Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Karma dla kota seniora

Jakie jedzenie dla kota seniora będzie najlepsze?  

Kiedy o kocie można powiedzieć, że wszedł w wiek senioralny? Zakłada się, że taką granicą jest osiągnięcie przez mruczka ośmiu lat. Koty domowe pozostające w domu żyją średnio około 14-16 lat. Jednak wiele zależy od uwarunkowań środowiskowych, genetycznych, ale przede wszystkim od jakości opieki jaką mu zapewnimy. Na każdym etapie kociego rozwoju powinniśmy podawać bogate w zdrowe składniki odżywcze jedzenie dla kota serwowane kilka razy w ciągu dnia, w niedużych porcjach. Pożywienie kota seniora musi być inne niż strawa jego młodszych kolegów, ponieważ taki starszy osobnik już mniej się rusza, zamiast zabawy wybiera odpoczynek i spanie, zatem jego zapotrzebowanie kaloryczne się zmniejsza. Ponadto jego układ trawienny i metabolizm nie są już tak sprawne, a zęby nie takie mocne i silne. Poza tym nie rzadko dołączają się kłopoty ze zdrowiem, np. cukrzyca, otyłość, problemy z nerkami, otępienie, itd.  

Jak karmić kota seniora?  

Karma dla kota seniora powinna zawierać wysoką jakość białka oraz tłuszczu, mieć pomniejszoną ilość fosforu, który może przyczynić się do degradacji jego nerek, a także składać się z większej liczby nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega oraz przeciwutleniaczy. Karmy dla kotów w starszym wieku powinny też mieć poszerzony skład o włókna pokarmowe, dzięki którym mikroflora jelitowa będzie zrównoważona. Jak karmić kota, który młodość ma już za sobą? Często, np. 4-6 razy dziennie, ale małymi porcyjkami. Dobrze żeby posiłki były przeplatane: raz sucha karma, raz mokra. Warto też kombinować z różnymi teksturami, być może lepszym wyjściem dla starszego kota będzie podawanie mu mniejszych i bardziej miękkich kawałków mięsnych oraz suchych chrupek. Powinniśmy zapewnić kocurowi stały dostęp do wody. Jeśli nie wykazuje ochoty do nawadniania się, można zakupić specjalną fontannę, która będzie okazją do zabawy i niemałą frajdą nawet dla dojrzałego osobnika. Przyrządzanie potraw dla starszego pupila należy oprzeć na zaleceniach weterynarza dotyczących konkretnego kota.  

Karmy suche dla kota seniora  

Jaka sucha karma dla kota w starszym wieku będzie dla niego najbardziej wskazana? Jak już wcześniej nadmieniliśmy – groszki nie powinny być zbyt duże, zbyt twarde, ani zbyt kanciaste, by kocur nie miał kłopotu z ich pogryzieniem i przełknięciem. Fitmin Purity Senior Rabibit 400 g to jedna z pełnoporcjowych karm dla starszych kotów. Jej idealnie zrównoważona receptura motywuje komórki kociego organizmu do odbudowy. Pożywienie m.in. wspiera działanie wątroby, chroni przed toksynami, stabilizuje metabolizm oraz reguluje aparat ruchu. W torbie z karmą znajdziemy m.in. świeże mięso królika, suszone mięso drobiowe i jagnięce, wątrobę wieprzową, ziemniaki farmerskie, groszek zielony, jabłko, pulpę buraczaną, siemię lniane oraz kompleks ziół. Białko stanowi w produkcie 35%, tłuszcz – 14%, popiół – 7,6%, włókno surowe – 3,4%, a fosfor utrzymuje się na poziomie 0,95%. Inna karma sucha dla kota dojrzałego (powyżej 10. roku życia) to np. Happy Cat Fit & Well Best Age 10+ 4kg. To lekkostrawny posiłek o zmniejszonej kaloryczności oraz ilości fosforu, sodu i protein. Dba on o wszystkie niezbędne dla starszego kota narządy oraz układy w jego organizmie, a nawet o lśniącą sierść. Produkt bazuje m.in. na mięsie drobiowym i jagnięcym oraz łososiu i mięsie małż nowozelandzkich.  

Karmy mokre dla kota seniora  

Karma mokra dla kota seniora powinna stanowić kwintesencję odpowiedniego poziomu wilgotności oraz odżywczych i wspierających komponentów. Royal Canin Instinctive 7 + 85 g to jedna z propozycji dla kocurów, które ukończyły 7. rok życia. Dzięki wyjątkowemu smakowi polubią ją nawet najwybredniejsze kocury i niejadki. Ta pełnoporcjowa mokra karma dla kota odbudowuje kocią witalność. Mieszczą się w niej takie składniki jak m.in. mięso i produkty pochodzenia mięsnego, zboża, roślinne ekstrakty białkowe, minerały, mięczaki i skorupiaki. Wilgotność karmy stanowi 80,5%, białka są na poziomie 10,5%, tłuszcz – 2,5%, włókno surowe – 1,4%, a fosfor – 0,15%. Z inną ofertą przychodzi marka Josera proponując bezzbożową mokrą karmę dla dorosłych kotów Filet kurczak z cielęciną 70 g. Mamy tu fileta z kurczaka zatopionego w drobiowym bulionie, a także cielęcinę, wątróbkę z kurczaka, tłuszcz z kurczaka i minerały. Produkt osiąga wilgotność 79%, białka stanowią tutaj 12,1%, tłuszcz – 5,8%, włókno surowe – 0,4%, fosfor – 0,2%.  

Specjalistyczne karmy dla kota seniora  

Wśród specjalistycznych posiłków dla starszego miauczka występuje m.in. karma dla kotów sterylizowanych. Jedną z nich zapewnia marka Royal Canin dla kota co najmniej dwunastoletniego, który został poddany kastracji. Royal Canin Regular Sterilised 12+ 1,5 kg to suche pożywienie opierające się na zestawie przeciwutleniaczy, stanowiących barierę dla działania wolnych rodników. Spożywając tę karmę kocur nie nabawi się nadwagi ze względu na niską zawartość tłuszczy (12%). Występują w niej m.in. kukurydza, suszone białko drobiowe, tłuszcze zwierzęce, sole mineralne, pulpa buraczana, drożdże, olej rybny, olej sojowy, czy wyciąg z aksamitki wzniesionej. Białko stanowi tu 36%, a włókno surowe – 6,1%. Z kolei jeśli poszukujemy karmy, której skład troszczy się o zdrowe serce i nerki oraz układ moczowy i odpornościowy starszych kotów warto postawić na PERFECT FIT (Senior 7+). Jest to sucha karma obfitująca m.in. w kurczaka, pszenicę, białko sojowe, oleje i tłuszcze zwierzęce oraz rybne,  a także suszone wodorosty. Występuje tu białko na poziomie 38%, tłuszcz – 13%, włókno surowe – 3,2%, fosfor – 0,9%. Z dodatków są tu m.in. przeciwutleniacze, kwasy Omega-3, witaminy (E, C, A, D, z grupy B), minerały (np. wapń), tauryna i biotyna.