Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Linka treningowa dla psa - z amortyzatorem czy bez?

2018-04-16
Linka treningowa dla psa - z amortyzatorem czy bez?

Linka treningowa dla psa – po co?

Linka treningowa dla psa jest jednym z podstawowych narzędzi, które powinny się znaleźć w naszych rękach, jeśli na poważnie myślimy o pracy nad wychowaniem, tudzież szkoleniem psa.

Linka dla psa jest na tyle długa, by dać zwierzęciu swobodę, na tyle krótka, by zapewnić mu bezpieczeństwo oraz na tyle nieelastyczna, by nauczyć zwierzę, że szarpanie jest bezcelowe – innymi słowy, to świetne narzędzie do nauki chodzenia na luźnej smyczy dla psa. Aczkolwiek z góry należy sobie zdać sprawę również z uciążliwości stosowania linki dla psa – praktycznych a nawet… społecznych. Jeśli chodzi o stronę praktyczną, linka treningowa dla psa 10 m., nie mówiąc już o takiej 20 metrowej, sama w sobie jest stosunkowo ciężka.

Zobacz: Smycz automatyczna - dla psa, kota. Jaką wybrać?

Ponieważ się nie zwija, nawet duża sprawność w manewrowaniu nie uchroni nas przed plątaniem się w krzaki i inne przeszkody. Do tego wijąc się stale po ziemi, linka dla psa nieustannie jest brudna, często także zawilgocona. Poza tym – nie ma co ukrywać: linka dla psa nie jest narzędziem szczególnie dobrze postrzeganym przez większość osób, które spotkamy w parku. Wiele z nich ponad kwestię ułożenia i posłuszeństwa zwierzęcia przedkładać będzie jego wolność i beztroskę. Nie stając po niczyjej stronie – oba punkty widzenia mają silne argumenty na poparcie - zobaczmy, czym jest i jak działa linka dla psa.  

Czytaj: Smycz dla psa - do biegania, automatyczna, długa

Linka dla psa – konstrukcja

Linki treningowe dla psa to wytrzymałe taśmy lub sznurki o szerokości nawet około 2 centymetrów. Linki dla psa wykonuje się z polopropylenu lub podobnego materiału. Linka dla psa ma zazwyczaj standardową długość 10, 15 albo 20 metrów. Zalecana długość zależy między innymi od tego, w jakim miejscu zamierzamy ćwiczyć z psem – czy jest to miejski park lub trawnik pod blokiem, czy też bezkresna łąka.

Niezwykle istotne jest, szczególnie gdy jesteśmy właścicielem dużego, masywnego czworonoga, by linka dla psa dobrze leżała w dłoni, nie obcierała skóry, a jednocześnie zapewniała pewny chwyt. Dlatego wybierajmy te modele, które zakończone są pętlą. Ponieważ linka dla psa, w odróżnieniu od smyczy, ciągnie się zazwyczaj po ziemi, powinna być wodoodporna. Dobrze, jeśli jest też pokryta warstwą zabezpieczającą przed brudem. Nie jest przypadkiem, że wiele linek treningowych dla psa wykonanych jest z materiału o jaskrawym kolorze. Ze względu na znaczną długość, pozwala nam to lepiej kontrolować ruchy zwierzęcia.

Czytaj też: Szelki dla psa do samochodu - jakie pasy wybrać?

Linka treningowa – jak ćwiczymy z psem?

Linka treningowa pozwala wyćwiczyć te umiejętności, które wymagają tego, aby pies znalazł się w pewnym oddaleniu od nas, ale bez ryzyka, że zwierzę oddali się zbyt daleko, albo też – że wyrządzi krzywdę postronnym osobom lub zwierzętom. Z pomocą linki dla psa ćwiczymy między innymi niezwykle przydatną komendę „do mnie”. Oczywiście linka treningowa sama w sobie w żaden sposób nie służy do szkolenia psa, a jedynie do jego zabezpieczenia. Nigdy nie wolno linki dla psa ciągnąć, ani w żaden inny sposób wymuszać zachowań na naszym pupilu.

Co ważne, linka treningowa dla psa pozwala też przeprowadzić naukę chodzenia na luźnej smyczy. Często tego typu trening zaleca się prowadzić z użyciem bardzo krótkiej, sztywnej smyczy, ale z pewnością osoby ambitniejsze chętnie podejmą się wyzwania, jakim jest nauka tej umiejętności za pomocą linki treningowej. Nasz cel, to wyrobić w psie odruchy, dzięki którym nie będzie się wyrywać w czasie spaceru, ciągnąc za sobą pana, lub też przez pana będąc ciągniętym. Dzięki treningowi z linką dla psa, zwierzę może się nauczyć chodzić swobodnie, a jednocześnie w zasięgu naszej kontroli. 

Linka treningowa – z amortyzatorem czy bez? Niektóre linki treningowe wyposażone są w amortyzator – sprężynę mającą łagodzić skutki nagłych szarpnięć. Czy jest to element niezbędny? Z jednej strony amortyzator linki dla psa faktycznie może zapobiec kontuzji, szczególnie jeśli chodzi o pieski wątłej budowy. Z drugiej strony po to właśnie projektuje się smycze i linki o stałej, nieregulowanej długości, by za ich pomocą osiągać pewne efekty wychowawcze – wszelkie „zmiękczacze” mogą osłabiać działanie. Zdania specjalistów są w tej materii podzielone i nie ma jednoznacznej opinii bezapelacyjnie przyznającej wyższość jednej z opcji.

Sprawdź: Obroża dla psa - z imieniem, na kleszcze, z GPS

Fot. 123RF
pixel