Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Psi bobas – jak zapewnić pupilowi dobry start?

Okres szczenięcy to kluczowa fazy życia psa. To jak zadbamy o psiego bobasa, będzie miało wpływ na całe jego późniejsze życie. Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju psa niezwykle ważne jest zapewnienie mu na etapie szczenięcym odpowiednio wysokiego poziomu białka.

Szczenięta mają wyższe zapotrzebowanie na białko niż psy dorosłe, ponieważ jest to najszybsza i najbardziej intensywna faza rozwoju w ciągu całego życia psa. Ze względu na wysokie wymagania szczenięcego organizmu ważne jest również kontrolowanie odpowiedniego poziomu wapnia i fosforu, które zapewnią prawidłowy rozwój kości psa.

Szczenięca dieta po narodzeniu

W momencie narodzin układ pokarmowy szczeniaka przygotowany jest do odżywiania mlekiem jego mamy, jest to jego podstawowy pokarm do ok. 4. tygodnia życia. Mleko suki zapewnia oseskowi podstawowe składniki odżywcze oraz wiele innych substancji potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Z mlekiem matki szczeniak przyjmuje przeciwciała, hormony, czynnik wzrostu i enzymy, jednym słowem wszystko, co potrzebne, aby zdrowo rósł i nabierał sił. Jednak maluch nie może liczyć na mleko matki bez końca, przychodzi moment, w którym jego głównym pokarmem stanie się pokarm stały. Aby przygotować jego układ trawienny do spożywania pożywienia innego niż mleko matki, po 4. tygodniu można rozpocząć dokarmianie. Stopniowe wprowadzanie do diety szczeniaka stałego pokarmu przygotuje go do odsadzenia od mleka matki, moment ten przypada zwykle na okres między 6 a 8 tygodniem życia malucha.

Żywienie szczeniaka po odsadzeniu i zmiana karmy

Dietę szczeniaka w 100% definiują potrzeby organizmu związane ze wzrostem i rozwojem. Dieta psiego malucha musi być bardzo dobrze zbilansowana. Ważne jest również, aby w przypadku jeśli jesteśmy nowym właścicielem szczeniaka przez pierwsze dwa tygodnie zachować sposób żywienia, jaki stosował jego pierwotny hodowca. Nagła zmiana żywienia byłaby dla szczeniaka dodatkowym stresem i mogłaby wpłynąć na rozregulowanie jego układu pokarmowego. Karmę, którą zamierzamy stosować na stałe, wprowadzamy więc stopniowo, sukcesywnie podmieniając część karmy w coraz większych ilościach. Należy również pamiętać o częstotliwości karmienia oraz ilości podawanego pokarmu. Pierwsze tygodnie (6-8) będą wymagały od właściciela cierpliwości, ponieważ dzienną dawkę karmy należy dzielić na 5-6 porcji. Po 3 miesiącu życia można zmniejszyć częstotliwość, podając jedzenie 4 razy na dobę. Kiedy szczeniak zbliża się do 6 miesiąca życia wystarczą mu 3 posiłki w ciągu doby, a po 7 miesiącu w zależności od potrzeb szczeniaka mogę to być dwa lub jeden posiłek na dobę.

Zapotrzebowanie energetyczne szczeniaka

Życie szczeniaka to w zasadzie dwie czynności, żywiołowa zabawa albo sen. Mimo, że psi maluch dużo śpi, należy pamiętać, że jego zapotrzebowanie energetyczne jest niemal trzykrotnie większe niż u psa dorosłego i obniża się stopniowo wraz z jego wzrostem i wzrostem masy ciała. Mimo iż miło patrzeć, jak szczenię zajada z apetytem, tym bardziej że szczeniaki mają tendencję do wzmożonego apetytu i w zasadzie cięgle domagają się jedzenia, należy bardzo restrykcyjnie przestrzegać dawkowania karmy. Jeśli szczeniak będzie przyjmował zbyt dużo pokarmu, a tym samym przyswajał zbyt dużo energii, jego wzrost może przebiegać zbyt gwałtownie. To może doprowadzić do nieprawidłowości w budowie jego szkieletu. Nadmiar energii w pokarmie może również doprowadzić szczeniaka do otyłości. Nadwaga nabyta w okresie szczenięcym może zostać z psem przez całe jego życie i doprowadzić do wystąpienia wielu poważnych schorzeń.

Znaczenie białka w szczenięcej diecie.

Białko, a w zasadzie aminokwasy, czyli jego składowe, mają największe znaczenie w siej diecie. Aminokwasy są głównym elementem budowy wszystkich tkanek. Jeden surowiec nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości potrzebnych aminokwasów, dlatego przy wyborze karmy warto zwrócić uwagę na to, jakie składniki stanowią jej podstawę białkową. Istotna jest nie tylko ilość źródeł aminokwasów, ale również ich jakość. Szczenięta są szczególnie wymagające jeśli chodzi o zapotrzebowanie na aminokwasy białkowe, a to dlatego, że ich pokarm, czyli mleko matki zawierał ponad 35% białka. Pokarm stały, który wprowadzimy do diety szczeniaka po odsadzeniu, powinien charakteryzować się porównywalną ilością białka. Taką pewność da właścicielowi karma, w której skład będzie wchodziło mięso i podroby najwyższej jakości, a nie białko roślinne.

Dobrym wyborem dla posiadaczy szczeniąt będzie karma Dr. Huggy supreme dog nutrition o smaku Indyk z batatami, koprem i rumiankiem. Białkową podstawę tej karmi stanowi mięso z indyka oraz kaczki, które zawiera mało tłuszczu i dostarcza składników odżywczych, takich jak potas, selen, witaminy z grupy B i cynk, wpływających na ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie szczeniaka. Naturalny kolagen zawarty w karmie wspomaga prawidłowy metabolizm chrząstki stawowej, przyczyniając się do zdrowego rozwoju stawów u szczeniąt. Karma została wzbogacona o suplement Omega-3, który wspomaga prawidłowy rozwój funkcji poznawczych i narządu wzroku.

Czy prawidłowe żywienie szczeniaka musi być trudne?

Powiedzieliśmy już sobie, że żywienie psa na etapie wieku szczenięcego wymaga wiele uwagi. Trzeba dbać nie tylko o jakość pożywienia, ale również jego odpowiednie dawkowanie, które zmienia się wraz z wiekiem malucha. Pozornie może się wydawać, że na tym etapie łatwo popełnić wiele błędów i zaniedbać, jednak nie ma się co przerażać. Ogromną pomocą dla właściciela w procesie odchowywania małego psa jest odpowiednio zbilansowana gotowa karma. Jeśli będzie to produkt zapewniający szczeniakowi odpowiednią ilość energii, w tym tłuszczu bogatego w kwasy omega-3 i omega 6, orz budulca, czyli białka bogatego w aminokwasy, wapnia i fosforu, hodowca może być spokojny i równomierny i zdrowy rozwój swojego psa.