Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klatka dla kanarka - jak zrobić? Klatka wystawowa

2019-06-19
Klatka dla kanarka - jak zrobić? Klatka wystawowa

Klatka dla kanarka – rozmiary

Klatka dla kanarka, choć jest pewną formą zniewolenia, jest też dla zwierzęcia domem. Tak jak każdy inny dom, tak i klatka dla ptaków powinna zapewniać maximum komfortu. W przypadku ptaków nie istnieje pojęcie klatki za dużej. Jeśli tylko mamy taką możliwość, klatka dla kanarka powinna być… bardzo duża. Dobrym rozwiązaniem, zamiast typowej klatki dla kanarka jest więc woliera, czyli osobne pomieszczenie. W praktyce rzadko jednak można sobie na taki luksus pozwolić. Nie mniej – mimo iż kanarek jest ptakiem małym (średnia długość to 13 cm), wymiary klatki nie powinny być mniejsze niż 60x40x40 cm (długość, szerokość, wysokość). W przypadku, gdy klatka ma pomieścić parkę, minimalna długość powinna wynosić 80 centymetrów.  

Kanarek klatka – kształt

Klatka dla kanarka stereotypowo kojarzy się z okrągłym kształtem, w dodatku zwężającym się ku górze. Obecnie większość hodowców przekonuje, że to najgorszy możliwy wybór - dobrze dobrana klatka dla kanarka powinna mieć bowiem kształt maksymalnie zbliżony do prostokątnego. Z kilku powodów. Po pierwsze, kąty proste zapewniają maksymalne wykorzystanie przestrzeni, która w przypadku ptaka jest na wagę złota. Po drugie, prostokątna klatka dla kanarka pozwala zwierzęciu znaleźć małą oazę spokoju w jednym z narożników. Po trzecie, proste kąty i ściany pomagają zwierzęciu lepiej oswoić należącą do niego przestrzeń. Po czwarte wreszcie, panuje przekonanie, iż zbiegające się na szczycie pręty okrągłej klatki dla kanarka mogą powodować u zwierząt zawroty głowy.  

Zobacz: Kanarek - ile żyje kanarek? Cena, rodzaje, choroby

Kanarek – klatka: metal czy drewno

Metal czy drewno? Z czego powinna być zrobiona klatka dla kanarka? Drewno z pewnością wygląda bardziej okazale, przyjaźnie, ciepło. Niestety jest to materiał, który zdecydowanie trudniej utrzymać w czystości, drewno bowiem chłonie brud, może też nasiąkać wilgocią. Poza tym, siłą rzeczy drewniane pręty są grubsze, niż metalowe, a zatem bardziej widzimy samą klatkę, niż zamkniętego w niej ptaka. A zatem – metal. Metalowa klatka dla kanarka może być zbudowana z nagich prętów, ale mogą też one być obłożone cienką warstwą plastiku. Ważna jest szerokość prześwitów – nie powinny być większe, niż 1 centymetr.  

Czy kanarka trzeba wypuszczać z klatki?

Czy kanarka trzeba wypuszczać z klatki? Tak. Jest to niezbędne dla jego rozwoju i utrzymania kondycji fizycznej, a także ogólnego dobrostanu. Klatka dla kanarka jest domem, ale nie więzieniem. Otwarcie klatki na kanarki wiąże się oczywiście z koniecznością przygotowania domu na niekontrolowane przeloty. Kilka pożytecznych rad?

  • Ograniczmy terytorium swobodnych przelotów do powierzchni, którą ogarniamy wzrokiem. 
  • Zamknijmy drzwi do kuchni. Gorąca płyta grzewcza, palnik, wrząca zupa, sterczące noże, pokarm, który nigdy nie powinien trafić do dzioba kanarka…  W kuchni na ptaka czyha naprawdę dużo zagrożeń. 
  • Postarajmy się zasłonić niebezpieczne szczeliny, w których może utknąć kanarek 
  • Obowiązkowo zamknijmy wszystkie okna w miejscu, w którym kanarek otrzyma swobodę 
  • Zasłońmy okna – nawet jeśli są zamknięte, kanarek widząc świat zewnętrzny, a nie widząc szyby, może doznać poważnej kontuzji w zderzeniu ze szklaną przeszkodą.

Podobnie należy uczynić ze szklanymi witrynami, przeszklonymi drzwiami etc.  

Czytaj też: Kanarki hodowla - czy hodować kanarki w domu?

Jak zrobić klatkę dla kanarka?

Jak zrobić klatkę dla kanarka? Jeśli decydujemy się na samodzielne wykonanie klatki dla kanarka, budowę zacznijmy od wykonania drewnianego szkieletu z listew o kwadratowym przekroju (ok. 2x2 cm). Boki klatki dla kanarka powinny mieć – jak już wspominaliśmy, wymiary przynajmniej 60x40x40 cm. Bo zbiciu szkieletu przynajmniej dwie ścianki (boczne) powinny zostać wypełnione nieprzeźroczystym materiałem.

Może to być na przykład dykta, albo bardziej estetyczna sklejka. Z przodu, z tyłu i na górze montujemy metalową siatkę o odstępach między drutami nie większych niż 1 cm. Tak wykonaną klatkę dla kanarka dobrze jest dodatkowo ustawić przy ścianie, aby zapewnić zwierzęciu jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa i intymności. Pamiętajmy, że projekt naszej klatki dla kanarka musi uwzględniać wysuwaną szufladę, która znajdzie się na samym spodzie. W ten sposób ułatwimy sobie sprzątanie klatki z odchodów.  

Klatki wystawowe dla kanarków

Odrębnym zagadnieniem są tak zwane klatki wystawowe dla kanarków. Pojęcie to obejmuje klatki dla kanarków zgodne z wytycznymi Polskiej Federacji Ornitologicznej, związanymi z organizacją oficjalnych wystaw ptaków. Klatka wystawowa dla kanarka, zgodnie z tymi zaleceniami, powinna mieć wielkość 34x16x29 centymetrów (długość, szerokość, wysokość). Klatki te mają zabudowane boki i tył. Przód i górę zakrywa charakterystyczny front, z giętych odcinków metalowego drutu.

Sprawdź: Karma dla ptaków

Czytaj także: Pokarm dla ptaków - czym karmić ptaki zimą?

Fot. 123RF

pixel