Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Opieka nad chomikiem - jak opiekować się chomikiem?

2018-04-18
Opieka nad chomikiem - jak opiekować się chomikiem?

Opieka nad chomikami nie może być stadna. Najważniejsza zasada, jeśli chodzi o opiekę nad chomikiem: jedno zwierzę – jedna klatka. Poza tym, należy pamiętać, by klatka była odpowiednio duża, aby zwierzę miało możliwość codziennych spacerów po mieszkaniu, a także – by dostawało odpowiednią ilość białka.  

Opieka nad chomikiem

Chomik jest gryzoniem o zróżnicowanych rozmiarach – od małych, po duże. Obecnie wyróżnia się około 300 gatunków chomika. W Polsce, w warunkach hodowlanych najczęściej spotykane są chomik syryjski i chomik dżungarski. Opieka nad nimi nie należy do szczególnie wymagających, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach i wymogach. Przede wszystkim, chomiki nie są zwierzętami stadnymi.

Opieka nad chomikiem zaczyna się więc od zapewnienia mu oddzielnej klatki dla chomika, jeśli w domu jest już inny gryzoń. Minimalne wymiary klatki dla chomika to 80x40x40 cm (długość, szerokość, wysokość), przy czym ostatni z wymiarów, czyli wysokość należy traktować najmniej ortodoksyjnie – nie ma on dla chomika większego znaczenia. Pamiętajmy, że w ramach opieki nad chomikiem domowym powinniśmy gryzoniowi zapewnić przynajmniej 30-60 minut dziennie możliwości swobodnego przebywania poza klatką. Zobaczmy teraz, jak powinna wygląda opieka nad chomikiem w przypadku dwóch niezwykle popularnych gatunków – dżungarskiego i syryjskiego.  

Zobacz: Rasy chomików - jakie są rodzaje chomików?

Chomik dżungarski – opieka

Chomik dżungarski jest gryzoniem odkrytym w jednym z regionów Chin – Dżungarii. Obecnie, w stanie wolnym zamieszkuje syberyjskie stepy i tundry, głównie na obszarze Rosji. Samiec osiąga około 10 centymetrów długości, samica jest o ok. 3 centymetry mniejsza. Cechą charakterystyczną chomika dżungarskiego jest pręga na grzbiecie. Chomiki dżungarskie żyją do 3 lat.

Opieka nad chomikiem dżungarskim musi uwzględniać wszystkie zalecenia ogólne. Musimy wiedzieć, że na chomiki dżungarskie niezwykle stresogennie działa towarzystwo zwierząt tego samego gatunku. Stykając się ze sobą, stają się agresywne, mogą się atakować, poważnie ranić, a w skrajnych przypadkach nawet zabijać. Jako podłoże do klatki chomika dżungarskiego możemy stosować trociny. Bardzo ważnym elementem wyposażenia klatki jest kołowrotek o średnicy przynajmniej 20 cm.   

Sprawdź: Co jedzą chomiki? Jaki wybrać pokarm dla chomika?

Opieka nad chomikiem dżungarskim – żywienie

Jak się opiekować chomikiem dżungarskim, aby zapewnić mu zdrowy rozwój? Niezwykle ważna jest kwestia wyżywienia. Ten gatunek przyjmuje bardzo wiele typów pokarmu dla chomika. Podstawą jego diety są nasiona i ziarna a także orzechy. Do menu należy też wprowadzić mięso i nabiał oraz owady, stanowiące źródło białka zwierzęcego. Białko jest jednym z najistotniejszych składników, których musimy dostarczyć chomikowi dżungarskiemu.

Zdarza się, że jego niedobór doprowadza samice tego gatunku do aktów kanibalizmu na własnym potomstwie! Oprócz powyższych składników, w diecie chomika powinny się znaleźć także trawy, świeże warzywa i niektóre owoce. Nie powinniśmy jednak zwierzęciu podawać cytrusów, potraw zawierających dużo cukru, a w szczególności – gorzkiej czekolady, której jeden ze składników, teobromina, może być dla chomika zabójczy.  

Zobacz: Karma dla chomika  

Chomik syryjski – opieka

Chomik syryjski pochodzi z półpustynnych terenów Azji Mniejszej. Jako zwierzę hodowlane odkryty został tuż przed II wojną światową – pierwsze próby udomowienia odbyły się z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Chomik syryjski jest znacznie większy od swojego dżungarskiego kuzyna, jego ciało osiąga do 18 centymetrów długości. Oryginalne ubarwienie chomika syryjskiego jest złotawe, w hodowli odmian barwnych jest bardzo wiele, od białej po czarną.

Jeśli chodzi o opiekę nad chomikiem syryjskim, pamiętać należy, że również jest on samotnikiem, który niebywale stresuje się towarzystwem innych zwierząt. Tak więc i w tym przypadku stosujemy się do zasady, w myśl której na jedno zwierzę może przypadać jednak klatka. Wymiary klatki w przypadku chomika syryjskiego powinny być jak największe – długość może wynosić 100 cm, zaś szerokość i wysokość 50 cm. Większy powinien być też kołowrotek (25-30 cm średnicy).  

Sprawdź: Ile żyje chomik? Jak długo żyje chomik dżungarski?

Chomik syryjski – opieka: żywienie

Zasady żywienie chomików syryjskich są podobne, jak w przypadku dżungarskich. Dostępna w sklepach zoologicznych karma składa się z nasion i ziaren przeznaczonych dla gryzoni. Wyżywienie musimy uzupełniać o produkty zawierające białko zwierzęce – gotowane mięso, nabiał i owady. W typowej domowej hodowli nam to raczej nie grozi, ale trzeba wiedzieć, że samice chomika syryjskiego również potrafią pożreć swoje małe. W przypadku chomika syryjskiego także istotne jest unikanie cytrusów i wielu innych owoców oraz soli i cukru.

Czytaj też: Zabawki dla chomika - jakie wybrać? Plac zabaw

Fot. 123RF

Polecane

pixel