Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kastracja czy sterylizacja?

2021-09-21
Kastracja czy sterylizacja?

Nie odpowiemy na pytanie: co lepiej wykonać – kastrację czy sterylizację zwierzęcia. Jednak wytłumaczymy co oznaczają oba zabiegi, jakie są ich zalety oraz ewentualne skutki uboczne. Pomożemy też wybrać karmę dla wysterylizowanych psów oraz kotów.

Czym jest kastracja zwierzęcia domowego: psa lub kota?

Właściciele psów oraz kotów zastanawiają się co będzie lepsze w przypadku ich pupili: sterylizacja, czy kastracja? Generalnie rzecz ujmując sterylizacja jest zabiegiem mniej inwazyjnym od kastracji. Operacje są do siebie zbliżone, jednak każda z nich przynosi inne korzyści oraz ewentualne skutki niepożądane. Oba zabiegi są przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Po zakończeniu operacji oraz po wybudzeniu zwierzaka, można go zabrać do domu.
Statystycznie częściej wykonywana jest kastracja. Polega ona na wycięciu gruczołów płciowych, czyli gonad. Kastracja psa dotyczy usunięcia jąder, kastracja suki – jajników. To samo dotyczy kastracji kotów i kotek
Zwierzę po kastracji jest bezpłodne. Dzięki temu zabiegowi można wyeliminować niepożądane zachowania, zwłaszcza występujące u dominujących psów i kotów, takie jak agresja, potrzeba górowania nad „stadem”, czyli innymi domownikami, czy potrzeba nieustannego zaznaczania swojego terytorium.
Na poziomie zdrowotnym po kastracji psa oraz kota obniża się ryzyko ewentualnych powikłań dotyczących chorób związanych z niewłaściwą gospodarką hormonalną organizmu. Przykładowo po kastracji kota problemy chorobowe związane z gruczołem krokowym nie będą go dotyczyły.
Kastracja kotki oraz kota powinna mieć miejsce jak najszybciej, nawet około 2.-3. miesiąca życia. Kastrowanie suczki i psa powinno odbyć się później – w wieku 6 miesięcy, a w przypadku psów większych ras i późno dojrzewających – nawet około 10. miesiąca życia.
Należy zdawać sobie sprawę z ryzyka zapadnięcia na różne schorzenia oraz dolegliwości, jakie mogą się pojawić po kastracji u pupila, takie jak m.in. otyłość, nietrzymanie moczu, czy przedwczesne starzenie się organizmu.

Na czym polega sterylizacja psa lub kota?

Sterylizacja polega natomiast na podwiązaniu i przecięciu jajowodów u suk oraz kotek, a u psów i kotów – na podwiązaniu i podcięciu nasieniowodów. Czasami są usuwane jajniki u suk i kotek, jednak macica zostaje. W ten sposób zostaje zablokowana możliwość przemieszczania się komórki jajowej i plemników w drogach rodnych, czyli zostaje wyhamowana możliwość rozrodu. Nie oznacza to, że nie może dojść do zapłodnienia. Po sterylizacji suczka i kotka mogą dostać ruję. U niektórych zwierząt bywa ona silniejsza niż przed zabiegiem. Hormony płciowe po sterylizacji są jednak nadal produkowane. Opisywany zabieg nie daje także gwarancji, że nasz pupil nie zapadnie na nowotwór układu rozrodczego, nie wytworzy się u niego torbiel, guz, czy stan zapalny macicy u suk i kotek. 

Sterylizacja suki i psa oraz kotki i kota to mniej inwazyjny od kastracji zabieg, dlatego zwierzęta szybciej wracają do sił. Rzadziej także w ich przebiegu zdarzają się urazy. 

Suki można sterylizować już od 3.-6. miesiąca, a psa od 7.-12. Nie trzeba czekać ze sterylizacją do pojawienia się pierwszej cieczki u suki. Sunia nie musi też urodzić chociaż jednego miotu, by móc poddać ją zabiegowi sterylizacji. 

Karmy dla psów po sterylizacji

Po sterylizacji psa należy zadbać o jego żywienie, by nie dopuścić do nadwagi u pupila. Powinniśmy też codziennie wyprowadzać naszego szczekającego towarzysza na dłuższe spacery, by odpowiednio go zaktywizować. 

W sklepie Max&Mrau znajdziemy specjalistyczne karmy dla psów, zarówno suche, jak i mokre. Poniżej prezentujemy kilka ofert.

Pierwszą z nich jest sucha karma dla psów dorosłych, po sterylizacji Purina Pro Plan Optiweight Adult Light Sterilised 14 kg. To pożywienie o zaniżonej zawartości tłuszczu pomaga utrzymać kontrolę nad psim apetytem, utrzymać optymalną masę ciała, dbając o zdrowe stawy i odpowiedni poziom masy mięśniowej.

By skutecznie kontrolować wagę psa po zabiegu sterylizacji warto podawać mu suchą karmę Arion Sterilized. Obecnie można skorzystać z promocyjnego zestawu obejmującego wspomnianą paczkę suchej żywności oraz smycz Arion. 

Inną propozycję stanowi Royal Canin Sterilised Medium 10 kg, czyli suchy posiłek dla wysterylizowanych psów ras średnich. Marka posiada w ofercie karmy dla psów różnej wielkości i w różnym wieku.

Wśród wilgotnego jedzenia dysponujemy takimi produktami jak np. mokra karma dla psa po sterylizacji Royal Canin Sterilised Loaf. To lekkostrawny mus, który ułatwia utrzymanie optymalnej wagi oraz korzystnie oddziałuje na stan dróg moczowych psa.

Karmy dla kotów po sterylizacji

Po sterylizacji oraz po kastracji kota jedzenie naszego pupila powinno stanowić dla nas bardzo ważny punkt w codziennej opiece nad zwierzęciem. Na szczęście w sklepie Max&Mrau nie brakuje produktów żywnościowych dla wysterylizowanych kocurów i kotek.
Po sterylizacji kota można podawać mu np. suchą karmę dla kotów Friskies Sterilised. To karma dla kotów po sterylizacji oraz kastracji, wypełniona łososiem i warzywami. Pomaga ona dbać o utrzymanie właściwej masy ciała, a także niweluje problemy związane z układem moczowym.
Purina Cat Chow Sterilised Rich in Chicken to z kolei sucha karma dla kota po sterylizacji ze zwiększoną zawartością mięsa, która zapewnia właściwy poziom kilogramów, energii, nasycenia po posiłku, odpowiedni stan umięśnienia i zdrowy układ pokarmowy.
Sterylizacja kota lub kotki nie oznacza, że nasz miauczący przyjaciel zostanie skazany na jedną, czy zaledwie kilka rodzajów karm suchych. W naszej ofercie posiadamy także szeroki wachlarz mokrych puszek dla kotów będących po tym zabiegu.
Purina Cat Chow Sterilised z jagnięciną i zieloną fasolką to przykładowa mokra karma dla kota po przebytym zabiegu sterylizacji. Jest ona zbilansowanym, nie zawierającym sztucznych konserwantów oraz ulepszaczy smaku i zapachu pożywieniem.
Następna to karma mokra dla kota bardzo młodego, który nie osiągnął jeszcze wieku 12-stu miesięcy, a wysterylizowanego. Mowa o Royal Canin Kitten Sterilised w galarecie. Posiada ona dodatkowo komponenty sprzyjające wzmocnieniu naturalnej odporności młodego kota.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

pixel