Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Pierwsza cieczka u suki. Jak ją rozpoznać?

Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u suki i jak ją rozpoznać?

Pierwsza cieczka u suki to najczęściej duże przeżycie nie tylko dla samej zainteresowanej, ale też dla jej właściciela. Podczas pierwszej cieczki u suki zmienia się jej zachowanie – staje się dużo bardziej drażliwa i pobudzona. Kiedy można spodziewać się pierwszej cieczki u suki i jakie objawy jej towarzyszą?

Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u suki?

Cieczka to znak, że suczka osiągnęła dojrzałość płciową i od tego momentu jest zdolna do zajścia w ciążę. Pierwsza cieczka u suki to kwestia indywidualna, zależna od rasy i rozmiaru psa. Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u suki? Najczęściej między 6, a 12 miesiącem życia. Cieczka najwcześniej występuje u suczek małych ras – należy się jej spodziewać już ok. 5-6 miesiąca. W przypadku suczek dużych ras, dojrzałość płciowa przychodzi dużo później, bo między 20, a 24 miesiącem życia. Różnice można zauważyć również w częstotliwości cieczki. U małych suczek, ruja najczęściej występuje dwa, a nawet trzy razy w roku. Z kolei suczki dużych ras zwykle przechodzą ruję raz w roku. Częstotliwość występowania cieczek będzie również maleć wraz z wiekiem pieska.
Czy wiesz, że… cieczka nazywana jest również rują, grzaniem lub gonieniem?

Jak wygląda pierwsza cieczka u suki?

Pierwsza cieczka może nieco różnić się od kolejnych. Wszystko dlatego, że typowe dla tego stanu objawy, zwykle są słabo wyrażane. Jak wygląda pierwsza cieczka u suki? Można ją rozpoznać po następujących objawach:

  • częstsze niż zwykle oddawanie moczu,
  • ciemnokrwiste plamienie,
  • obrzęk sromu,
  • intensywne wylizywanie okolic sromu,
  • zwiększone pragnienie. Podczas rui suczka jest też zwykle bardziej nachalna i natarczywie szuka kontaktu z człowiekiem.

Pamiętaj! Jeśli suczka skończyła dwa lata i nadal nie miała pierwszej cieczki, należy udać się z nią do weterynarza.

Pierwsza cieczka u suki – „cicha ruja”       

Bardzo często pierwsza cieczka u suczki przyjmuje formę tzw. cichej rui. Na czym to dokładnie polega? W przypadku „cichej rui”, u suczki wprawdzie zachodzą zmiany hormonalne, ale nie da się zaobserwować żadnych zewnętrznych objawów. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli psów rasy żeńskiej, w ogóle nie wie, że ich pupil ma ruję. Warto jednak pamiętać, że nawet podczas „cichej rui” może dojść do zapłodnienia. „Cicha ruja” to częsta przypadłość takich ras, jak: beagle, cocker spaniel, american staffordshire terier i pinczer miniaturowy.  

Ile trwa pierwsza cieczka u suki?

Ruja u suki trwa zwykle ok. 21 dni. Zarówno pierwszą, jak i każdą kolejną cieczkę, można podzielić na cztery, różnej długości etapy. Jakie?
1.    Proestrus, czyli faza przedrujowa Faza przedrujowa trwa od 7 do 10 dni. W tym czasie, można zaobserwować u suczki widoczne zmiany: obrzęknięty srom i ciemnokrwistą wydzielinę z pochwy. W fazie przedrujowej, suczki bardzo często nie mają apetytu, za to można u nich zaobserwować zwiększone pragnienie. To właśnie w tym czasie dojrzewają komórki jajowe, a macica przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Suczka często oddaje mocz, za pomocą którego wydziela charakterystyczny zapach. To właśnie tym zapachem zwabia samców, ale jeszcze nie dopuszcza ich do siebie.
2.    Estrus, czyli ruja właściwa Ruja właściwa trwa ok. 9 dni. To właśnie w tej fazie dochodzi do krwawienia, a następnie – owulacji. W rui właściwej wydzielina z pochwy stopniowo staje się rzadsza i jaśniejsza (zmienia się z różowej na mleczną). Srom suczki wiotczeje, co jest oznaką, że jest gotowa na zapłodnienie. W rui właściwej suczka staje się bardziej pobudzona. Zabiega o uwagę właściciela – chce być głaskana i przytulana. To znak, że suczka jest gotowa na zapłodnienie.
3.    Diestrus, czyli faza porujowa Faza porujowa trwa ok. 5 dni. W tym czasie może dojść do ewentualnego zapłodnienia. W fazie porujowej wydzielina z pochwy staje się ciemniejsza, a obrzęk sromu powoli ustępuje. Organizm zaczyna produkcję progesteronu. Wszystko po to, by wesprzeć rozwój ewentualnego płodu.
4.    Anestrus, czyli faza bezrujowa Ostatnia faz to faza bezrujowa. To okres między kolejnymi cieczkami. W tym czasie u suczki poziom hormonów utrzymuje się na stałym poziomie, a zapłodnienie nie jest możliwe.

Pierwsza cieczka u suki – na co zwrócić uwagę?

Cieczka to okres, w którym właściciel powinien szczególnie zadbać o swojego pupila. To ważne, przede wszystkim, w sytuacji, gdy suczka nie jest przeznaczona do rozrodu. Na co należy zwrócić uwagę? Ważne jest, by zachowywać maksymalną ostrożność podczas spacerów. Suczka powinna być wyprowadzana na smyczy. Lepiej też unikać miejsc, w których można natrafić na duże skupiska psów. W okresie rui trzeba też zadbać o właściwą higienę. Suczka może krwawić, dlatego warto zakładać jej specjalne majtki.