Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kanarek - ile żyje kanarek? Cena, rodzaje, choroby

Kanarek

Kanarek jest uroczym i niewielkim ptakiem z rodziny łuszczakowatych, w stanie wolnym zamieszkującym lesiste tereny Wysp Kanaryjskich, Madery i Azorów, a także wysp Hawajskich i Bermudów, gdzie został wpuszczony przez człowieka do środowiska naturalnego. Dorosłe osobniki kanarka osiągają długość około 12-13 centymetrów i wagę zaledwie 20 gramów. Dziko żyjące kanarki mają ubarwienie żółto-zielono-oliwkowe.

Pierwsze kanarki do hodowli trafiły już w XV wieku, za sprawą Hiszpanów, rozpoczynających kolonizację Kanarów. W warunkach hodowlanych ptak ten szybko zaczął odbiegać wyglądem i charakterem od swojego dziko żyjącego protoplasty. Kanarki domowe to kanarki białe, kanarki żółte i kanarki czerwone. Obecnie występujące w hodowli kanarki dzieli się na trzy podstawowe grupy: kanarki śpiewające, kanarki barwne oraz kanarki kształtne.  

Czytaj też: Kanarki hodowla - czy hodować kanarki w domu?

Kanarek – cena

Ile kosztuje kanarek? Cena zależy od rasy oraz źródła pochodzenia. Najtańsze są kanarki pochodzenia… niewiadomego. Niezaobrączkowane, wystawiane na licznych aukcjach w Internecie, zazwyczaj w cenie 30-70 zł, przy czym droższe są samce.  Dwa razy więcej zapłacimy kupując kanarka bezpośrednio u profesjonalnych hodowców, w zamian będziemy jednak mogli liczyć na informacje dotyczące pochodzenia zwierzęcia, a także fachową pomoc w razie problemów. Jeszcze drożej (ale przeważnie poniżej 200 zł) za kanarki zapłacimy w sklepach zoologicznych. Zwierzęta kosztujące powyżej 200-250 złotych są zazwyczaj okazami rzadkich ras.  

Sprawdź: Klatki dla ptaków

Ile żyje kanarek?

Ile żyje kanarek? Wiele zależy od tego, z którą rasą kanarka mamy do czynienia, przeciętnie jednak można przyjąć, że w warunkach hodowlanych kanarek żyje około 10 lat. Rekordzistom zdarzyło się przeżyć lat 20. Dane te w jasny sposób pokazują, że kanarek nie jest sezonową zabawką. Kupując kanarka musimy mieć pewność, że nie jest to jedynie chwilowy kaprys. Z tego samego względu przemyślmy dobrze zakup kanarka w charakterze prezentu – do tej roli ptak ten nadaje się jedynie w sytuacji, gdy znamy preferencje obdarowywanego i mamy pewność, że chciałby on kanarka otrzymać.  

Kanarki harceńskie

Kanarki harceńskie należą do kanarków śpiewających, uchodzą w tym gronie za najbardziej utalentowane, jeśli można tego typu zwrotu użyć do opisu ptaka. Kanarek harceński osiąga 13 cm długości. Występuje w 3 odmianach barwnych (w każdej duży udział ma kolor żółty), aczkolwiek nie wygląd ma w tym przypadku wiodące znaczenie, a wspomniany śpiew. Oczywiście, biologiczne predyspozycje kanarków harceńskich są tylko pewnego rodzaju podłożem – śpiewu zwierzę musi się nauczyć z pomocą człowieka.

Sprawdź: Klatka dla kanarka - jak zrobić? Klatka wystawowa

Kanarki wodnotokowe

Kanarki wodnotokowe to kolejne z kanarków śpiewających. Rasa ta wywodzi się z Belgii. Wyglądem kanarki wodnotokowe przypominają kanarki harceńskie, są jednak od nich minimalnie większe i masywniejsze. W ubarwieniu dominuje kolor żółty. Kanarki wodnotokowe również posiadają imponujące właściwości, a ich śpiew może się składać z aż 17 tur – między innymi tur wodnych, a także dzwonków, fletu, szoklu i innych. Kanarki wodnotokowe uchodzą za ptaki, które łatwo dają się oswoić, a także szybko uczą śpiewu.  

Kanarki „glostery”

Kanarki glostery” są maleńkimi kanarkami kształtnymi. Ta rasa kanarków powstała około 100 lat temu w Wielkiej Brytanii, wskutek skrzyżowania kilku innych odmian kanarka, między innymi kanarka harceńskiego, Border oraz Crested. Kanarki glostery” są typowymi kanarkami wystawowymi i konkursowymi. W przypadku kanarków Gloster liczy się przede wszystkim wygląd i dopasowanie do standardów. Ptaki te osiągają do 12 centymetrów długości, przy czym w tym przypadku – mniej, znaczy lepiej. Kanarki Gloster występują w dwóch odmianach: z koroną lub gładkogłowe.  

Kanarek czerwony

Kanarek czerwony jest rasą powstałą ze skrzyżowania kanarka z czyżykiem czerwonym. Kanarek czerwony jest jednym z kanarków barwnych. Jaki jest jego kolor – nazwa mówi sama za siebie, przy czym czerwone ubarwienie może przybierać różne postaci, od bladej po bardzo intensywną. Kanarek czerwony jest minimalnie większy, niż większość odmian kanarków, może osiągać do 14 centymetrów.  

Kup teraz: Karma dla ptaków

Choroby kanarków

Kanarkom, jak większości zwierząt, zdarza się chorować. Najczęstsze choroby kanarków to:

  • Aspergiloza, czyli zakażenie grzybami Aspergilus. Najczęściej dochodzi do niego poprzez nieświeży pokarm. Choroba może być śmiertelna.
  • Biegunka – również może być powodowana przez niewłaściwej jakości pożywienie. Biegunka dla kanarka jest wyczerpująca i powoduje  odwodnienie. 
  • Ptasia ospa – w pierwszej kolejności manifestuje się poprzez charakterystyczne pęcherzyki na nogach, finalnie niemal w każdym przypadku jest śmiertelna. 
  • Salmonelloza czyli zakażenie salmonellą, objawiające się krwawymi stolcami. Jest to groźna choroba jelit, którą od kanarka mogą zarazić się także ludzie.

Czytaj także: Pokarm dla ptaków - czym karmić ptaki zimą?

Fot. 123RF