Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obroża przeciw kleszczom - czy warto? Jaką wybrać?

2018-05-28
Obroża przeciw kleszczom - czy warto? Jaką wybrać?Kleszcze, które stają się plagą nie tylko w lasach i na łąkach, ale także w miejskich parkach stanowią duże zagrożenie. Są szczególnie aktywne - od początku wiosny aż do jesieni. W tym czasie powinniśmy zadbać nie tylko o bezpieczeństwo swoje, ale również naszych psów i kotów. Lista chorób wywoływanych przez ukąszenie kleszcza jest długa, dlatego warto sięgnąć po środki ochrony i zabezpieczyć swoje zwierzęta wystarczająco wcześnie. Jedną z łatwo dostępnych metod ochrony jest na przykład obroża na kleszcze.

Sprawdź: Preparaty na pchły i kleszcze

Obroża przeciw kleszczom - jakim chorobom może zapobiec?

Żerujący na ciele zwierzaka kleszcz jest dla niego dużym niebezpieczeństwem. Właśnie dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy bagatelizować kleszczy. Choroby u psów, które może powodować kleszcz, to między innymi:
  • borelioza, 
  • kleszczowe zapalenie mózgu, 
  • kleszczowe zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, 
  • babeszjoza, 
  • erlichioza, 
  • haemobartenelloza. 
Każde z powyższych schorzeń niesie za sobą ryzyko groźnych powikłań, takich jak:
  • niedokrwistość, 
  • uszkodzenie narządów wewnętrznych, 
  • wyniszczenie organizmu. 
Zobacz: Kleszcze – pasożyty groźne nie tylko dla kotów

Obroża przeciwkleszczowa - działanie

W sklepach możemy kupić wiele preparatów, które pomogą nam uchronić zwierzę przed kleszczami tj. krople czy spraye. Coraz popularniejszym produktem są jednak obroże przeciw kleszczom. Mają wielu zwolenników głównie dlatego, że są bardzo wygodne i łatwe w użyciu, a także zapewniają długotrwałą ochronę, zarówno w przypadku obroży na kleszcze dla psa jak i kota. Jak działa taka obroża? Obroża przeciw kleszczom zawiera aktywne substancje, trujące dla kleszczy, które uwalniają się systematycznie podczas użytkowania. Preparat jest rozprowadzany po całej powierzchni ciała wraz z wydzielanym przez gruczoły łojowe tłuszczem. Te same substancje, które odstraszają kleszcze, sprawdzają się również w zwalczaniu innych pasożytów, na przykład pcheł.

Obroża przeciw kleszczom – na co zwrócić uwagę?

Należy pamiętać, że obroża przeciw kleszczom dla kota oraz obroża dla psa przeciw kleszczom powinna być wodoodporna i dostosowana do wagi zwierzęcia, a także w miarę możliwości elastyczna i bezzapachowa. Jeżeli zależy nam na odstraszeniu kleszczy, z powodzeniem możemy wypróbować obroże na bazie naturalnych olejków eterycznych, których woń zniechęci do zaatakowania.

Czytaj też: Zachowania kompulsywne u zwierząt

Obroża na kleszcze – jak stosować?

Przed założeniem obroży należy obejrzeć zwierzę i usunąć z jego ciała ewentualne zanieczyszczenia bądź pasożyty. Następnie umieszczamy obrożę zgodnie z instrukcją, a po założeniu dokładnie myjemy ręce. Pamiętajmy, że większość tego typu produktów osiąga pełną skuteczność dopiero po upływie kilkunastu godzin. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie tego typu akcesoria są wodoodporne, dlatego podczas użytkowania niektórych (najczęściej tańszych) produktów, należy unikać zamoczenia, bo każdy kontakt z wodą może skrócić okres ich działania. Obserwujmy też reakcję pupila - w przypadku uczulenia na któryś ze składników, obrożę należy niezwłocznie usunąć.

Czytaj też: Obroża dla psa - z imieniem, na kleszcze, z GPS

Fot. 123RF
Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel