Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Odstraszacz psów - jaki zapach odstrasza psy?

Odstraszacz psów – po co?

Pies, choć nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka, bynajmniej nie zawsze jest pożądanym gościem w naszym otoczeniu. Boimy się psów, które są agresywne, dzikie, bezpańskie, być może będące źródłem potencjalnych zakażeń – na przykład wścieklizną. Chcemy też chronić nasze mienie przed zapędami psów niszczących przedmioty czy rośliny. W jaki sposób? W dawnych czasach ludzie tego typu kwestie rozwiązywali w sposób mało humanitarny, z użyciem kija lub innych narzędzi kojarzących się z przemocą. Dziś na szczęście nie musimy się uciekać do tak drastycznych środków. Idealnym rozwiązaniem jest odstraszacz psów.  

Odstraszacz na psy – rodzaje

Odstraszacze psów to mniej lub bardziej skomplikowane urządzenia mające na celu utrzymanie nieproszonych gości z dala od nas i naszego domostwa. Do najpowszechniej używanych należą:
  • Zapachowy odstraszacz psów 
  • Ultradźwiękowy odstraszacz psów
Zobaczmy teraz, czym się charakteryzują i jak działają poszczególne typy odstraszaczy dla psów.  

Sprawdź: Jak uspokoić psa? Tabletki, obroża uspokajająca?

Jaki zapach odstrasza psy?

Zapachowy odstraszacz psów wykorzystuje – jak sama nazwa wskazuje – zapach substancji drażniących, nie akceptowanych przez zwierzęta, aczkolwiek (wedle zapewnień producentów) nieszkodliwych zarówno dla psów, jak i dla ludzi. Preparat odstraszający psy w składzie ma zazwyczaj takie związki chemiczne, jak undekan2-on, etanol czy cytral. Technicznie rzecz ujmując, zapachowy odstraszacz na psy to aerozol, zamknięty w opakowaniu do złudzenia przypominającym opakowania popularnych środków do czyszczenia łazienek i kuchni. Używanie zapachowego odstraszacza psów jest dziecinnie proste.

Po uprzednim umyciu powierzchni, wystarczy spryskać miejsca, do których pies nie powinien mieć dostępu. Zabezpieczy nas to przed zbliżaniem się zwierzęcia, zostawianiem odchodów i innego rodzaju zanieczyszczeń a także przed obgryzaniem przedmiotów i roślin. Zabieg powtarzamy wedle instrukcji dołączonej do danego środka – co kilka godzin lub dni. W ten sposób utrwalona zostanie w pamięci psa nieprzekraczalna bariera, co daje nadzieje na to, że zwierzę nie będzie się pojawiać w niepożądanych miejscach nawet po zaprzestaniu używania odstraszacza.

Pamiętajmy, że w roli zapachowego odstraszacza psów mogą wystąpić inne substancje, choćby produkty znajdujące się w każdej kuchni, aczkolwiek ich siła nie jest tak duża, jak wspomnianych związków chemicznych. Zapach odstraszający psy to między innymi zapach owoców cytrusowych. Jako naturalny odstraszacz psów używany może być też ocet.  

Ultradźwiękowy odstraszacz psów

Oprócz zapachowych, na rynku dostępne są też ultradźwiękowe odstraszacze psów. Są to niewielkich rozmiarów urządzenia emitujące fale akustyczne o częstotliwościach niezauważalnych dla człowieka (20-25 kHz), ale nieprzyjemnych dla psów, kotów i innych zwierząt. To dźwięk odstraszający psy, powoduje on u zwierzęcia ogólny niepokój i chęć oddalenia się z danego miejsca. Ultradźwiękowy odstraszacz psów nie służy permanentnej ochronie naszego domu i ogrodu przez niechcianymi wizytami psa czy kota.

Jest to urządzenie służące doraźnej obronie przed atakiem agresywnego psa. W szczególności przydać może się przedstawicielom taki zawodów, jak listonosz, czy policjant, a więc osobom często muszącym wchodzić na cudze posesje. W ultradźwiękowy odstraszacz psów warto wyposażyć się też, gdy zapuszczamy się samotnie w wiejskie i leśne obszary. Przytwierdzony do paska albo trzymany w dłoni ultradźwiękowy odstraszacz psów może uratować życie i zdrowie w kontakcie z bezpańskim, agresywnym zwierzęciem. Stosując ultradźwiękowy odstraszacz psów pamiętajmy jednak o kilku szczegółach.

Po pierwsze – zasięg urządzeń jest ograniczony do około 6-8 metrów. Po drugie, korzystając z tego akcesorium nie można zdradzać oznak paniki i rzucać się do ucieczki. Po trzecie, może się zdarzyć, że trafimy na psa głuchego (dotyczy to zwłaszcza osobników starszych) – w takiej sytuacji ultradźwiękowy odstraszacz psów może się okazać mało skuteczny.  

Zobacz także: Temperatura psa – jaka jest prawidłowa? Jak zmierzyć?

Gwizdek odstraszający psy

Przypinany do paska ultradźwiękowy odstraszacz psów uruchamiany jest za pomocą spustu. Nieco inaczej, choć również z wykorzystaniem ultradźwięków, działa gwizdek odstraszający psy. Aczkolwiek należy przyznać, że tego typu odstraszacze są mniej popularne – gwizdki emitujące ultradźwięki stosowane są zazwyczaj do innych celów, w szczególności do przywoływania psa.  

Odstraszacz psów – gaz pieprzowy

Wiele osób w czasie wędrówki przez pustkowia czy nocne miejskie zakamarki najbezpieczniej czuje się z gazem pieprzowym w kieszeni. Substancją czynną w wyrzucanym z zasobnika gazie jest kapsaicyna. Jej stężenie jest na tyle niewielkie, by nie uczynić zwierzęciu trwałej krzywdy, a jedynie odeprzeć jego atak. Zasięg miotacza gazu pieprzowego to około 3 metrów.

W związku z licznymi pytaniami o legalność posiadania tego typu odstraszacza dla psów – miotacz gazu pieprzowego można nabyć bez zezwolenia. Prawo daje nam też możliwość użycia go w samoobronie zarówno wobec człowieka, jak i zwierzęcia. Pamiętać jednak należy, że podpadniemy pod paragrafy decydując się powtórnie zaatakować oszołomione przez nas zwierzę – wówczas to my występujemy w roli agresora.

Czytaj też: Jak często kąpać psa? W czym wykąpać psa?

Fot. 123RF