Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Owczarek niemiecki – wierny stróż

Pochodzenie owczarka niemieckiego

W momencie zainteresowania psami pasterskimi w Europie Środkowej na terenie Niemiec powstała organizacja kynologiczna pod nazwą Phylax, zrzeszająca właścicieli psów owczarskich mających predyspozycje do pracy w wojsku oraz policji. Po ośmiu latach działalności, 3 kwietnia 1899 roku, rotmistrz Max von Stephanitz wraz ze swoim przyjacielem, ujrzeli po ogólnokrajowej wystawie psów hodowlanych pracującego owczarka o mocnej, umięśnionej sylwetce. Podjęli decyzję o jego kupnie, a wkrótce potem nadali mu imię Horand Von Grafrath i zarejestrowali pod numerem 1 w księdze hodowlanej owczarków niemieckich. Chcąc stworzyć rasę idealną, von Stephanitz wraz ze współpracownikami rozpoczęli poszukiwania suk o podobniej do Horanda budowie. W 1922 von Stephanitz wprowadził system przeglądów licencyjnych, na podstawie którego analizowano każdego kandydującego do rozpłodu psa oraz wydawano instrukcje hodowli.

Owczarek niemieckie - nazwa 

Pierwotnie owczarki nazywane były hovartami, co w języku staroniemieckim oznacza stróża podwórzowego, jednak rozumiano tak szeroko pojętą grupę psów wykorzystywaną do pilnowania dobytku. W celu ujednolicenia konkretnej rasy uznano, że nazwa zostanie uzależniona od ich głównego zadania – opieki nad owcami – stąd też nadano im nazwę owczarek.
Charakterystyka
Owczarki niemieckie żyją około 13 lat. Są zaklasyfikowane do psów pasterskich oraz obronnych, podlegają również próbom pracy. Ich silna, masywna budowa jest często mylnie kojarzona z budową wilczura, jednak ta rasa ma wyjątkowo szlachetną sylwetkę – proporcjonalna głowa, płytka nosowa bezwzględnie czarna, wysoko postawione, ostro zakończone uszy z małżowiną skierowaną do przodu, górna linia tułowia przebiegająca bez widocznych załamań od nasady szyi aż do ogona. Grzbiet owczarka jest sztywny, silny oraz dobrze umięśniony. Charakterystyczny w wyglądzie tej rasy jest nisko osiadający zad oraz ustawione pod szerokim kątem kończyny tylne. Suki osiągają wagę między 22 a 32 kg przy wysokości 55 do 60 cm, natomiast psy ważą od 30 do 45 kg przy 60-65 cm w kłębie. Sierść tworzy podział rasy na krótko- i długowłose osobniki – jest twarda, bardzo gęsta i zwarta (tworzy szczelną okrywę włosową) lub miękka, nieprzylegająca do skóry i dłuższa na uszach, szyi oraz ogonie. Umaszczenie owczarka niemieckiego utrzymane jest w kolorystyce ciemnej – z reguły jest to czarna podstawa z czerwonobrązowym, brunatnym, rudym, płowym lub jasnoszarym podpaleniem.

Pielęgnacja owczarka niemieckiego

Najczęściej spotykane u owczarków niemieckich schorzenia to choroby stawów. Psy te mogą doświadczyć dysplazji stawów biodrowych oraz łokciowych, jak i również enostozy – młodzieńczego zapalenia kości. Często schorzenia te związane są z nadmiarem ruchu we wczesnej fazie rozwoju owczarka. Najgroźniejszą chorobą, dotykającą niemal wyłącznie tę rasę, jest melopatia zwyrodnieniowa, czyli stopniowy paraliż kończyn. Choroba ma podłoże genetyczne i nie można jej uleczyć. Rzadziej występujący, ale równie niebezpieczny w skutkach jest skręt żołądka – przy zbyt rzadkich posiłkach lub dużym wysiłku fizycznym po jedzeniu może dojść do obrotu żołądka wokół własnej osi. Niezdiagnozowany skręt żołądka wyjątkowo szybko prowadzi do śmierci. Warto pamiętać również o wzmacnianiu układu odpornościowego, dobrze zbilansowanej diecie, co jednocześnie pomoże nam uniknąć osłabienia bariery skórnej i wyeliminować potencjalne schorzenia dermatologiczne. Wskazane jest czesanie owczarka szczotką drucianą lub metalową w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa, by usunąć martwą sierść i naskórek. Kąpiel nie jest zalecana, jednak przy odpowiednio wysokiej temperaturze należy pozwolić psu na wejście do stawu lub jeziora.

Usposobienie owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie to bardzo przywiązane, lojalne i posłuszne psy. Mimo wielu cech indywidualnych rasa charakteryzuje się niespożytą ilością energii i chęci do zabawy, pracowitością i niespotykanym oddaniem. Nie okazuje agresji wobec znajomych osób, jednak zawsze staje w obronie właściciela, bez względu na poziom zagrożenia. Owczarki potrafią być łagodne, opiekuńcze i delikatne, szczególnie przy kontakcie z małymi dziećmi. Ich wyjątkowy charakter pozwala na wykonywanie wielu prac, od tropienia przestępców i ratowania ludzi do ciężkiej pracy fizycznej. Ich piękna budowa i szlachetna sylwetka doceniana jest na każdym kontynencie – jest to piąta pod względem popularności rasa na świecie. Dzięki pokorze i posłuszeństwu owczarki grały główne role w takich produkcjach jak: „Czterej Pancerni i Pies”, „Komisarz Rex”, czy „Przygody Psa Cywila”. Głębokie i mądre spojrzenie oraz nieznikający z pyszczka uśmiech sprawiły, że wielu ludzi na całym świecie pokochało tę wyjątkową rasę.

Znajdź karmę najlepszą dla swojego owczarka.


fot. pixabay.com