Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Labrador Retriever – naczelny pływak

2017-09-06
Labrador Retriever – naczelny pływak

Psy tej rasy świetnie nadają się dla rodzin, uwielbiają spędzać czas z dziećmi, a także tolerują inne zwierzęta domowe, w tym koty. Na spacer reagują dużym entuzjazmem, a każdy napotkany na drodze zbiornik wodny ochoczo sprawdzają osobiście. Ponadto cechują się wysoką inteligencją i ogładą, czego najlepszym odzwierciedleniem jest ich mądre spojrzenie i dostojna postawa.

Pochodzenie labradorów

Labrador Retriever, dawniej nazywany psem Świętego Jana, pochodzi z Nowej Funlandii, gdzie od XVIII wieku służył jako pomoc rybakom przy pracy na kutrach, między innymi wyciągając sieci na brzeg czy ratując tonących. Do Europy gatunek ten dotarł pod koniec XIX wieku, a ich pierwsza europejska hodowla miała swoje miejsce w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, według statystyk organizacji kynologicznych, labradory nadal są tam jedną z najpopularniejszych ras, zarówno w Polsce oraz USA. Pierwotnie wyhodowany samiec gatunku labrador retirever był koloru czarnego, jednak w wyniku późniejszego krzyżowania ras powstały odmiany żółte (beżowe) oraz najrzadziej występujące - czekoladowe.

Labrador - nazwa

Mimo zupełnie innego miejsca pochodzenia, nazwa rasy pochodzi od półwyspu Labrador w Kanadzie oraz od angielskiego czasownika „to retrieve” (przynosić), co wiąże się z naturalną cechą osobowości labradorów – aportowania oraz przynoszenia żądanych przedmiotów, stąd też ich naturalny zapał do polowań i pościgów.

Charakterystyka labradorów

Labradory to duża, mocno zbudowana rasa osiągająca wysokość ok 56-57 cm w kłębie przy wadze od 25 do 32 kilogramów w przypadku suk oraz od 30 do 36 kilogramów, jeśli chodzi o psy. Psiaki te mają również ogromny apetyt oraz skłonność do nadwagi – budowa ich ciał cechuje się znacznie większym udziałem tkanki tłuszczowej w porównaniu do tkanki mięśniowej, dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na odpowiednio zbilansowaną dietę naszego pupila. Labradory, oprócz wyjątkowo czułego węchu (rozróżniają około 500 tysięcy różnych zapachów), mają również bardzo dobrze rozwinięty wzrok, dlatego ten gatunek został sklasyfikowany jako myśliwski i aportujący. Dodatkowo ich łagodny charakter świetnie sprawdza się w dogoterapii oraz współpracy z niepełnosprawnymi ruchowo i niewidomymi. Ciekawostką jest, że labradory, w odróżnieniu od innych gatunków, posiadają gęstą i ściśle przylegającą sierść, ponadto ich skóra produkuje znacznie więcej sebum (wydzieliny łojowej), które zapewnia im nieprzemakalność – woda spływa po nich jak po kaczce. Z kolei ogon działa jak sterownik – psiaki używają go jak steru, zmieniając nim kierunek i tor płynięcia.

Pielęgnacja i potrzeby labradorów

Okrywa włosowa labradora charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne – krótka i szorstka sierść razem z grubą warstwą sebum tworzy świetną barierę ochronną. Tym samym psiak nie wymaga regularnego szczotkowania, z wyjątkiem okresu linienia, który w przypadku tej rasy przebiega bardzo intensywnie. Niestety, nie zmniejsza to ich podatności na choroby – gatunek retriever jest podatny szczególnie na zwyrodnienia stawów, głównie dysplazję stawów biodrowych i łokciowych ze względu na duże obciążenie uwarunkowane genetycznie. Popularne są również schorzenia charakterystyczne dla oklapniętych i przylegających uszu będących siedliskiem bakterii, na przykład świerzb, oraz choroby wzroku – istnieje duże ryzyko wystąpienia katarakty (zmętnienia soczewki) i jaskry. Musimy pamiętać o regularnym szczepieniu pupila i badaniach mających na celu wykluczenie lub odpowiednią diagnozę, by uniknąć powikłań lub rozwoju dolegliwości. Labradory nie potrzebują kąpieli, ale wskakiwanie do pobliskich jezior i stawów jest jedną z ulubionych form rozrywki – nie musimy się tym martwić, ponieważ woda to dla tych psiaków drugi dom. Warto jednak pamiętać o zapewnianiu tej rasie dużo ruchu i zabawy – w końcu te czworonogi posiadają niespożyte pokłady energii i czerpią radość z każdej aktywności fizycznej. Równie istotna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Wpływa ona nie tylko na wagę, ale zarazem na stan zdrowia, zapobiegając między innymi łupieżowi i łuszczycy.

Najlepsze produkty dla swojego labradora znajdziesz tutaj.

Usposobienie labradora

Labrador jest idealną rasą zarówno dla początkujących właścicieli, jak i doświadczonych hodowców. Ta niepowtarzalna odmiana to gwarancja ogromnej dawki miłości i rozrywki dla całej rodziny, szczególne dla dzieci – psiaki zrobią wszystko, by uszczęśliwić swojego właściciela. Na każdy rodzaj aktywności fizycznej ochoczo merdają ogonem, a przytulanie i głaskanie to najlepsza forma nagrody. Pamiętajmy również, że decydując się na labradora, musimy przyzwyczaić się do większej aktywności fizycznej oraz nieustająco okazywanych dowodów uwielbienia – niekoniecznie przez nas pożądanych. Jednak zaufanie jakim potrafi nas obdarzyć ta rasa, jest najpiękniejszą formą przeprosin. Gwarantujemy, że relacja, jaką tworzy z nami ten wyjątkowy gatunek, będzie bezwarunkowa i pozwoli zawiązać przyjaźń na całe życie.


fot. pixabay.com

Polecane

pixel