Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Pies ratownik, czyli pies z misją

Kim jest pies ratownik?

W kynologii ratowniczej określenie to oznacza psa specjalnie wyszkolonego do realizacji powierzonych mu zadań, a także psa rasy predysponowanej, hodowanej od lat w celu zachowania lub rozwinięcia pożądanych cech ratowniczych. Pojęcia te nie muszą się łączyć, dlatego gdy mówimy o psie ratowniku, może być on odpowiedniej rasy ze specjalnym wyszkoleniem, odpowiedniej rasy lub ze specjalnym wyszkoleniem.

Jakie są wymagania dla psa ratownika?

Aby nasz psi przyjaciel został ratownikiem, musi posiadać należytą budowę i wielkość, które są wymagane dla określonych zadań. Ponadto nie może być nawet
w minimalnym stopniu agresywny w stosunku do ludzi. Jest to bardzo ważne, ponieważ w sytuacjach kryzysowych człowiek może różnie reagować i konieczne jest, aby pies zachował spokój i cierpliwość. Ważne jest również, aby nie bał się śmigłowców, wysokości, wymagających terenów, motorówek oraz huku i hałasu. Odpowiednich zachowań pies uczy się na profesjonalnym szkoleniu, na którym przechodzi szereg różnych wymagających i trudnych egzaminów. Dopiero po zdaniu wszystkich można przydzielić takiego psa do służby. Od poziomu wyszkolenia i posiadanych umiejętności w dużym stopniu zależy życie zaginionego, uwięzionego bądź rannego człowieka, dlatego dodatkowo, już po wyszkoleniu, pies jest regularnie egzaminowany w celu sprawdzenia oraz doskonalenia posiadanych umiejętności.

Wyróżnia się następujące specjalizacje psich ratowniów:

- pies ratownik terenowy: pracujący dolnym wiatrem (tropiący)

Taki pies posiada umiejętność szukania konkretnych osób po ich śladzie przy powierzchni ziemi. Jest pomocny w pierwszych godzinach od zaginięcia, kiedy zapach jest jeszcze intensywny i niczym niezakłócony. Często współpracuje z policją.

- pies ratownik terenowy: pracujący górnym wiatrem

W przeciwieństwie do psa pracującego dolnym wiatrem ten węszy w powietrzu na terenie otwartym lub w miejscach trudno dostępnych. Taki psi ratownik nie znajdzie konkretnej osoby, ale potrafi bez problemu zlokalizować żywe osoby. Porusza się po tak zwanym „stożku zapachowym”, czyli od bardzo słabo do mocno wyczuwalnego zapachu. Współpracuje z Ochotniczą i Państwową Strażą Pożarną oraz grupami cywilnymi.

- pies ratownik gruzowy (gruzowiskowy)

Podobnie jak terenowy, pracuje za pomocą wiatru, jednak w tym przypadku pies szkolony jest do pracy na terenach po katastrofach budowlanych, trzęsieniach ziemi i innych nierównych terenach. Dzięki niemu skraca się czas dotarcia do uwięzionych osób. Współpracuje z Ochotniczą i Państwową Strażą Pożarną oraz grupami cywilnymi.

- pies ratownik lawinowy

Tak samo jak pies ratowniczy gruzowy szuka osób uwięzionych, jednak w tym przypadku przysypanych przez zwały śniegu. Pies ratownik ma za zadanie jak najszybciej odszukać dokładne lokalizacje ofiary, ponieważ w tak ekstremalnych warunkach o przeżyciu decydują minuty. Współpracuje między innymi z organizacjami ratownictwa górskiego TOPR oraz GOPR.

- pies ratownik wodny (dowodny)

Pies wodny ratuje osoby tonące, uwięzione na wodzie oraz odnajduje ludzi zatopionych. Ponadto holuje łodzie i sprzęty, podaje liny, koła ratunkowe i inne potrzebne rzeczy. Pies pełni tu rolę pomocnika. Współpracuje z WOPR i różnymi grupami wodnymi.

- na zwłoki

Jak sama nazwa wskazuje pies szkolony jest, aby wytropić osoby martwe.

Jakiej rasy musi być psi ratownik?

W każdym przypadku ten wyjątkowy pies ratownik musi sprostać niełatwym zadaniom. Do współpracy wybiera się głównie owczarki niemieckie, labradory retrievery, nowofundlandy oraz landseery.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych ustala się następujące rasy psów, które mogą być szkolone na psy ratownicze:
1) labrador retriever;
2) golden retriever;
3) flat coated retriever;
4) nova scotia retriever;
5) chesapeake bay retriever;
6) curly coated retriever;
7) owczarek niemiecki;
8) owczarek holenderski;
9) owczarek belgijski groenendael;
10) owczarek belgijski tervuerren;
11) owczarek belgijski malinois;
12) border collie;
13) seter szkocki gordon;
14) seter irlandzki;
15) seter angielski;
16) airedale terrier;
17) hovawart;
18) sznaucer średni;
19) sznaucer olbrzym;
20) springer spaniel angielski;
21) springer spaniel walijski;
22) foxterier krótkowłosy;
23) foxterier szorstkowłosy;
24) terier walijski;
25) terier irlandzki.Sprawdź nasze karmy dla psów


Anna Millerfot.pixabay.com