Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Ptasznik - gatunki, cena, terrarium

Ptasznik

Ptasznik to zbiorcza nazwa około 900 gatunków pająków, charakteryzujących się podobną budową i zwyczajami. Ptasznik występuje w różnych odmianach na wszystkich kontynentach, za wyjątkiem Antarktydy, w szczególności jednak obszarem jego bytowania jest strefa tropikalna i subtropikalna. Ptasznik jest dużym pająkiem, największe jego gatunki osiągają do 10 centymetrów długości samego ciała i 30 centymetrów rozpiętości odnóży.

Charakterystyczne dla ptasznika są włoski pokrywające korpus i nadające mu wizualnie puszystości. Włoski ptasznika spełniają określone funkcje. Część z nich stanowi niezwykle czuły aparat zmysłu informujący pająka o drganiach wywołanych ruchami innych stworzeń w pobliżu. Inne z włosków są parzące – ptasznik zrzuca je na widok agresora.

Pająk ptasznik

Legendarna jest jadowitość ptasznika. Faktycznie, jak wszystkie pająki, także ptaszniki mają jad i nie wahają się go używać w sytuacji zagrożenia, lecz jedynie niewielka część gatunków może być niebezpieczna dla człowieka. Miłośnicy ptasznika podkreślają, że brak jest udokumentowanych naukowo przypadków stwierdzenia śmierci z powodu ukąszenia ptasznika, zdarzają się natomiast z tego powodu:

 • wymioty, 
 • nudności, 
 • krwawienie z rany po ukąszeniu, 
 • czasem miejscowy paraliż. 

Głównym składnikiem jadu ptasznika są różnego rodzaju peptydy. Ptasznik jest mięsożercą. Wbrew nazwie, jego ofiarą rzadko padają ptaki, a jeśli już, to małe. Ptasznik żywi się głównie bezkręgowcami i małymi kręgowcami. Ptasznik jest jednym z tych stworzeń, które praktykują kanibalizm seksualny – znacznie większym samicom zdarza się pożerać partnerów seksualnych. W stanie naturalnym ptasznik żyje głównie w dziuplach drzew, szczelinach skalnych i w ziemnych norkach. Prowadzi głównie nocny tryb życia. A w hodowli?

Ptasznik - rodzaje

Tak jak wspomnieliśmy, wyróżnia się ponad 900 gatunków ptasznika. Niektóre z nich cieszą się szczególnym uznaniem hodowców. Wśród najpopularniejszych wymienić można takie pająki, jak:

 • ptasznik goliat, 
 • ptasznik olbrzymi, 
 • ptasznik białokolanowy, 
 • ptasznik słoneczny,
 • ptasznik tygrysi, 
 • ptasznik kędzierzawy,
 • ptasznik czerwonokolanowy, 
 • ptasznik śnieżny. 

Duże zainteresowanie budzi też pająk nazywany ptasznikiem australijskim, ale temu gatunkowi należy się kilka osobnych zdań, jako że wbrew nazwie, nie jest on ptasznikiem. Jest natomiast niezwykle jadowity, dlatego nie powinien być hodowany (o czym więcej za chwilę).

Ptasznik goliat

Ptasznik goliat jest największym z dotąd odkrytych ptaszników. Rozpiętość jego odnóży sięga 30 centymetrów, a waga – nawet ćwierć kilograma. Ptasznik goliat pochodzi z subtropikalnych rejonów Ameryki Południowej, zamieszkuje takie kraje jak Brazylia, Wenezuela, Gujana Francuska, Surinam. Ptasznik goliat jest stosunkowo agresywny w zachowaniu, jego jad nie stanowi jednak śmiertelnego zagrożenia dla człowieka, jednak ukąszenie potężnymi kłami jadowymi jest bardzo dotkliwe (oprócz bólu i krwawienia wystąpić po nim mogą typowe objawy, zwłaszcza wymioty). Samice ptasznika goliata przeżywają nawet kilkanaście lat, natomiast średnia długość życia samców to około 3 lat.

Terrarium dla ptasznika

W hodowli, ze względu na rozmiary, ptasznik goliat wymaga stosunkowo dużego terrarium, z długości nawet 40-50 centymetrów oraz szerokości i wysokości do 30 cm. Urządzając terrarium dla ptasznika goliata, musimy pamiętać o symulacji naturalnych warunków panujących w północnych rejonach Ameryki Południowej, a więc dużej wilgotności (do 80 proc.) i dość wysokiej, relatywnie stałej temperaturze (około 26 stopni w dzień i 23-24 w nocy). Warto do terrarium ptasznika goliata wstawić rekwizyty, które pozwolą mu się skryć, np. fragment małego pieńka czy gałęzie. Trzeba pamiętać również, aby zapewnić odpowiednie wyposażenie terrarium, które będzie zawierało między innymi właściwe oświetlenie do terrarium.

W przypadku większości gatunków ptasznika cena oscyluje w granicach 50 -150 złotych za dorosłe okazy. Ptasznik goliat jest znacznie droższy. Bierze się to nie tyle z rozmiarów pająka, co jego podaży, która obecnie jest minimalna. Z pojedynczych ofert sprzedaży jakie pojawiły się w ostatnim czasie wynika, że rynkowa wartość ptasznika goliata przekracza 500 złotych, to przynajmniej dwa razy więcej, niż jeszcze kilka lat temu.

Czytaj też: Pyton królewski - cena, hodowla, terrarium

Ptasznik olbrzymi

Poza budzącym pożądanie ptasznikiem goliatem, dostępnych jest także wiele innych gatunków włochatego pająka. Powiemy teraz w kilku słowach o tych najczęściej wyszukiwanych. Należy do nich ptasznik olbrzymi. Mimo zbliżonej nazwy, to inny pająk, niż goliat. Ptasznik olbrzymi wywodzi się z Brazylii, gdzie występuje w stanie Paraiba. Jego ubarwienie zazwyczaj jest czarne, a rozmiary również pokaźne – największe okazy mają 22-26 centymetrów rozpiętości odnóży. Dlatego ptasznik olbrzymi również potrzebuje okazałego terrarium, o wymiarach zbliżonych lub nieco tylko mniejszych do tych prezentowanych odnośnie ptasznika goliata. Temperatura w terrarium powinna być dostosowana do brazylijskich warunków – około 28 stopni w dzień i 4-5 stopni mniej w nocy.

Ptasznik białokolanowy

Ptasznik białokolanowy jest kolejnym z ptaszników wywodzących się z Brazylii. Również pokaźnych rozmiarów – do23 cm, jeśli chodzi o rozstaw odnóży. Większość jego ciała jest czarna, znakiem charakterystycznym są jednak białe golenie – stąd nazwa. Ptasznik białokolanowy jest dość agresywny, atakuje z użyciem jadu, zrzuca też włoski parzące. W hodowli – wymiary terrarium podobne do pająków prezentowanych powyżej. Temperatura w miarę stała, do 27 stopni w dzień, do 25 w nocy. Dość wysoka wilgotność – około 70 proc.

Sprawdź: Podłoże do terrarium

Ptasznik słoneczny

Ptasznik słoneczny w stanie wolnym zamieszkuje środkową i południową Afrykę. Charakteryzuje się żółtym, słonecznym ubarwieniem, od którego zaczerpnął nazwę. Jest mniejszy od południowo-amerykańskich kuzynów, szerokość odnóży samicy sięga 15 cm, samce są jeszcze mniejsze. Jednak ptasznik słoneczny jest bardzo niebezpieczny. Przy dużej ruchliwości i szybkości, jest agresywny i jadowity – jego jad może doprowadzić do paraliżu mięśni. Ptasznik słoneczny natomiast nie atakuje za pomocą włosków parzących. Mimo agresywnego usposobienia dość popularny w hodowli. W terrarium dla ptasznika słonecznego muszą panować warunki afrykańskie – około 30 stopni w dzień i znacznie mniej (około 23 stopni) w nocy. Wilgotność na poziomie 50 – 70 procent. Tak jak wiele ptaszników, także ptasznik słoneczny może być karmiony:

 • świerszczami,
 • szarańczą,
 • karaczanami.

Ptasznik australijski

Ptasznik australijski bytuje, jak łatwo się domyślić, w Australii – w szczególności w rejonie Sidney. Podkreśla się, że jest to wielkie nieszczęście tego pięknego miasta, zbudowanego dosłownie na terytorium należącym do tego typu pająków. W tym miejscy należy wyjaśnić, że ptasznik australijski to nazwa jedynie zwyczajowa, pająk ten w ogóle nie należy do rodziny ptasznikowatych. To ważna informacja w kontekście tego, co powiedzieliśmy na temat braku udokumentowanych informacji odnośnie śmierci wskutek ukąszenia ptaszników.

Otóż ptasznik australijski (prawidłowa nazwa Antrax) jest jednym z najniebezpieczniejszych pająków na świecie. Jest bardzo agresywny, chętnie sięga po kły jadowe. Mimo niewielkich rozmiarów (2 do 6 cm) potrafi zabić jadem – przed laty temu stwierdzono w Australii kilkanaście zgonów z tego powodu (ofiarami zazwyczaj były dzieci). Szczególnie jadowite są samce ptasznika australijskiego.  

Sprawdź także: Kameleon jemeński - cena, terrarium, hodowla

Fot. 123RF