Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Karma weterynaryjna dla psa

Czym jest karma weterynaryjna?  

Karma weterynaryjna dla psa jest też określana jako specjalistyczna. Stanowi ona szczególny rodzaj pożywienia dla zwierząt z określonymi problemami zdrowotnymi (takimi jak np. alergie pokarmowe, schorzenia związane z nerkami, wątrobą, czy urologiczne), będących w szczególnym stanie (np. dla ciężarnych suk, psich mam w okresie karmienia szczeniąt, czy psów po rozmaitych zabiegach), bądź potrzebujących jakiejś formy wsparcia (np. ze względu na niedobory witaminowe). Ten rodzaj psiego jedzenia służy nie tyle zaspokojeniu głodu i podstawowych potrzeb związanych z dostarczeniem pupilowi niezbędnych składników pokarmowych, ale przede wszystkim wsparciu leczenia weterynaryjnego. O tym czy nasz czworonożny przyjaciel potrzebuje specjalistycznej karmy, w jakiej formie i dawce mamy mu ją podawać oraz o innych aspektach kuracji powinien zadecydować lekarz. Taki typ żywności może mieć formę stałą, może też mieć postać bardziej płynną. Mokra karma dla psa, zawierająca specjalistyczne dodatki, zwykle ma być podawana na przemian z suchą karmą, która też może mieć charakter weterynaryjny lub być zwykłym pożywieniem.  

Rodzaje karmy weterynaryjnej  

Karmy weterynaryjne dla psa dzielą się na karmy pełnoporcjowe (stanowiące bazę dietetyczną) i dodatkowe, czyli uzupełniające (będące dodatkiem do głównego pożywienia). Bezpieczniej jest kiedy to weterynarz ustala czy i jaki typ specjalistycznego jedzenia zostanie podany zwierzęciu. Lekarz powinien również decydować o dawkowaniu i długości trwania takiej terapii. Z tym szczególnym rodzajem posiłków jest związany także inny podział psiego pożywienia, uwzględniający konkretne problemy zdrowotne, choroby, itp. Opierając się na tej klasyfikacji, można wyróżnić następujące typy karm weterynaryjnych: dla psów alergików, dla zwierząt z problemami żołądkowo-jelitowymi, dla czworonogów cierpiących na schorzenia dotyczące nerek, wątroby, posiadających cukrzycę, itd., dla pupili mających nadwagę, dla kastratów, dla suk oczekujących potomstwa, dla suk w okresie laktacji oraz dla zwierzaków, które są w okresie rekonwalescencji. Poniżej znajdują się przykładowe rodzaje specjalistycznego pożywienia dla psów.  

Karma dla psów alergików  

Czym karmić psa, który boryka się z alergią pokarmową? Przede wszystkim w oparciu o specjalistyczne badania należy ustalić na co konkretnie jest uczulony czworonożny pupil. Merdające zwierzaki mogą mieć alergię np. na zboża, białko, itd. Przykładem takiego antyalergicznego pożywienia jest sucha karma dla psa Royal Canin Dog Anallergenic Canine 3 kg. O przeciwuczuleniowych właściwościach tego rodzaju jedzenia decyduje receptura wykluczająca źródła alergenów, opierająca się na przeciwutleniaczach, neutralizujących działanie wolnych rodników oraz na niskocząsteczkowej masie peptydowej, zmniejszającej niebezpieczeństwo pojawienia się alergii na pokarmy. Z kolei dla psów cierpiących na alergię pokarmową lub skórną przeznaczony jest produkt o nazwie Royal Canin Hypoallergenic Dog Dry 7 kg. Ta pełnoporcjowa karma sucha dla psa zawiera komponenty charakteryzujące się wysokim poziomem trawienia oraz niską alergogennością. Wskazaniami do stosowania tego pożywienia są m.in. alergiapokarmowa, dermatologiczna, nietolerancja pokarmowa, przewlekła biegunka, choroba zapalna jelit, zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, czy dieta eliminacyjna.  

Mokra karma weterynaryjna dla psów  

Wśród specjalistycznych posiłków dla zwierząt na wyróżnienie zasługuje też weterynaryjna mokra karma dla psa. Jedną z nich stanowi Vet Expert Raw Paleo Dog Adult 400 g. Jest to pełnoporcjowa puszka zbilansowanej, kompletnej karmy bytowej. Zawiera przede wszystkim indyka w postaci mięsa i rosołu, a także, w niewielkiej ilości, minerały oraz olej lniany. Nie znajdziemy w jej składzie zbóż. Z kolei Vet Expert Raw Paleo Dog Adult Beef 400 g oraz Vet Expert Raw Paleo Dog Adult Lamb 400 g to produkty opierające się głównie na mięsie i rosole odpowiednio z: wołowiny i jagnięciny. To bezzbożowe, bytowe karmy dla dorosłych osobników. Natomiast marka Vet Expert w swojej szerokiej ofercie posiada także suche karmy dla psa, które odznaczają się dużą ilością świeżego mięsa, brakiem dodatku zbóż, monoproteinowością oraz biologicznymi komponentami, zapewniającymi optymalne wzrastanie oraz funkcjonowanie. Przykładem takiego pożywienia jest Vet Expert Raw Paleo Medium Size Adult Turkey – mieszkanka bazująca na indyku dla dorosłych psów średnich ras.  

Karma dla psów z różnymi schorzeniami  

Karmy specjalistyczne nierzadko stanowią jeden z filarów wspomagających leczenie zwierzęcia, czy regenerację po chorobie, porodzie lub zabiegu chirurgicznym. W takich sytuacjach weterynarz może zalecić podawanie psu szczególnego pożywienia dedykowanego czworonogom mierzącym się z konkretnymi schorzeniami. Royal Canin Dog Renal Canine 7 kg to propozycja dla psiaków z niewydolnością nerek. Obniżone stężenie fosforu oraz umiarkowana ilość białka decydują o tym, że ta karma stanowi dobre wsparcie dla nerek. Sucha karma Royal Canin Dog Hepatic Canice 1,5 kg stanowi zaś ofertę dla psów z kłopotami wątrobowymi. Pożywienie charakteryzuje się zmniejszoną ilością miedzi przy zwiększonej dostawie cynku oraz przeciwutleniaczy. W jej składzie znajdują się komponenty, które nie obciążają psiego żołądka oraz białko roślinne o wysokim stopniu trawienia. Bardzo ważne jest to aby nie wprowadzać żywieniowej terapii wspomagającej na własną rękę, a karmę specjalistyczną aplikować psu wtedy, kiedy weterynarz uzna to za konieczne.