Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pokarm dla ptaków - czym karmić ptaki zimą?

2018-01-02
Pokarm dla ptaków - czym karmić ptaki zimą?Ekolodzy apelują o to, żeby ptaków zimą nie traktować, jak śmietników i nie wrzucać im do karmników starego, często spleśniałego pieczywa, którego żal nam wyrzucić do śmieci. To najgorszy sposób dokarmiania, który może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Chleb nie zapewnia ptakom żadnych składników odżywczych, prowadzi do schorzeń układu pokarmowego, a zawarta w nim pleśń jest trująca.

Dodatkowo z tego rodzaju dokarmiania korzystają głównie gołębie, ptaki krukowate i mewy, które bez problemu radzą sobie same z pokarmem nawet zimą. Nie trzeba dokarmiać także zimujących w Polsce kuropatw i bażantów, zwykle radzących sobie dobrze ze znajdywaniem pożywienia. Najbardziej samowystarczalne są ptaki drapieżne – zima nie jest im straszna, żywią się same, polując najczęściej na małe gryzonie. Takie gatunki to na przykład myszołowy i pustułki.

Czytaj też: Dokarmianie ptaków - czym karmić ptaki zimą?

Jakie ptaki dokarmiamy zimą?

W zależności od klimatu i położenia geograficznego, a nawet regionu kraju, w ciągu zimy mogą nas odwiedzić tuziny różnych ptaków, które wymagają pomocy. Najbardziej popularne zimujące ptaki, które warto mądrze dożywiać to między innymi:
 • wróble,
 • sikorki, 
 • trznadle, 
 • szczygły, 
 • zięby,
 • gile, 
 • dzięcioły, 
 • kosy, 
 • kwiczoły, 
 • mysikróliki,
 • rudziki.

Co jedzą ptaki?

Dokarmianie ptaków zimą i obserwacja ich zachowań może być czynnością niezwykle interesującą, trzeba jednak pamiętać, że potrzebna jest elementarna wiedza na temat tego czym karmić ptaki, żeby miało to sens. Większość odwiedzających nas ptaków żywi się nasionami, ponieważ owoce i insekty są dużo trudniejsze do znalezienia zimą. Jeśli chcemy pomóc zwierzętom, powinniśmy zapewnić im pokarm jak najbliższy temu, który spożywają latem. Najlepsze pożywienie dla ptaków, jakie możemy zaoferować, powinno być bogate w tłuszcze roślinne i zwierzęce. Pozwalają one zgromadzić podskórną warstwę tłuszczu, która pomaga w przetrwaniu mroźnych dni i nocy. Najbardziej odżywcze są:
 • słonina,
 • nasiona słonecznika,
 • pokruszone orzeszki ziemne, 
 • nasiona ostu, 
 • łój zmieszany z nasionami lub owocami, 
 • masło orzechowe, 
 • proso. 
Przy wyborze ziarna i innych pokarmów należy wziąć pod uwagę gatunek ptaków, które przylatują do karmnika. Większość karmiących wybiera najprostsze mieszanki zawierające w składzie na przykład nasiona słonecznika. Korzystanie z dostępnych w sklepach chemicznych zamienników może spowodować, że po roztopach znajdziemy wokół trawnika wyjałowioną glebę, którą miesiącami będziemy doprowadzać do stanu sprzed zimy.

Karma dla ptaków zimujących – jak przechowywać?

Najlepiej uzupełnić zapasy pokarmu jesienią, kiedy sklepy ogrodnicze wyprzedają mieszanki ziarna przed sezonem zimowym. Odpowiednio przechowywane pożywienie może być zdatne do użytku przez wiele miesięcy, szczególnie w przypadku mieszanek różnych ziaren, w tym słonecznika. Aby zapewnić pożywieniu optymalne warunki, należy trzymać je w chłodnym, suchym miejscu, wolnym od insektów i gryzoni. Warto wybrać miejsce łatwo dostępne przez całą zimę i proste w obsłudze. W przypadku wywieszania słoniny musimy zwrócić uwagę na to, żeby miejsce to nie było nasłonecznione, najlepiej zacienione, a temperatura na zewnątrz powinna być ujemna. W innym przypadku słona szybko zjełczeje i będzie szkodliwa dla ptaków. Pamiętajmy, że każdy kawałek słoniny trzeba wymienić na nowy po dwóch tygodniach.

Dokarmianie ptaków – wybór karmnika

Żeby przyciągnąć do swojego ogrodu jak najwięcej gatunków ptaków zimą, warto jest mieć kilka różnych karmników. Bardzo popularne są najprostsze karmniki – otwarta platforma z daszkiem, umieszczona na podwyższeniu. Aby skutecznie dokarmiać ptaki, karmnik powinien jednak spełnić kilka podstawowych warunków:
 • Ziarna muszą być chronione specjalną obudową - karmniki będą najbardziej użyteczne zimą, jeśli miejsce rozłożenia ziarna będzie obudowane. Zapobiegnie to wypadaniu pokarmu i przysypaniu go w trakcie śnieżycy. Szczególnie dobre zimą będą karmniki z osłoniętą platformą, przez które ptaki mogą swobodnie wlecieć i wylecieć. Osłona wokół ,,podłogi” powinna sięgać od kilku do kilkunastu centymetrów, a całość musi być przykryta dachem. Jeżeli kupimy podstawowy karmnik i będzie mu brakowało któregoś z tych elementów, rozbudowa nie powinna sprawić nam trudności. 
 • Dobre schronienie - w idealnej sytuacji, karmniki dla ptaków powinny być umiejscowione w zacisznym miejscu, które będzie chroniło zwierzęta przed ostrym wiatrem. Wieszanie karmnika blisko ściany domu powinno rozwiązać problem, dodatkowo ułatwiając obserwowanie ptaków. Aby chronić ptaki przed drapieżnikami, karmnik musi być umieszczony blisko ewentualnego miejsca schronienia – żywopłotu lub sterty gałęzi. W celu zminimalizowania prawdopodobieństwa zderzeń z oknami, powinno się powiesić karmnik nie bliżej niż 1,5 metra od najbliższej szyby. Można dodatkowo nakleić na okna specjalne naklejki, które odstraszą ptaki.   
 • Większy rozmiar karmnika - dla ułatwienia życia sobie i ptakom, zimą warto zainwestować w większe karmniki – nie trzeba tak często uzupełniać pokarmu, a ptaki mają więcej miejsca. Jest to jednak dobre rozwiązanie jedynie w przypadku, gdy ziarno jest chronione przed wilgocią. Jeśli nie, w pokarmie rozwinie się pleśń lub grzyby. Zakryte karmniki będą idealne, ale jeśli jest to otwarta platforma, ziarno musi być wymieniane każdego dnia, aby nie zgniło. 
 • Czystość - naturalne pożywienie jest dużo trudniejsze do zdobycia zimą, więc nasze przydomowe karmniki może odwiedzić naprawdę dużo ptaków. Trzeba więc regularnie czyścić i dezynfekować te miejsca. Odpowiednie wyczyszczenie zminimalizuje ryzyko wystąpienia pleśni i innych niekorzystnych czynników, które mogłyby rozprzestrzeniać wśród ptaków choroby. Kiedy czyścimy karmnik, należy opróżnić go z zawilgoconego ziarna i pozwolić mu wyschnąć przed dosypaniem nowego pokarmu. Pamiętajmy o zdezynfekowaniu nie tylko platformy, ale też dachu, ścianek i innych części karmnika.

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Problem ze znalezieniem pokarmu zimą mają nie tylko ptaki, ale też mogące im zagrażać wiewiórki, myszy, dzikie koty i inne szkodniki lub drapieżniki. Można jednak zapewnić ptakom bezpieczeństwo w trakcie korzystania z karmników zimą. Co zrobić w tym celu?
 • Wybierz karmniki, które są dostosowane do odstraszania szkodników, ze specjalnymi przegrodami lub siatkami. Gruby plastik lub metal powinien zniechęcić do gryzienia. 
 • Umieść karmnik przynajmniej 1,5 metra od naturalnych osłon, żeby zapewnić ptakom ewentualną ucieczkę, ale niezbyt blisko, by uniemożliwić drapieżnikom zasadzkę. 
 • Zastanów się nad odgrodzeniem miejsca na karmnik płotkiem, aby odstraszyć drapieżniki i szkodniki. 
 • Przygotuj pokarm dla innych zwierząt, na przykład kukurydzę dla wiewiórek, w osobnym miejscu. Powinno to odciągnąć zwierzęta od nachodzenia ptasich karmników.

Karmienie ptaków zimą - porady

Oprócz wyżej wymienionych rad, jest jeszcze kilka ważnych elementów, które mogą ułatwić dokarmianie ptaków zimą:
 • Pamiętaj o oczyszczeniu karmnika po każdej zamieci, aby odsłonić ziarno i ułatwić dostęp do niego. 
 • Nie strącaj owoców i jagód z drzew i żywopłotów, aby zapewnić ptakom naturalne źródła pożywienia zimą.
 • Postaw gdzieś w ogrodzie wannę dla ptaków z bezpiecznym, podgrzewającym elementem, który zapewni dostęp do wody nawet w niskich temperaturach. Pamiętajmy, że ptaki nie mogą zaspokajać pragnienia śniegiem, bo jego ogrzanie wymagałoby zbyt dużych nakładów cennej energii. 
 • Odśnieżaj grunt poniżej karmnika, by ptaki miały dostęp również do ziarna, które spadło z podwyższenia. 
 • Powieś całoroczne domki dla ptaków, by zapewnić im zimą schronienie Z odpowiednią troską i wyczuciem, karmienie ptaków może być świetnym hobby na zimę, które nagrodzi nas ptasim śpiewem i wizytami małych przyjaciół nawet w najzimniejsze dni roku. Zimową ptasią stołówkę powinno się prowadzić jednak nie dłużej niż do połowy marca, to czas, kiedy ptaki są już w stanie zadbać samodzielnie o pokarm.
Sprawdź: Co jedzą sikorki?  Czym karmić sikorki zimą?
pixel