Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Maine coon – co warto wiedzieć o kotach tej rasy

2022-02-21
Maine coon – co warto wiedzieć o kotach tej rasy

Jeśli planujesz zostać opiekunem kota konkretnej rasy, powinieneś dobrze ją poznać, by lepiej rozumieć swojego zwierzaka. Nie inaczej jest w przypadku Maine coonów, które uchodzą za największe koty domowe świata. Niezwykły wygląd i przyjazny charakter sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja Maine coona, co powinien jeść oraz jaki ma charakter!

Maine coon – charakterystyka rasy: jak wygląda dorosły osobnik?

Cechą, która zdecydowanie najbardziej wyróżnia Maine Coony na tle innych kotów, jest ich wielkość, ponieważ dorosły osobnik może mieć wraz z ogonem nawet 1 metr długości i ważyć do 15 kg! Charakterystyczne są też uszy zakończone pędzelkami i skośne oczy (zielone lub miedziane), które dodają kotom tej rasy dostojnego wyglądu. Sama głowa jest średnich rozmiarów, a jej profil – lekko wklęsły. Wygięte czoło i wydatne kości policzkowe także są charakterystyczne dla tych zwierzaków. To przy okazji rekordziści pod względem długości wibrysów (czyli kocich wąsów), które u jednego z osobników wyniosły aż 16,5 cm.
Ciało Maine Coona jest duże i umięśnione, klatka piersiowa szeroka, a średniej długości nogi kończą się sporymi łapami. Ogony kotów są długie oraz puszyste, a sierść gęsta i różnej długości – w zależności od części ciała. Najpopularniejszym umaszczeniem jest brąz typu tabby, jednak obecnie można spotkać koty tej rasy o różnych odcieniach sierści, które zostały dopuszczone przez organizacje felinologiczne.

Maine Coon – charakter kotów tej rasy

Maine coony mają charakter, który zachwyci wszystkich fanów kocich pieszczot. To bowiem ciche koty, które uwielbiają bliskość – co do zasady, bo oczywiście wszystko zależy od konkretnego osobnika. Maine coony są generalnie chętne do zabawy oraz chodzenia na smyczy, bardzo często potrafią też aportować. Wykazują wysoką tolerancję w stosunku do innych kotów, a także psów, dlatego bez problemu zaaklimatyzują się w domu, w którym jest już jakiś zwierzak. Nie przepadają za bardzo dużą wysokością, co nie zmienia faktu, że chętnie eksplorują wyższe drapaki. To cierpliwe zwierzęta, jednak wymagają sporo uwagi, o którą zresztą często zabiegają. Mogą zatem nie być dobrym wyborem dla osób często przebywających bardzo długo poza domem.

Pielęgnacja Maine coonów – o czym pamiętać?

Pielęgnacja Maine coonów skupia się przede wszystkim na ich sierści. Rasa ta posiada aż trzy rodzaje „włosów”: okrywowe, przejściowe oraz puchowe, przez co ich sierść wymaga regularnego czesania. Niezbędne będą więc specjalne szczotki i grzebienie dla kotów, najlepiej takie o długich ząbkach, które pozwolą dotrzeć aż do skóry mruczka. Jako że nie wszystkie zwierzaki są chętne do takiego rodzaju SPA, warto uczyć je tego od małego, nagradzając przysmakami po każdym czesaniu. Warto także zadbać o higienę kociaka z pomocą preparatów do czyszczenia uszu czy kosmetyków upiększających sierść.  

Pielęgnacja kota robi się nieco trudniejsza, gdy zaczyna się okres zmiany sierści. Wówczas niezbędny może okazać się trymer lub wizyta w salonie groomerskim, będzie bowiem wypadać ogromna ilość kocich włosów. Co więcej, niektóre miejsca są trudne do wyczesania – to np. punkty za uszami i pod pachami. Brak pielęgnacji tych okolic może skończyć się kołtunami, które w przyszłości mogą być dla kota bolesne (np. podczas drapania się). Równie trudny w czesaniu jest ogon – należy zwrócić na niego szczególną uwagę, ponieważ sierść na nim odrasta wolniej i nieumiejętne czesanie może powodować okresowe braki w owłosieniu.

Jaka karma dla Maine coona będzie najlepsza?

Aby sierść (i sam kociak) była zdrowa, niezbędna będzie odpowiednia karma dla kotów rasowych. Dobrym wyborem są produkty określone jako dopasowane do potrzeb Maine coonów, są bowiem najlepiej dobrane pod względem dodatkowych składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju i zdrowia pupila. Ogólne żywienie kota powinno opierać się przede wszystkim na mięsie z dodatkiem podrobów i tłuszczy, zdecydowanie w formie mokrej. Wybierając karmę, wybieraj taką, w której jest najwyższa zawartość mięsa (nie produktów pochodzenia zwierzęcego!) oraz jak najmniejsza ilość dodatków zbożowych i cukru. W ten sposób układ pokarmowy zacznie dobrze pracować, a kot nie będzie miał problemu z wypróżnianiem i pozbywaniem się kul włosowych. Odpowiednie żywienie Maine coona pomoże Ci kontrolować jego masę ciała. To istotne, ponieważ nadwaga obciąży jego kości i stawy. Staraj się więc zachować odpowiednią wagę kota i nie dopuścić do otyłości – ani do niedowagi, która również jest niebezpieczna dla jego zdrowia. 

Maine coon – co jeszcze trzeba wiedzieć o tej rasie?

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Maine Coonach? Rasa ta, ze względu na swoje rozmiary, potrzebować będzie znacznie większej kuwety niż pozostałe koty domowe. To wiąże się z kolei ze sporymi potrzebami dotyczącymi zapasu żwirku. Niezbędny będzie także duży, wysokiej jakości drapak dla kota; czyli taki, który wytrzyma skakanie nawet bardzo ciężkiego osobnika.  

Zwróć też uwagę na wielkość przymocowanych do niego legowisk, by pupil mógł się na nim wygodnie rozłożyć. Z kolei wysokość musi pozwalać mu na rozciągnięcie się podczas drapania nawet do 1,5 m w górę. Dobrym wyborem będzie też drapak leżący na podłodze, który przy okazji stanie się legowiskiem (np. kartonowy, marki Trixie). Zadbaj też o zabawki dla kota, których Twój pupil nie będzie w stanie od razu poskromić.  

Ważna jest także wiedza na temat zdrowia kotów tej rasy. Żyją one średnio od 14 do 18 lat, jednak mogą być narażone na dysplazję stawów biodrowych oraz wad serca. Warto też zadbać o zdrowie nerek Maine coona oraz stale kontrolować jego zęby i dziąsła. Pamiętaj więc o sprawdzaniu zdrowia swojego kota poprzez regularne wizyty u weterynarza – ogólny „przegląd” wykonaj przynajmniej raz w roku.  

Warto też wspomnieć, że Maine coony są niezwykle cierpliwe i mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Są spokojne i lubią skupiać na sobie ludzką uwagę. Warto więc dać swojemu pupilowi wszystko, co najlepsze dla jego zdrowia i spokoju, kupując dobrej jakości karmę i akcesoria do higieny i zabawy

 

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel