Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przysmaki dla kota - jakie smakołyki dla kotów? Przepis

2018-05-01
Przysmaki dla kota - jakie smakołyki dla kotów? Przepis

Przysmaki dla kota

Przysmaki dla kota spełniają kilka funkcji. Część z nich posiada po prostu atrakcyjne walory smakowe. Inne zawierają substancje wspomagające utrzymanie zwierzęcia w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, takie jak biotyna, tauryna, waleriana, chmiel. Są też przysmaki będące de facto narzędziem w zabawie oraz procesach wychowawczych, zawierające na przykład wabiącą kocimiętkę. Za przysmak dla kota uchodzi również trawa dla kota – zwykła, lecz mająca w przypadku mruczków niezwykłe zastosowanie.  

Czytaj więcej: Trawa dla kota - jak sadzić? Dlaczego koty jedzą trawę?

Przysmaki dla kota – mięso i mleko

Jeśli chodzi o same składniki odżywcze, przysmaki dla kota dzielą się na kilka podstawowych grup. Wśród smakołyków dla kota dominują te wytworzone na bazie mięs, ryb, owoców morza a także przetworów mlecznych – samego mleka oraz serów. Co ważne - nie każdy kot toleruje laktozę, dlatego z przysmakami na bazie nabiału należy postępować ostrożnie lub wybrać produkty bez laktozy. Oczywiście siłą rzeczy w składzie przysmaków dla kota znajdziemy wiele innych składników: jajka, zboża, tłuszcze roślinne  zwierzęce itd. (aczkolwiek pamiętajmy, że w przypadku akurat przysmaków dla kota, zboża pełnią jedynie rolę wypełniacza; z punktu widzenia procesu trawienia nie jest to składnik pożądany).  

Czytaj też: Karma dla kota - jaka jest najlepsza karma dla kota?

Smakołyki dla kota – witaminy i minerały

Większość przysmaków dla kota jest przez producentów wzbogacana w dodatkowe komponenty, w zamyśle mające służyć zdrowotności zwierzęcia. Popularne smakołyki dla kotów zawierają między innymi biotynę (czyli witaminę B7, jakże korzystną dla skóry i sierści) oraz taurynę (kwas 2-aminoetanosulfonowy) dla prawidłowej pracy układu nerwowego i wzrokowego. Uspokajająco mają działać znajdujące się w składzie smakołyków dla kotów naturalne wyciągi roślinne z kozłka lekarskiego (waleriany), melisy czy rumianku. Olej lniany to komponent przysmaków dla kota, którego spożywanie ma poprawiać kondycję sierści. Znajdujący się w składzie innego przysmaku dla kota chlorofil ma zapobiegać wydobywaniu się przykrego zapachu z pyszczka naszego mruczka.  

Smakołyki dla kota – na odkłaczanie

Osobną kategorię smakołyków dla kota stanowią te, które mają służyć odkłaczaniu. Zapobiegają one tworzeniu się w żołądku kulek z włosów, które kot wylizuje ze swojego ciała. W tym celu nabyć możemy albo przysmaki dla kota zawierające ekstrakt słodowy, ułatwiający transport włosów przez układ pokarmowy zwierzęcia, albo… nasiona trawy. Chodzi o najzwyklejszą trawę do posadzenia w doniczce. Większość kotów uwielbia ją skubać, a choć nie zostało to jednoznacznie potwierdzone w badaniach naukowych, większość ekspertów uważa, że trawa jest naturalnym czynnikiem ułatwiającym trawienie i pomagającym pozbywać się kul włosowych z żołądka.  

Czytaj też: Obroża dla kota - na pchły, kleszcze, z feromonami

Smakołyki dla kota – z kocimiętką

Na uwagę zasługują też smakołyki dla kota z kocimiętką. Kocimiętka zwana jest kocim narkotykiem. Zawarty w jej składzie związek chemiczny o nazwie nepetalakton działa na koty wabiąco. O ile jednak sam zapach kocimiętki powoduje u zwierząt uczucie przyjemności  (o sile porównywalnej z doznaniami seksualnymi), o tyle jej zjedzenie przynosi zwierzęciu spokój, wręcz wtrąca je w stan lekkiego letargu. Smakołyki z kocimiętką świetnie nadają się jako wabik czy nagroda. W pogoni za rzuconym na podłogę przysmakiem z kocimiętką, kot chętnie będzie zaspokajał swój naturalny instynkt łowiecki.  

Domowe przysmaki dla kota

Oczywiście smakołyki dla kota możemy przygotowywać samodzielnie w kuchni, jeśli tylko mamy wystarczająco dużo czasu oraz wiedzy na temat potrzeb naszego mruczka. Daje nam to pełną kontrolę nad zestawem składników, ich świeżością etc. Kategoria domowych przysmaków dla kota jest tak obszerna, że nie sposób nawet podjąć się prezentacji wszystkich możliwości. Jeśli chodzi o przysmaki dla kota – przepisy zazwyczaj zawierają propozycję przygotowania różnego rodzaju ciasteczek. Przy czym należy pamiętać, że nie są to bynajmniej słodkie przekąski.  

Sprawdź produkty z kategorii: Koci plac zabaw

Przysmaki dla kota - przepisy

Jednym z najpopularniejszych smakołyków dla kota są ciasteczka łososiowe. Przygotowujemy je formując ciasto z mąki, jajka, odrobiny drożdży i oleju roślinnego oraz oczywiście łososia (może być z puszki). Łososia należy bardzo dokładnie rozdrobnić. Całość mieszamy, formując ciasto. Gotową masę rozwałkowujemy na blacie posypanym mąką, a następnie wycinamy z niej pożądane kształty (małe kółka, gwiazdki, rybki – ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia oraz dostępność form do wycinania). Ciasto pieczemy przez około 20 minut i zostawiamy do wystudzenia.

Innym domowym przysmakiem są makrelowe kulki. Zakupioną w sklepie makrelę w puszce odsączamy i mieszamy dokładnie z pokruszonym chlebem, jajkiem i tłuszczem roślinnym. W ten sposób powstaje masa, którą po rozwałkowaniu tniemy na drobne fragmenty. Przed włączeniem piekarnika, można z nich palcami uformować niewielkie kulki.

Zobacz: Legowisko dla kota - na kaloryfer, okno, parapet

Fot. 123RF

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

pixel