Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Małe zwierzęta domowe - egzotyczne zwierzęta

Egzotyczne zwierzęta domowe

Wbrew pozorom domowa hodowla egzotycznych zwierząt nie jest tak wymagająca, jak tradycyjnych domowych pupili. Dlaczego? Bo:

  • większość egzotycznych zwierząt mieszka wyłącznie w terrarium i nie potrzebuje większych przestrzeni. Rzadko kiedy przebywa też poza nim bez nadzoru właściciela. Niewielkie jest więc ryzyko przypadkowych zniszczeń w domu. 
  • zwierzęta te raczej nie potrzebują kontaktu z człowiekiem 
  • dieta nie musi być bardzo urozmaicona i skomplikowana.

Czytaj też: Gryzonie domowe - rodzaje. Jakiego wybrać?

Zwierzęta egzotyczne domowe – co wybrać?

Wybór wśród grupy małych zwierząt egzotycznych domowych jest ogromny i zależy jedynie od naszej wyobraźni i zasobności portfela. Choć to może dziwne, jednym z popularniejszych mniejszych zwierząt egzotycznych jest pochodzący z Afryki jeż pigmejski. Ten owadożerca powinien być też pierwszym wyborem, jeśli chcemy rozpocząć naszą przygodę z egzotycznymi zwierzętami w domu.

Jego hodowla nie jest bardzo skomplikowana, ale trzeba wiedzieć, że zwierzę to jest z natury samotnikiem, który żyje około 5-7 lat. Dieta jeży jest bardzo prosta i składa się z karmy kociej (mięsnej suchej i mokrej, owoców i insektów). Są to na tyle popularne składniki, że łatwo zapewnić jeżom potrzebny pokarm. Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura, w jakiej trzymamy jeże pigmejskie, jeśli spadnie ona poniżej 22 st. C zwierzę może popaść w śmiertelną hibernację.

Sprawdź: Co jedzą jeże? Czym karmić jeża? Karma dla jeża

Małe zwierzątko domowe

Tymczasem do ciekawych egzotycznych gryzoni, które może rozważyć początkujący hodowca należą: Koszatniczki – chociaż przypominają duże myszoskoczki, są bardziej spokrewnione z szynszylami i świnkami morskimi. Koszatniczki pochodzące z Ameryki Południowej są niezwykle towarzyskie – w klatce może mieszkać więcej niż jeden osobnik. Powinniśmy im jednak zapewnić odpowiednio dużo miejsca do aktywności ruchowej. Podstawą diety jest siano i suszona zielenina (mniszek lekarski, koniczyna, babka lancetowata, nacie, liście truskawek, malin, jeżyn, zioła doniczkowe, kwiaty, liście).

Nieświszczuki (pieski preriowe) – te pochodzące z Ameryki Północnej zwierzęta łatwo się oswajają, wymagają dużej klatki, bo mają silny instynkt terytorialnym. Ich dieta składa się ze świeżego siana, traw, owoców i warzyw. Problemem może być to, że pieski preriowe bywają agresywne w obecności obcych osób. Pręgowce – to pochodzące z Azji i Ameryki Północnej afrowiewiórki. To bardzo ruchliwe zwierzęta, które wymagają wysokiej klatki wyposażonej w liczne akcesoria ułatwiające aktywność fizyczną. Pręgowce nie są gryzoniami, które będziemy trzymać na rękach i głaskać. Są za to zwierzętami wdzięcznymi do obserwacji.

Żywią się owocami i nasionami, bardzo lubią orzechy. Chętnie korzystają z kąpieli piaskowych. Kolcomyszy – pochodzą z pustynnych obszarów Afryki. Chociaż te małe gryzonie różnią się od zwykłych domowych myszy, opieka nad nimi jest podobna. Wystarczy zapewnić im zróżnicowaną dietę (mieszanki ziaren, warzywa i owoce), duże, szklane terrarium i koło do biegania. Gryzonie te naturze żyją w stadach, dlatego w terrarium nie powinno trzymać się ich pojedynczo.  

Czytaj także: Szynszyl w domu - informacje o hodowli szynszyli

Zwierzęta domowe egzotyczne - opos krótkoogonowy

Chociaż przypomina gryzonia, opos jest w rzeczywistości torbaczem, tak jak lotopałanki i koale. Jednak w przeciwieństwie do tych pierwszych, wymagają dużo mniej opieki. Muszą być trzymane osobno ze względu na samotniczy tryb życia, a ich klatka nie będzie odbiegać od zwyczajnej klatki dla gryzonia (wiele poziomów do wspinania, wyściółka i poidełko). Oposy są wszystkożerne i wymagają diety bogatej w zwierzęce białko.

Menu możemy stworzyć na bazie pokarmu dla jeży, fretek i psów, dodając insekty, warzywa i owoce Zwierzęta domowe egzotyczne - psowate  Chociaż zarówno fenki jak i rosyjskie lisy srebrne można trzymać w domu, trzeba podkreślić, że ich dzikie cechy mogą sprawić trudność właścicielom, którzy oczekują od tych zwierząt zachowania podobnego do zachowania psa lub kota. Fenki jak i rosyjskie lisy jako przedstawiciele psowatych są aktywnymi drapieżnikami, będą więc potrzebowały co najmniej tyle miejsca, co pies. Jeśli muszą być trzymane w klatce, niech będzie ona odpowiednio duża, a zwierzętom powinno zapewnić się częste wyjścia na zewnątrz. Fenki w zachowaniu mogą przypominać koty – są dużo bardziej niezależne, mogą być hałaśliwe.

Zwierzęta domowe egzotyczne - skunks

Wbrew pozorom, skunksy mogą być fantastycznymi zwierzętami – domowe odmiany są chirurgicznie pozbawione gruczołów zapachowych. Skunksy są wszystkożerne, ich typowa dieta może się składać z karmy dla psów, owoców i warzyw. Zwierzęta powinny spędzać dużo czasu na zabawach poza klatką. Są bardzo przyjazne i nie powinny przebywać zbyt często w zamknięciu.

Zwierzęta domowe egzotyczne - stawonogi 

Chociaż nie są to zwierzęta do głaskania i przytulania, nie przestają fascynować hodowców w każdym wieku. Wśród egzotycznych stawonogów dużą popularnością cieszą się:

  • Karaczany –  najbardziej popularne są karaczany madagaskarskie, które żyją 3-5 lat i są bardzo proste w hodowli. Karmi się je owocami, płatkami owsianymi, granulowanym pokarmem dla rybek, psów i kotów. Żyją od 6 do 12 miesięcy. 
  • Ptaszniki – nie wszystkie gatunki są odpowiednie dla początkujących hodowców. Najlepiej zacząć od takich pająków, jak ptasznik czerwonokolanowy, chilijski różowy albo ptasznik kędzierzawy. Nie są one agresywne, potrzebują stosunkowo niewiele miejsca (akwarium o pojemności 10 -20 litrów) i mają niezróżnicowane menu, składające się głównie z insektów. Ptaszniki to zwierzęta, które zawsze robią duże wrażenie, ze względu na częsty strach przed pająkami. 
  • Krocionóg olbrzymi – jest bardzo łatwy w hodowli, potrzebuje 20-litrowego akwarium, ściółki imitującej leśną i warzyw do jedzenia. Krocionogi wolą żywić się zgniłymi warzywami, więc pozostawienie ich na dłużej w terrarium jest wskazane. Ściółka musi być od czasu do czasu spryskiwana wodą żeby zachować odpowiednią wilgoć. 
  • Skorpiony – chociaż mogą się wydawać przerażające, nie wszystkie skorpiony są niebezpieczne. W przeciwieństwie do pozostałych gatunków, skorpion cesarski jest zupełnie nieagresywny i może być trzymany na dłoni. Skorpiony potrzebują terrarium o pojemności 40 litrów i systemu ogrzewania. Żywią się głównie insektami.

Zobacz: Wyposażenie terrarium

Fot. Unsplash