoleniem i wychowaniem psów mówią niekiedy, że z punktu widzenia czysto wychowawczego, za pomocą smyczy automatycznej prędzej zafundujemy sobie i zwierzęciu regres niż postęp. 

Zobacz: Smycz i obroża dla yorka - jaką wybrać?

Podwójna smycz automatyczna

Mówiąc o smyczach automatycznych warto wspomnieć o takich ciekawostkach, jak smycz dla dwóch psów. W sklepach zoologicznych nabyć można końcówkę do smyczy automatycznej, w której ze wspólnego węzła wyprowadzone są dwie linki, pozwalające podpiąć i prowadzić na jednej smyczy dwa psy. Dostępne są też inne końcówki do smyczy automatycznych – między innymi świecąca, aby poprawiać widoczność zwierzęcia po zmroku oraz z amortyzatorem – dodatkowo łagodząca skutki gwałtownych szarpnięć.  

Smycz automatyczna dla kota

Smycz automatyczną można również zafundować kotu. Może to być urządzenie, które producent wprost dedykuje mruczkom, ale też nie ma przeciwwskazań, by zastosować w tym przypadku lekką smycz automatyczną dla małego psa. Pamiętajmy, że w przypadku kotów nawet tak elastyczne urządzenia, jakim jest smycz automatyczna, należy przypinać do szelek, nie obroży. Koty są niezwykle płochliwe i są w stanie zerwać się do gwałtownej ucieczki w sytuacji, gdy najmniej się tego spodziewamy. Zwłaszcza, że koty trzymane w czterech ścianach nie są nawykłe do zgiełku oraz zagrożeń (faktycznych lub wyimaginowanych) świata zewnętrznego.

Czytaj także: Linka treningowa dla psa - z amortyzatorem czy bez?

Fot. 123RF

Polecane

pixel