Parwowiroza u psa. Objawy i leczenie

Parwowiroza u psa. Jak zdiagnozować i jak leczyć
Parowiroza to groźna choroba zakaźna u psów. Może nawet doprowadzić do śmierci pupila. Dowiedz się, jak ją rozpoznać, jak leczyć i co robić, aby nie doszło do zakażenia.
Co to jest parwowiroza?
Parwowiroza jest zwierzęcą chorobą zakaźną, która jest dużym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia domowych pupili. Schorzenie okazuje się szczególnie niebezpieczne dla szczeniąt, zwłaszcza jeśli wirus dostanie się do małego psiego ustroju zanim szczenię skończy 4. dzień życia. Jednak ostrożność należy zachować u szczeniąt do 6. miesiąca życia oraz u starszych psów (po 8. roku życia).Jak objawia się parwowiroza u psa?
Objawy parwowirozy są następujące: najpierw pojawiają się intensywne wymioty, potem dołącza brzydko pachnąca biegunka, nierzadko ze śluzem i krwią. Dalsze symptomy świadczące o chorobie to m.in. ospałość u psa, brak apetytu, a nawet pragnienia (czworonogi odmawiają nie tylko zjadania posiłków, ale też picia wody). Może też wystąpić gorączka. W wyniku opisywanych oznak może dojść do zagrażających zdrowiu i życiu pupila zaburzeń, tj. odwodnienie, znaczna utrata masy ciała, anomalie w gospodarce elektrolitowej, wstrząs anafilaktyczny, a nawet zgon. Poza tą najczęściej występującą odmianą choroby – jelitową – wyróżnia się też typ sercowy. Jest on zwykle rozpoznawalny u malutkich szczeniąt (do około 2. tygodnia życia) i najczęściej kończy się śmiercią.
Warto zaznaczyć, że niektóre zwierzęta przechodzą to zakażenie bezobjawowo.
Od zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów schorzenia może upłynąć od 7 do 14 dni.
Co wywołuje parwowirozę?
Parwowirozę wywołuje wirus z rodziny Parvovirdae. Jest on bardzo agresywny, szybko i łatwo się rozprzestrzenia. Zarazić się można przede wszystkim przez kontakt z chorym zwierzęciem. Zaraźliwe są ślina, mocz, wymiociny oraz kał. Ponadto zakażenie przedostaje się do psiego ustroju nawet po kontakcie z przedmiotem, ubraniem, czy powierzchnią, z którą styczność miał zainfekowany zwierzak.
Na parwowirozę częściej chorują psy, które są narażone na stres, mają obniżoną odporność, mieszkają w schroniskach, hodowlach, itp., bądź przebywają w niekorzystnym dla siebie klimacie.
Zauważono, że niektóre rasy psów są bardziej podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich owczarek niemiecki, labrador retriever, rottweiler, doberman, amerykański pitbulterier, czy english springer spaniel.
Niektórzy zastanawiają się czy parwoworoza jest niebezpieczna dla człowieka. Na szczęście wirusy odpowiadające za zakażenie układu pokarmowego u psów nie stanowią zagrożenia dla ludzkiego organizmu.