Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karma dla chomika - czym karmić chomika? Pokarm

2018-04-18
Karma dla chomika - czym karmić chomika? Pokarm

Pokarm dla chomika ze sklepu zoologicznego

Podstawą żywienia chomika powinna być specjalistyczna karma dla chomika, kupowana w sklepie zoologicznym. Zwykle jest to mieszanka ziaren – pszenicy, żyta, owsa i prosa. To najlepsza karma dla chomika, bo zawiera wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy, w odpowiednich dla zwierzątka proporcjach. Właśnie dlatego warto zadbać, by na stałe zagościła w menu naszego gryzonia. W sklepach zoologicznych jest też dość szeroki wybór karmy dla chomików, więc z pewnością jej zakup nie będzie problemem dla opiekuna.

Sprawdź: Co jedzą chomiki? Jaki wybrać pokarm dla chomika?

Karma dla chomika – produkty z domowej spiżarni

Chomiki chętnie jedzą też warzywa i owoce. Pod tym względem nie są zbyt wymagające i z reguły spożywają produkty, które mamy na co dzień pod ręką. Czym można karmić chomika? Te małe gryzonie szczególnie lubią:

 • owoce: jabłka, gruszki, banany, 
 • warzywa: brokuły, marchew, seler, buraki, szpinak, kalafior.

Gryzonie chętnie sięgają też po biały oraz żółty ser, orzechy i pieczywo. Od czasu do czasu nie zaszkodzi domowa mieszanka kilku ziaren, takich jak na przykład pestki dyni, nasiona lnu lub siemię lniane. Jadłospis chomika można dodatkowo wzbogacić o suszone zioła, na przykład mniszek lekarski, mięta oraz liście drzew owocowych.

Sprawdź: Ile żyje chomik? Jak długo żyje chomik dżungarski?

Karmienie chomika – produkty zakazane

Warto wiedzieć, że niektóre produkty mogą być dla chomików bardzo niebezpieczne i należy ich unikać w codziennej diecie. Produkty zakazane w karmie dla chomika to:

 • słodycze, 
 • słone przekąski, 
 • cebula, 
 • czosnek,  
 • surowa fasola,  
 • surowe ziemniaki,
 • cytrusy, 
 • słonecznik (dozwolony, ale w niewielkich ilościach), 
 • orzeszki ziemne (dozwolone w niewielkich ilościach).  

Chomik nie powinien również spożywać liści roślin z okolic zanieczyszczonych, na przykład zbieranych w pobliżu dużych ulic, czy w centrum miasta.

Zobacz: Rasy chomików - jakie są rodzaje chomików?

Jak często karmić chomika?

Rodzaj karmy dla chomików jest ważny, ale nie mniej ważny jest sposób i częstotliwość jego podawania. Poniżej znajdziesz kilka zasad, które będą pomocne przy odpowiedzi na pytanie jak często karmić chomika. Chomika wystarczy karmić raz dziennie niewielką porcją ziaren i pokrojonych warzyw. Pamiętajmy, że podawana ilość jedzenia powinna być trochę większa od rzeczywistych potrzeb pokarmowych naszego ulubieńca. Dzięki temu będzie mógł robić zapasy. Jeżeli po kilku dniach znajdziemy w klatce zepsuty pokarm, oznacza to, że porcje są zbyt obfite.

Wtedy należy zmniejszyć dzienną dawkę karmy. Zepsute produkty należy też oczywiście usunąć z klatki. Dzięki obserwacji klatki możemy dowiedzieć się, jakie produkty nasz chomik naprawdę zjadł, a jakie tylko zgromadził na zapas. Ta wiedza może być przydatna, by lepiej komponować jego codzienne menu. Uważać powinniśmy również z dokarmianiem chomików resztkami z naszych pokarmów, na przykład pozostałościami z obiadu. Warto sięgnąć po przysmaki dla chomika.

Chomiki stosunkowo szybko przybierają na wadze, a takie przekąski tylko temu sprzyjają. Warto wiedzieć, że samica ciężarna chomika w pierwszej połowie ciąży wymaga większej dawki pokarmowej. Porcja pokarmu powinna być w tym okresie zwiększona o jedną trzecią normalnej porcji. W drugiej połowie ciąży i w czasie karmienia potomstwa dzienne zapotrzebowanie rośnie zaś o połowę.

Czytaj też: Zabawki dla chomika - jakie wybrać? Plac zabaw

Fot. 123RF

Polecane

pixel