Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Kocimiętka dla kota - działanie. Kocimiętka a koty

Kocimiętka dla kota – co to jest kocimiętka?

Co to jest kocimiętka? Czysto biologicznie rzecz ujmując, kocimiętka jest jedną z roślin należących do bogatej rodziny jasnowatych. Kilkaset gatunków kocimiętki porasta obszary od Europy, po dalekie krańce Azji, kocimiętkę można spotkać też w chłodniejszych, górskich rejonach Afryki. Jak wygląda kocimiętka? Jak sama nazwa wskazuje, roślina ta z wyglądu przypomina miętę (również przedstawiciela rodziny jasnowatych). W większości przypadków jest rośliną zielną. Jej charakterystyczne liście mają ząbkowane brzegi i kształt przypominający serce. Zieleń kocimiętki często wpada w odcień szary (srebrny).  

Zobacz też: Trawa dla kota - jak sadzić? Dlaczego koty jedzą trawę?

Jak działa kocimiętka dla kota?

Jak działa kocimiętka? Roślina ta wykorzystywana jest w ziołolecznictwie, znana jest również jako cenne źródło miodu. Można też używać jej do odstraszania much i karaczanów. Przede wszystkim jednak kocimiętka znana jest z wyjątkowych, „narkotyzujących” właściwości, na które podatna jest część kotów. Kocimiętka dla kota wykorzystywana jest jako swoisty wabik, za pomocą którego właściciel mruczka może osiągać różne cele wychowawcze, zwierzęciu dostarczając przy tym niekłamanej przyjemności.  

Kocimiętka – właściwości

Kocimiętka zawiera w swoim składzie substancję o nazwie nepetalakton. Jest to organiczny związek chemiczny, należący do grupy monoterpenów. To właśnie nepetalakton działa wabiąco na koty (a także odstraszająco na owady). Tego typu właściwości przejawiają przynajmniej trzy gatunki tej rośliny – jako kocimiętka dla kota wykorzystywane są odmiany Nepeta cataria, Nepeta grandiflora i Nepeta ×faassenii. Dwie pierwsze rosną dziko w Polsce, trzecia jest gatunkiem uprawnym. Co ciekawe, na kocimiętkę reaguje około 60-70 procent kotów, a więc nie wszystkie, zaś podatność na wpływ tej rośliny uwarunkowana jest genetycznie.  

Czytaj także: Wypadanie sierści u kota - tabletki, witaminy - co stosować?

Kocimiętka dla kota – naturalny feromon

Kocimiętka dla kota uznawana jest za naturalny, roślinny feromon. Kot w kontakcie z kocimiętką odczuwa przyjemność, prawdopodobnie w jakiś sposób przypominającą satysfakcję osiąganą w czasie kontaktów seksualnych i innych zachowań o podłożu płciowym. Po „zaciągnięciu” się zapachem kocimiętki, koty zaczynają mruczeć, miauczeć i oblizywać się. Jeśli jest tylko taka możliwość, usiłują wytarzać się w liściach kocimiętki. Koty w takiej sytuacji oblizują też i podgryzają jej liście. Jest to jednak reakcja krótkotrwała, szał trwa około 10 minut, po czym zwierzę całkowicie traci zainteresowanie rośliną i jej zapachem. Co ciekawe, zjedzenie kocimiętki, kota wprawia w nastrój zgoła odmienny, a przynajmniej diametralnie różne są jego zachowania – szał zastępuje rodzaj otępienia, tudzież zamyślenia, jakkolwiek dziwnie może to brzmieć w przypadku zwierzęcia.  

Kocimiętka dla kota – po co stosujemy?

Kocimiętka dla kota jest przyjemnością samą w sobie, ale mało kto wykorzystuje tę roślinę w celu bezproduktywnego narkotyzowania pupila. W przypadku kocimiętki właściwości narkotyczne wprzęga się w proces modyfikowania czy wymuszania pewnych pożądanych zachowań. Używając zapachu kocimiętki, można zachęcić kota do zainteresowania zabawką, którą dotąd gardził. Można w ten sposób odczarować miejsce, które z jakiegoś powodu było dla kota zaklęte, którego się bał, które związane było z mniejszym lub większym urazem psychicznym. Używając kocimiętki dla kota, możemy zneutralizować wrogie zapachy związane z danym terytorium. Można za pomocą kocimiętki kota skłonić do korzystania z kuwety, a przynajmniej zainteresowania się pomieszczeniem, w którym ona stoi.  

Czytaj też: Świerzb u kota - objawy. Czy jest zaraźliwy dla ludzi?

Kocimiętka w sprayu, zabawki z kocimiętką

Kocimiętka w sprayu? Tak. Kocimiętka dla kota dostępna jest w przeróżnych formach. Bardzo wygodna w użyciu jest właśnie kocimiętka w sprayu – wystarczy wyciągiem z kocimiętki spryskać wybrane miejsce, by osiągnąć pożądany efekt. Kocimiętka dla kota sprzedawana jest też w formie olejku lub suszonych liści. Bardzo popularne są obecnie zabawki z kocimiętką – idealne rozwiązanie dla leniwego kota, nie wykazującego większego zainteresowania zabawą. Przy okazji jest to rozwiązanie wygodne, jeśli sam właściciel nie ma zbyt wiele inwencji, zapału i czasu, by organizować kotu zabawy (a bawić się kot musi, by prawidłowo się rozwijać i – mówiąc kolokwialnie – nie zwariować w czterech ścianach).  

Kocimiętka w doniczce, nasiona kocimiętki

Można też kocimiętkę dla kota kupić lub hodować samodzielnie w doniczce, a także w ogrodzie. Nasiona kocimiętki siejemy wiosną (od lutego do końca maja) lub też późnym latem (przełom sierpnia i września). Nie potrzeba do tego specjalnej ziemi, mało wymagająca kocimiętka wyrośnie niemal na każdym rodzaju podłoża. Pamiętajmy, by nasion kocimiętki nie sadzić zbyt głęboko. Wystarczy rozsypać je na powierzchni i lekko przegarnąć ziemię ręką. Kocimiętka w doniczce będzie stanowić nie tylko atrakcję dla naszego kota - również i nas będzie cieszyć jej zapach, natomiast ze względu na walory wizualne kocimiętka  może być uroczą ozdobą dla domu.      

Zobacz: Robaki u kota - objawy. Pasożyty u kota a człowiek