Pierwsza cieczka u suki. Jak ją rozpoznać?

Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u suki i jak ją rozpoznać?
Pierwsza cieczka u suki to najczęściej duże przeżycie nie tylko dla samej zainteresowanej, ale też dla jej właściciela. Podczas pierwszej cieczki u suki zmienia się jej zachowanie – staje się dużo bardziej drażliwa i pobudzona. Kiedy można spodziewać się pierwszej cieczki u suki i jakie objawy jej towarzyszą?
Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u suki?
Cieczka to znak, że suczka osiągnęła dojrzałość płciową i od tego momentu jest zdolna do zajścia w ciążę. Pierwsza cieczka u suki to kwestia indywidualna, zależna od rasy i rozmiaru psa. Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u suki? Najczęściej między 6, a 12 miesiącem życia. Cieczka najwcześniej występuje u suczek małych ras – należy się jej spodziewać już ok. 5-6 miesiąca. W przypadku suczek dużych ras, dojrzałość płciowa przychodzi dużo później, bo między 20, a 24 miesiącem życia. Różnice można zauważyć również w częstotliwości cieczki. U małych suczek, ruja najczęściej występuje dwa, a nawet trzy razy w roku. Z kolei suczki dużych ras zwykle przechodzą ruję raz w roku. Częstotliwość występowania cieczek będzie również maleć wraz z wiekiem pieska. Jak wygląda pierwsza cieczka u suki?
Pierwsza cieczka może nieco różnić się od kolejnych. Wszystko dlatego, że typowe dla tego stanu objawy, zwykle są słabo wyrażane. Jak wygląda pierwsza cieczka u suki? Można ją rozpoznać po następujących objawach:
- częstsze niż zwykle oddawanie moczu,
- ciemnokrwiste plamienie,
- obrzęk sromu,
- intensywne wylizywanie okolic sromu,
- zwiększone pragnienie. Podczas rui suczka jest też zwykle bardziej nachalna i natarczywie szuka kontaktu z człowiekiem.
Pamiętaj! Jeśli suczka skończyła dwa lata i nadal nie miała pierwszej cieczki, należy udać się z nią do weterynarza.
Pierwsza cieczka u suki – „cicha ruja”
Bardzo często pierwsza cieczka u suczki przyjmuje formę tzw. cichej rui. Na czym to dokładnie polega? W przypadku „cichej rui”, u suczki wprawdzie zachodzą zmiany hormonalne, ale nie da się zaobserwować żadnych zewnętrznych objawów. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli psów rasy żeńskiej, w ogóle nie wie, że ich pupil ma ruję. Warto jednak pamiętać, że nawet podczas „cichej rui” może dojść do zapłodnienia. „Cicha ruja” to częsta przypadłość takich ras, jak: beagle, cocker spaniel, american staffordshire terier i pinczer miniaturowy.