Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Rasy królików – miniaturek, domowych, hodowlanych

Największe króliki mogą ważyć nawet 12 kilogramów, najmniejsze ważą mniej niż kilogram. Ale króliki różnią się między sobą także rodzajem umaszczenia, długością włosa, wielkością uszu i długością kończyn. Są rasy królików miniaturowych, rasy królików dużych. Najpopularniejsze jednak wśród ras królików hodowlanych są te najmniejsze, uwielbiane przez dzieci i trzymane w domu jako maskotki.  

Czytaj też: Hodowla królików - czy jest opłacalna? Jak hodować?

Królik miniaturka – rasy

 • Królik rasy Rex - Mini Rex

  Mini Rex to rasa, która pojawiła się po raz pierwszy we Francji pod koniec XIX wieku. Recesywny gen powoduje, że u królików tej rasy sierść odstaje od ciała zamiast płasko przylegać do skóry. Zewnętrzna warstwa sierści jest też krótsza niż u większości ras. Są przez to królikami niezwykle miłymi i miękkimi w dotyku, stąd też wzięła się ich nazwa potoczna – króliki welwetowe. Jak wskazuje nazwa, króliki tej rasy wyróżniają się wyjątkowo małymi rozmiarami (po osiągnięciu dojrzałości ważą od półtora do dwóch kilogramów) i są niezwykle przyjazne – nie mają problemu, by nawiązać kontakt z opiekunem. Z tych powodów Mini Rex jest jedną z najczęściej wybieranych ras królików domowych. 
 • Baranek miniaturka

  Baranki miniaturki to bardzo popularne króliki wystawowe. Należą do ras miniaturowych. Typowy baranek miniaturka waży 1-2 kg. Rasa wywodzi się z Holandii, w 1979 roku została oficjalnie uznana przez ARBA (American Rabbit Breeders Association). Umaszczenie tych królików może być zarówno jednolite, jak i różnokolorowe. Baranki miniaturki są z natury bardzo ruchliwe i ciekawe, więc będą świetnie bawić się z dziećmi (chociaż mogą mieć opory przed wychodzeniem z klatki). Pomimo przyjaznego usposobienia nie lubią być trzymane, kiedy nie mają na to ochoty – ważne więc, by bawić się z nimi, kiedy same będą chętne. 
 • Hotot miniaturka

  Podobnie jak króliki holenderskie, Hototy miniaturki są znane ze swojego niezwykłego umaszczenia. Całe futro jest białe, poza dwoma małymi kolorowymi kółkami wokół oczu zwierzęcia. Przez lata jedynymi dopuszczanymi do wystaw Hototami były te z czarnymi plamkami wokół oczu, ale ostatnio do rywalizacji mogły dołączyć króliki o innym ubarwieniu. Początkowo nie była to rasa miniaturowa. Duże króliki Blanc de Hotot (odmiana z czarnymi plamkami) były hodowane na początku XX wieku. Z czasem coraz więcej ludzi zaczęło trzymać te króliki jako zwierzęta domowe. W ten sposób powstała rasa Hotot miniaturka. Króliki tej rasy mają krótkie, stojące uszy i ważą maksymalnie półtora kilograma. Zwykle są przyjazne i chętne do zabawy, chociaż zdarza się, że nie potrzebują kontaktu przez jakiś czas. Są świetnymi zwierzętami domowymi. 
 • Mini Lop

  Jako jedna z najpopularniejszych ras na całym świecie, Mini Lop są regularnie sprzedawane i hodowane jako zwierzęta domowe i wystawowe. Podobnie jak królik Baranek miniaturka, Mini Lopy mają oklapnięte uszy. Rasa jest bardzo wesoła i chętna do zabawy, łatwo ją także wytresować. Są bardzo otwarte w kontaktach z innymi zwierzętami, ale wolą spokojniejsze dzieci. Ta rasa potrzebuje ćwiczeń intelektualnych, warto więc postawić im w klatce dużo różnych zabawek. 
 • Mini Satin

  To jedna z mniejszych ras królików, Mini Satin posiadają miękkie i połyskliwe futro. Większe rasy satynowe były bardzo popularne w okolicach 1956 roku, czyli daty odkrycia genu odpowiedzialnego za hodowanie tej rasy. Od tego czasu są coraz bardziej zmniejszane. Mini Satin to bardzo przyjazne i spokojne króliki. Są więc idealne do domu z innymi zwierzętami oraz dziećmi. 
 • Netherland Dwarf

  W przeciwieństwie do większości opisanych tu ras, Netherland Dwarf nie jest najlepszym zwierzęciem domowym dla dzieci. Niezwykle małe (ważą 0,5-1 kg), najlepiej czują się w spokojnym i cichym otoczeniu, bez biegających wokół dzieci. Pomimo małych rozmiarów, potrzebują bardzo dużo ruchu. Dobrze jest więc zapewnić im miejsce do biegania w ciągu dnia. To bardziej kapryśna rasa, jest jednak świetnym wyborem dla dorosłego, który zapewni im wyciszone i stabilne otoczenie. 
 • Hermelin

  Hermelin, to wyjątkowa rasa, która potrzebuje bardzo mało przestrzeni. Nie wymagają tyle ruchu co inne rasy. Dodatkowo są spokojne i przyjazne, co więcej, chętnie dają się szkolić. Bardzo łatwo wytrenować je tak, by korzystały z kuwety.

Zobacz produkty z kategorii: Karma dla królika

Inne popularne rasy królików hodowlanych

 • Królik Holenderski

  Królik holenderski (nazwa jest myląca, ponieważ w rzeczywistości rasa pochodzi z Anglii) jest najbardziej znany z powodu unikatowego umaszczenia – przód tułowia, szyję, tylne łapki i okolice nosa porasta biała sierść, reszta jest jednokolorowa, najczęściej czarna. Króliki holenderskie są nieco większe niż miniaturki, ale wciąż mieszczą się w kategorii małych – ważą od półtora do dwóch i pół kilograma. To spokojna i przyjazna rasa, idealne zwierzątko domowe do kontaktu z dziećmi – nie ma problemu z byciem trzymanym lub głaskanym. 
 • Angielski baran

  Królik rasy Baran został wyhodowany w Anglii w XVIII wieku, waży około 5-7 kg. Ma charakterystyczny kształt głowy, która jest niewielka, ale wydłużona. To królik o bardzo długich uszach sięgających nawet 70 cm.   
 • Królik rasy Angora

  To długowłosa rasa królika domowego. Szczególnie atrakcyjne są jego miękkie i długie włosy (czasem sięgają nawet 30 cm). Jest to jedną z najstarszych ras, prawdopodobnie wynaleziona w Turcji. Króliki tej rasy ważą około 4 kg.

 

Największe rasy królików hodowlanych - rekordziści

Do największych królików świata należą:

 • Belgijski Olbrzym (do 12 kg) 
 • Francuski Baran (do 6,5 kg) 
 • Olbrzym Srokacz (do 6 kg). 


Rekordową wagę 22 kg uzyskał jednak angielski królik, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa – jego właścicielka, pochodząca z Worcester Annette Edwards wyhodowała już 4 największe króliki na świecie.  

Sprawdź: Kuweta dla królika - jaką wybrać? Rodzaje


Fot. 123RF