Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Legwan zielony - hodowla, żywienie, terrarium

Legwan zielony

Legwan zielony jest piękną, dużą jaszczurką żyjącą na konarach i gałęziach drzew. Wywodzi się z Ameryki Środkowej i Południowej, zamieszkuje tereny od Meksyku po Paragwaj. Występuje też na Wyspach Karaibskich. Legwana zielonego spotkać można również w południowych stanach USA – na Florydzie czy w Teksasie, a także na Hawajach. Bytuje tam w środowisku naturalnym, ale został do niego przeniesiony w sposób sztuczny.

Legwan zielony – rozmiar

Powiedzieliśmy, że legwan zielony jest dużą jaszczurką. Dużą to mało powiedziane, zwrot ten laikowi z pewnością nie odda rozmiarów zwierzęcia. Już młode osobniki osiągają 30-35 centymetrów, dorosłe mogą mieć 1,5 a nawet 2 metry długości! Znaczną część zajmuje masywny ogon. Waga legwana zielonego dochodzi do 20 kg, choć większość osobników mieści się w granicach 13-17 kg. To czynniki, które w istotny sposób determinować będą sposób hodowli. Nie da się ukryć - legwana zielonego wraz z terrarium ciężko będzie pomieścić w ciasnym M3.

Czytaj: Kameleon jemeński - cena, terrarium, hodowla

Legwan zielony – wygląd

Wbrew nazwie legwan zielony nie zawsze jest zielony. Paleta barw w przypadku legwana zielonego jest imponująca – od niebieskiego, przez różowy i pomarańczowy, aż po czarny. Ubarwienie zazwyczaj różni się ze względu na rejon występowania. Grzbiet legwana zielonego pokryty jest kolcami służącymi do obrony. Legwan zielony potrafi odrzucić własny ogon, gdy zostanie zaś schwytany przez drapieżnika. Umiejętność ta dotyczy jednak tylko młodych osobników. W takim przypadku ogon zostanie później zregenerowany. Innym charakterystycznym elementem wyglądu legwana zielonego jest fałd skórny, który zwisa spod głowy. Ma on zapewniać zwierzęciu termoregulację, pełni też ważną rolę np. w czasie zalotów.

Legwan zielony – cena

Legwan zielony nie jest zwierzęciem najtańszym, do czego w naturalny sposób przyczyniają się rozmiary. Legwana zielonego można zazwyczaj kupić za kilkaset złotych – ceny wahają się od 200 do 1000 złotych, w zależności o wieku. W wielu przypadkach cena obejmuje także terrarium dla legwana zielonego. Pamiętajmy, że legwan zielony jest zwierzęciem chronionym na mocy konwencji waszyngtońskiej, ograniczającej handel transgraniczny niektórymi gatunkami zwierząt. Dlatego nabywając legwana zielonego, wymagajmy od sprzedającego certyfikatu CITES potwierdzającego, iż zwierzę pochodzi z legalnego źródła.

Sprawdź: Gekon lamparci - hodowla, odmiany, długość życia

Legwan zielony – hodowla

Legwan zielony robi imponujące wrażenie, dlatego wiele osób decyduje się na przyjęcie go pod swój dach. Jednak chęć zaimponowania znajomym, czy względy wyłącznie estetyczne, to zdecydowanie za mało, by wziąć na siebie obowiązek opieki nad tak wymagający zwierzęciem. Pamiętać musimy, że legwan zielony wymaga bardzo dużo miejsca i miejsce to musimy zapewnić, jeśli chcemy zapewnić zwierzęciu zdrowy i szczęśliwy rozwój. Nie można też zapominać, że legwan zielony żyje około 15-20 lat, co dodatkowo zwiększa odpowiedzialność związaną z decyzją o rozpoczęciu jego hodowli. Istotne są też stosunkowo wysokie koszty utrzymania, w tym wyżywienia. Na koniec ostrzeżenie: ze względu na rozmiar, siłę i budowę ciała (zęby, kolczasty ogon) nieoswojony legwan zielony może być niebezpieczny.

Zdjęcie produktowe

Exo terra żarówka uvb 150 (repti glo 10.0) 25 w

Żarówka UVB emitująca światło występujące w tropikalnych lasach deszczowych.

Sprawdź produkt

Legwan zielony – terrarium

W przypadku legwana zielonego terrarium po prostu musi być duże. Terrarium dla legwana zielonego ma orientację pionową. Przede wszystkim musi być wysokie – standardem są 2 metry. Jeśli chodzi o pozostałe wymiary, długość i szerokość nie powinny być mniejsze niż 120 cm, ale dobrze jeśli jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu nawet 2 metry długości i 1,5 metra szerokości. Ponieważ do konstrukcji terrarium dla legwana zielonego należy używać grubego szkła i elementów stalowych, waga może dochodzić na nawet pół tony.

Sprawdź: Wyposażenie terrarium

Legwan zielony – terrarium: wyposażenie

Urządzając terrarium dla legwana zielonego, pamiętać przede wszystkim musimy o rozmieszczeniu w nim konarów i gałęzi udających drzewo – legwan zielony większą część życia spędza na wysokości. Do tego celu wybieramy jedynie elementy drzew liściastych – iglaste mogą być szkodliwe. Natomiast wstawione do terrarium dla legwana zielonego elementy dekoracyjne, wszelkiego rodzaju rośliny zielone, powinny być sztuczne. Prawdziwe liści zostałby w szybkim tempie skonsumowane przez żarłoczną jaszczurkę.

Zobacz również: Terrarium dla kameleona - jak zrobić? Wyposażenie

Legwan zielony – terrarium: klimat

Pochodzenie legwana zielonego determinuje warunki klimatyczne, które musimy zapewnić w terrarium. Temperatura w terrarium dla legwana zielonego powinna mieścić się w zakresie 26-32 stopnie w dzień (oraz 35 stopni bezpośrednio pod źródłem ciepła) i około 24-26 w nocy. Wilgotność może dochodzić nawet do 90 procent. Czas naświetlania: 12-14 godzin. Niezbędne jest też używanie lamp emitujących promieniowanie UVB.

Jeśli chodzi o temperaturę, ze względu na nadrzewny tryb życia legwana zielonego, używamy raczej lamp grzewczych, niż mat sytuowanych pod podłożem. Natomiast wilgotność zapewniamy, stosując między innymi spryskiwacze (trzy raz dziennie). Do zapewnienia tak wysokiego jej poziomu z pewnością nie wystarczy ustawienie misy z wodą, aczkolwiek basen na pewno się legwanowi przyda do kąpieli.

Legwan zielony – żywienie

Legwan zielony jest stworzeniem roślinożernym. W przypadku żyjącego w hodowli legwana zielonego żywienie opieramy na:

  • babce lancetowatej, 
  • mniszku lekarskim, 
  • koniczynie, 
  • rukoli, 
  • bazylii, 
  • liściach drzew takich jak lipa, klon czy brzoza.

Teoretycznie zdarza się, że legwan zielony w niewoli otrzymuje pokarm pochodzenia zwierzęcego, ale jest to niewybaczalny błąd – białka zwierzęce są dla tej jaszczurki śmiertelnie niebezpieczne. Pamiętać też musimy, że wraz ze zwykłym pokarmem nie jesteśmy w stanie dostarczyć legwanowi odpowiedniej ilości wapnia – minerału niezbędnego do prawidłowego rozwoju. Dlatego wapń należy w hodowli legwana zielonego suplementować.  

Czytaj też: Terrarium dla gekona - jakie wybrać? Jak zrobić?

Fot. 123RF