Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przestraszony kot – jak walczyć ze stresem u kota?

2017-12-04
Przestraszony kot – jak walczyć ze stresem u kota?Bardzo trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Pewnie jest w tym twierdzeniu odrobina prawdy. Jednak z drugiej strony koty nadzwyczaj łatwo się niepokoją, irytują, a przy skrajnie silnych bodźcach mogą odczuwać silny strach. Bardzo często różne bodźce bądź uwarunkowania środowiskowe wywołujące u kotów dyskomfort, lęki i fobie to czynniki, które ciężko z takimi zachowaniami powiązać, bowiem niewtajemniczonym miłośnikom kotów mogą wydawać się błahe i nieznaczące.

Stres u kota – czy może być niebezpieczny?

Nawet małoznaczące stresogenne czynniki, na działanie których kot jest eksponowany przez długi czas, mogą mieć niekorzystny wpływ na stan jego zdrowia. Nieprzerwanie utrzymujący się podwyższony poziom hormonów stresu, może być przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, może wpływać na ograniczenie sprawności układu immunologicznego, może powodować wyraźne pogorszenie wyglądu okrywy włosowej, świąd, łupież, wypadanie włosów i nadmierne wylizywanie się. Kolejnym efektem długo utrzymującego się stresu mogą być zaburzenia zachowania, ciągłe napięcie i lęki, przybieranie nietypowych pozycji sugerujących ciągłą gotowość i czujność, wzmożona agresja względem innych zwierząt i ludzi, bądź nieustanne przebywanie w ustronnych, odosobnionych miejscach i unikanie wszelkiego kontaktu z potencjalnymi źródłami niepokoju i stresu.

Źródła kociego stresu

Większość czynników będących źródłem stresu u kotów, bo około ¾ z nich, ma pochodzenie środowiskowe. Reszta wynika z kociej natury i uwarunkowań fizjologicznych. Niekiedy jesteśmy w stanie wyeliminować lub ograniczyć wpływ czynników środowiskowych, co jest najskuteczniejszą metodą walki ze stresem, lękami i fobiami u kotów. Gdy jednak na występowanie lub nasilenie pewnych czynników środowiskowych nie mamy żadnego wpływu (burza, długotrwały remont u sąsiadów, przeprowadzka etc.) lub gdy źródło problemu tkwi we wnętrzu kociej osobowości (mówimy wówczas o uwarunkowaniach rasowych, fizjologicznych, genetycznych itd.), możemy posiłkować się różnego rodzaju produktami, które modyfikując zachowania kotów, sprawiają, że ich reakcje są spokojniejsze i bardziej przewidywalne.

Jak sobie radzić ze stresem u kota?

Propozycję rozwiązań tego typu problemów oferuje seria Calming od Beaphar. Produkty oparte na naturalnych składnikach roślinnych, wykorzystujące ekstrakty z: kozłka, lawendy, melisy lub chmielu są całkowicie bezpieczne dla kotów i pomagają skutecznie zapanować nad zwierzętami w sytuacjach zaburzeń behawioralnych. Dogodne i poręczne, łatwe do zastosowania u każdego kota, pozwalające dostosować czas działania do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, a formę produktu do preferencji właściciela. Produkty z serii Calming są dostępne w formie kropli spot-on aplikowanych na karku u kota, obroży PCV nasączonych ziołowym ekstraktem lub przysmaków z roślinnymi komponentami albo tabletek, które działają wkrótce po spożyciu.
Spośród produktów dla kotów na uwagę zasługuje Calming Home Spray. To produkt przeznaczony do stosowania w środowisku kota. Spryskuje się nim elementy w otoczeniu zwierzęcia, co do których chcemy, aby kot obdarzył je zaufaniem. Możemy więc nanieść produkt na transporter, przygotowując się do wizyty w gabinecie weterynaryjnym albo do podróży. Możemy spryskać nowy drapak lub legowisko, chcąc, aby kot zainteresował się nimi i zaakceptował je. Możemy też użyć preparatu, spryskując większe powierzchnie, gdy się przeprowadzamy i umieszczamy kota w zupełnie nowym, nieznanym otoczeniu.

Jak działają preparaty wyciszające?

System porozumiewania się kotów i przekazywania istotnych komunikatów społecznych, terytorialnych, stanowiących o hierarchii w stadzie czy mających znaczenie przy rozrodzie oparty jest na działaniu feromonów odbieranych przez narząd lemieszowy znajdujący się u podstawy jamy nosowej. Chemiczne cząsteczki będące feromonami, docierają do organizmu kota podobnie jak do nas zapachy i są identyfikowane przez ten niezwykle czuły narząd, który następnie działając na poszczególne ośrodki w mózgu, wyzwala określone reakcje fizjologiczne lub stymuluje do określonych zachowań.
Oddziaływanie feromonów u kotów nie do końca jest rozpoznane i opisane. Roślinne ekstrakty ziołowe powodują u zwierząt reakcje podobne do tych, jakie wywołują feromony. Tak więc z dużym prawdopodobieństwem produkty z grupy Calming działają właśnie w ten sposób. Stwarzają w świadomości kociej wrażenie bezpieczeństwa, spokoju i pewności siebie, pozwalają kotom poczuć się lepiej, nawet w sytuacjach nowych i nieprzewidywalnych. Koty słyną z tego, iż uwielbiają rutynę, powtarzające się zjawiska w ich najbliższym otoczeniu. Dużym dyskomfortem dla nich jest pojawienie się wszelkich nowości, modyfikacji w otaczającym środowisku, nowy żwirek w kuwecie, przeniesienie kącika, w którym kot zwykł jadać, wyjazd osoby, która zwykle go karmiła czy pojawienie się nowego domownika lub zwierzęcia na kocim terytorium. Sporym problemem są ostre, głośne i niespodziewane dźwięki takie jak podczas hucznych zabaw, Sylwestra czy gruntownego remontu. Od teraz we wszystkich tych sytuacjach możecie pomóc swoim podopiecznym przetrwać ten trudny czas oraz ograniczyć niepokój i niepożądane zachowania Waszych kotów.

O autorze

Grzegorz Grotkowski – ukończył studia na kierunku weterynaryjnym w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. W roku 2004 na SGGW w Warszawie uzyskał tytuł specjalisty chorób psów i kotów. Do 2006 roku prowadził gabinet weterynaryjny zdobywając doświadczenie i praktykę kliniczną. Od 5 lat pełni funkcję kierownika farmaceutycznej hurtowni produktów leczniczych weterynaryjnych Beaphar w Redzie. Nieustannie odchudza domowego, prawie rasowego kota, który nie może oprzeć się rarytasom dostarczanym przez małżonkę.

fot. pixabay.com

 

Polecane

pixel