Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kochaj mądrze, karm zdrowo!

2021-03-24
Kochaj mądrze, karm zdrowo!

Zwierzęta są jak ludzie. Żyją dłużej i lepiej jeśli zdrowo się odżywiają. Zdrowa karma to przede wszystkim taka, która jest opracowana dla konkretnego gatunku i uwzględnia jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. 

Króliki, kawie, szynszyle i koszatniczki to zwierzęta roślinożerne, których układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia składników o dużej zawartości błonnika. Ich jelita i kątnica są wyjątkowo długie, dzięki czemu trawienie trwa nieprzerwanie. Proces ten jest bardzo gwałtowny, co powoduje niekompletne trawienie skrobi w jelicie cienkim. Wskutek obecności w jelicie grubym niestrawionej skrobi flora jelitowa rozwija się zbyt szybko. Może to spowodować szybki rozwój "złych" bakterii w żołądku, co z kolei może prowadzić do stanu zapalnego jelit, a nawet śmierci. W diecie roślinożernych gryzoni i królików musi się zatem znaleźć duża ilość włókna oraz należy ograniczyć zawartość skrobi.

Całkiem inaczej wygląda to w przypadku chomików, myszoskoczków, szczurów, myszy i wiewiórek. Gryzonie wszystkożerne jedzą zarówno składniki roślinne, jak i zwierzęce. W przeciwieństwie do roślinożernych małych ssaków ssaki wszystkożerne nie mają trudności z trawieniem skrobi i białka. Potrzebują ich, ponieważ są one dla nich źródłem energii, umożliwiają rozwój mięśni i ogólny wzrost.

Jak zatem powinna wyglądać zdrowa dieta dla roślinożernych i wszystkożernych małych ssaków?

Przede wszystkim powinna być jak najbardziej zbliżona do tej występującej w ich środowisku naturalnym. Króliki, kawie, szynszyle i koszatniczki potrzebują w swojej diecie dużej ilości włókna oraz małej ilości skrobi. Dlatego mieszanki dla tych gatunków w ogóle nie powinny zawierać zbóż ani ich produktów pochodnych tj. pszenicy, owsa, kukurydzy, łusek ziaren. Powinny natomiast zawierać starannie wyselekcjonowane i dopasowane do preferencji smakowych poszczególnych gatunków warzywa, a także odpowiedniej wielkości ekstrudaty, które będą dbały o ząbki.

Chomiki, myszoskoczki, szczury, myszy i wiewiórki potrzebują natomiast wysokoenergetycznego pożywienia bogatego w białko i skrobię. Dlatego mieszanki dla tych gatunków powinny zawierać dużą ilość zbóż, nasion i orzechów, które zapewnią witalność oraz lśniącą okrywę włosową. Mieszanki Nature dla zwierząt wszystkożernych wzbogacone są o starannie dopasowane do preferencji smakowych i potrzeb żywieniowych konkretnego gatunku warzywa i owoce, a jednym ze składników mieszanek dla chomików, myszy, szczurów czy myszoskoczków są mączniki stanowiące źródło naturalnego białka zwierzęcego.  

Czasami zdarza się jednak, że zwierzę wybiera tylko część pokarmu, a resztę zostawia, co w konsekwencji może doprowadzić do niedoboru pewnych składników diety. Wówczas wskazane jest podawanie zwierzęciu ekstrudowanego pokarmu Complete typu "wszystko w jednym", który zapobiega wybiórczemu pobieraniu karmy, a każda granulka zawiera taką samą wartość odżywczą.  

 

W procesie produkcji ekstrudatów dla trawożernych małych ssaków umieszczone zostały naturalnie długie włókna, które są niezbędne dla optymalnego funkcjonowania jelit, właściwego, naturalnego procesu ścierania ząbków oraz ograniczonej podaży energii.

Ekstrudaty dla wszystkożernych gryzoni to natomiast bogactwo skrobi i białka pochodzenia zwierzęcego dla zapewnienia odpowiedniej ilości energii.

Pokarmy Versele-Laga Nature oraz Complete zostały starannie opracowane przez lekarzy weterynarii i ekspertów ds. żywienia. Pamiętajmy, że to nie wygląd decyduje o tym, czy karma jest zdrowa. Decydują o tym parametry takie jak zawartość błonnika, skrobi, lekkostrawność, zawartość nutraceutyków czy formuła odżywcza. Pokarm idealny to taki, który jest jak najbardziej zbliżony do tego występującego w środowisku naturalnym, i który jest precyzyjnie dopasowany do konkretnego gatunku zwierzęcia. Do nas i naszego zwierzaka należy decyzja, czy będziemy go podawać w formie różnorodnego muesli Nature czy jednolitego ekstrudatu Complete typu "wszystko w 1".

Artykuł pochodzi od producenta Versele-Laga.

Polecane

pixel