Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Odrobaczanie kota - kiedy, jak i co ile odrobaczać kota domowego?

Odrobaczanie kota powinno się wykonywać regularnie, by nie dopuścić do inwazji pasożytów wewnętrznych u naszego milusińskiego. Podpowiadamy kiedy, jak często i czym odrobaczać nasze mruczki.

Czym jest odrobaczanie?

Odrobaczanie to zabieg profilaktyczny oraz leczniczy. W kontekście profilaktyki odrobaczanie kota polega na zapobieganiu zasiedleniu się w jego ustroju pasożytów. Jeśli zaś odrobaczanie wykonuje się leczniczo, wówczas środki na robaki mają za zadanie wyeliminować wewnętrzne siedliska intruzów.

Odrobaczanie stanowi bardzo ważną czynność, która powinna być regularnie stosowana zarówno u kota domowego, który nie wychodzi jak i u kota – łazęgi, który każdego dnia jest wypuszczany na dwór, gdzie może się swobodnie poruszać i łowić. Zwłaszcza ta druga grupa pupili jest narażona na zarobaczenie, stąd inaczej podchodzimy do kwestii odrobaczania u domowych piecuchów, inaczej – u tych buszujących na zewnątrz.

Robaki trafiają do układu pokarmowego kota m.in. wraz z upolowanym pożywieniem, np., ptakiem, gryzoniem, czy zjedzeniem surowego, niedogotowanego mięsa oraz odchodów innych zwierząt, ale też poprzez kontakt z innych zarobaczonym kotem, czy pupilem. Pasożyty mogą dostać się do wnętrza kociego organizmu nawet poprzez wydawałoby się niewinne wylizanie domowych śmieci.

Jak odrobaczać kota?

To, jak odrobaczać kota, jest uzależnione od konkretnego produktu na robaki. Pierwsze odrobaczenie u małego kociaka, a niekiedy także kilka następnych sesji odrobaczania z reguły wykonuje weterynarz. Podanie preparatów na odrobaczanie kota nie jest trudne, dlatego posiadając odpowiednie wskazówki od lekarza weterynarii można samodzielnie zaaplikować dany środek pupilowi.

Najczęściej robaki usuwa się przy użyciu produktów typu spot-on, które we właściwej ilości nanosi się na kark kota i pozostawia na kilka godzin. W tym czasie zwierzę nie powinno być głaskane w tym miejscu, nie powinno mieć też kontaktu z wodą, poza tym nie powinno wychodzić na dwór.

Inną metodą dostarczania kotu medykamentu jest droga pokarmowa. Pupil dostaje tabletkę, którą można sprytnie ukryć w pożywieniu. Alternatywą jest też pasta odrobaczająca. Zwykle tę wersję wybiera się dla kociąt.

Kiedy odrobaczać kota?

Kiedy odrobaczyć kota po raz pierwszy? Powinniśmy to zrobić około 3 tygodnie po narodzinach małego kotka. Następnie procedurę należy powtarzać co 2 tygodnie aż do momentu odsadzenia kociaka. Co ile odrobaczać małego kota po przejściu na inny pokarm niż mleko kocicy? Zaleca się, by miało to miejsce raz w miesiącu aż do ukończenia przez pupila 6. miesiąca życia.

A jak często odrobaczać kota dorosłego? Jest to uzależnione od tego czy zwierzę wychodzi na zewnątrz, czy większą część żywota spędza w domowych pieleszach. Koty wychodzące powinny być profilaktycznie odrobaczane co 3 miesiące, czyli cztery razy w roku. Natomiast mruczki typowo stacjonarne wystarczy odrobaczyć raz na pół roku. Jeśli mamy obiekcje co do tak częstego podawania kotu preparatów odrobaczających, możemy posiłkować się działaniem polegającym na systematycznym badaniu kału zwierzęcia. Jeśli lekarz nie znajdzie niczego podejrzanego w kocich odchodach, środki przeciw robakom można podawać rzadziej. Zawsze jednak warto być w kontakcie z weterynarzem, który właściwie oceni potrzebę ewentualnego odrobaczania.

Czym odrobaczać kota?

Do odrobaczania pupila służą specjalistyczne preparaty, które przepisuje weterynarz. Można też aplikować je kotu samodzielnie. Jedną z naszych propozycji są krople na robaki i pasożyty dla kota Bayer Dronspot. Środek ten jest odpowiedni dla osobników, które ukończyły 8. tydzień życia, działa na różne rodzaje pasożytów, m.in. na nicienie i tasiemce. Kolejny polecany preparat to roztwór do nakrapiania kociego karku Fiprotec marki Beaphar. Stanowi on długotrwałą ochronę przed ektopasożytami.

Równolegle z kroplami lub tabletkami na robaki warto stosować naturalną obrożę zapachową Bea dla kotów marki Beaphar, która działa odstraszająco na różne szkodniki. Dobrym rozwiązaniem jest również obroża przeciw pchłom dla kota Dermapharm Sabunol, która skutecznie chroni czworonoga przed inwazją tych nieprzyjemnych insektów nawet przez cztery miesiące. Innym skutecznym środkiem ochronnym przeciwko pchłom i kleszczom jest spray Amiwet marki Eurowet.

Jeśli trudno jest nam zdecydować jaki preparat na odrobaczanie będzie najlepszy dla naszego pupila, skorzystajmy z porady weterynarza.