Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Preparaty na kleszcze dla psa i kota - jakie wybrać?

Preparaty na kleszcze dla psa i kota

Kleszcze to w ostatnim czasie prawdziwa plaga, zwłaszcza w okresie ich wzmożonej aktywności, czyli od wiosny do jesieni. Lista chorób, które są następstwem ukąszenia przez kleszcza jest bardzo długa, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę naszych czworonogich przyjaciół, z pomocą przychodzą preparaty na kleszcze:

 • krople na skórę, 
 • obroże, 
 • tabletki do gryzienia, 
 • szampony,
 • spraye.

Zobacz: Preparaty na kleszcze dla psa

Choroby wywołane przez kleszcze

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna? Głównie ze względu na choroby, które może spowodować ukąszenie kleszcza. Najpopularniejsze z nich to:

 • babeszjoza, 
 • borelioza,
 • anaplazmoza 
 • kleszczowe zapalenie mózgu lub opon mózgowych, 
 • erlichioza, 
 • haemobartenelloza.

Każda z chorób niesie za sobą ryzyko groźnych powikłań, tj:

 • uszkodzenie narządów wewnętrznych, 
 • niedokrwistość, 
 • osłabienie i wyniszczenie organizmu.

Najlepszy preparat na kleszcze – na co zwrócić uwagę?

Aby zakupić dobry preparat na kleszcze dla psów czy kotów, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, jednak najważniejszym jest waga zwierzęcia. Nie bez znaczenia jest też tryb życia, stan zdrowia oraz w przypadku samic – informacja o ewentualnej ciąży. U zwierząt skłonnych do uczuleń i podrażnień należy dodatkowo zwrócić uwagę na skład. W takich przypadkach powinniśmy unikać produktów, które zawierają silne substancje biobójcze. Preparat na kleszcze dla kota i psa powinien być również dopasowany do upodobań naszego pupila. Nie każde zwierzę czuje się swobodnie w obroży, tak jak nie każde lubi kąpiele. Pamiętajmy o tym, decydując się na dany produkt.

Czytaj też: Kleszcze – pasożyty groźne nie tylko dla kotów

Krople przeciw kleszczom dla psów i kotów 

Krople typu spot – on to popularny preparat na kleszcze dla psa i kota. Krople aplikuje się na kark zwierzęcia, za pomocą pipetki, a zawarta w nich substancja czynna rozprzestrzenia się po całej powierzchni skóry naszego pupila. Działanie kropli trwa zwykle około 4-5 tygodni. 

Zobacz: Obroże dla kota

Obroże przeciw kleszczom dla kota i psa 

Obroże przeciwpchelne i przeciwkleszczowe mają wielu zwolenników. Ich główną zaletą jest wygoda stosowania i długi czas działania, który sięga nawet 6-8 miesięcy.  Należy pamiętać, że obroża, która rzeczywiście zachowa swoje właściwości przez tak długi czas, powinna być wodoodporna. Jeżeli zależy nam tylko na odstraszeniu kleszczy, możemy wypróbować także obroże na bazie naturalnych olejków eterycznych.

Czytaj: Obroża dla psa - z imieniem, na kleszcze...

Tabletki na kleszcze dla kotów i psów 

Kolejny, popularny preparat na pchły i kleszcze dla kota lub psa to tabletki przeciwkleszczowe. Mają działanie kleszczobójcze, odstraszają też nowe insekty. Substancja czynna zawarta w tabletkach wchłania się od razu po spożyciu i rozchodzi za pomocą białek osocza po całym organizmie. Najwyższe stężenie osiąga w wątrobie, tkance tłuszczowej, nerkach i tkance mięśniowej. Stamtąd uwalnia się przez okres od 4 do 12 tygodni. Przed podaniem tabletek należy poprosić lekarza weterynarii o wykonanie badań sprawdzających stan wątroby i nerek psa - ten typ zabezpieczenia może obciążać wyżej wymienione narządy.

Czytaj też: Smycz automatyczna dla psa

Szampony i spraye przeciw kleszczom

Kolejny specyfik do walki z kleszczami to szampon zwalczający bądź zapobiegający namnażaniu się insektów. Po taki środek warto sięgnąć co najmniej raz w miesiącu i wykąpać w nim pupila. Dla podtrzymania efektu można sięgnąć po spray przeciw kleszczom.  

Preparaty przeciw kleszczom dla psa i kota - różnice

Wiele osób pewnie zastanawia się, czy preparaty przeciw kleszczom dla kota w zasadniczy sposób różnią się od preparatów na kleszcze dla psa. Otóż odpowiedź brzmi - tak. Dlatego zawsze przed podaniem lub zaaplikowaniem zwierzęciu takiego środka zapoznaj się z treścią ulotki. Upewnij się, że jest on przeznaczony dla kota bądź psa – w zależności, jakiemu zwierzęciu zamierzasz go podać. Nigdy nie podawaj kotu środka przeciwkleszczowego przeznaczonego dla psa i odwrotnie. Substancje stosowane w profilaktyce przeciwpasożytniczej u psów są dla kotów silnie toksyczne. Mogą doprowadzić nawet do śmierci kota. 

Czytaj: Szelka dla psa do samochodu

fot. pixabay.com