Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaszczurki domowe - jaką jaszczurkę hodowlaną wybrać?

2018-02-26
Jaszczurki domowe - jaką jaszczurkę hodowlaną wybrać?

Jaszczurki domowe

Jaszczurki domowe… właściwie czegoś takiego, jak jaszczurki domowe natura nie zna. Tym potocznym określeniem zwykliśmy nazywać te gatunki jaszczurek, które wolno trzymać w domowej hodowli i które są w stanie się w niej zaadaptować. Jaszczurki hodowlane w najprostszy sposób można podzielić na te, które nadają się dla początkujących hodowców i te, nad którymi opiekę powinny sprawować jedynie osoby doświadczone.

Do pierwszej grupy jaszczurek domowych zaliczyć można między innymi agamę brodatą lub gekona: lamparciego, pigmejskiego, orzęsionego czy płaczliwego. Jeśli jednak mamy umiejętności i odwagę postawić na jaszczurkę domową bardziej wymagającą w hodowli, zdecydujmy się na legwana zielonego, anolisa kubańskiego czy agamę górską.

Jaszczurki hodowlane dla początkujących

Agama brodata pochodzi z Australii, gdzie zamieszkuje suche tereny stepowe. Osiąga rozmiar do 55 cm, z czego połowę stanowi ogon. Cechą charakterystyczną są najeżone łuski, przypominające brodę. Agama brodata żyje średnio 10-12 lat, ale w dobrych warunkach może przeżyć nawet 20. Agama brodata jest dobrą jaszczurką hodowlaną dla początkujących ze względu na bardzo łagodne usposobienie i łatwość oswajania (można ją brać na ręce i głaskać), a także niewygórowaną cenę (około 100 zł) oraz stosunkowo proste wymogi żywieniowe – je zarówno rośliny zielone (mniszek lekarski, babka lancetowata, koniczyna i inne) jak i małe owady (świerszcze, szarańcza, mole, karaczany).

Jako jaszczurka domowa agama brodata potrzebuje terrarium o wymiarach 120x80x80 centymetrów. Preferowany zakres temperatur to 30-34 stopnie (około 40 stopni pod źródłem światła) w dzień i około 20-22 w nocy.

Należy pamiętać, aby zapewnić nowemu zwierzęciu odpowiednie warunki i wyposażenie terrarium.

Czytaj także: Legwan zielony - hodowla, żywienie, terrarium

Jaszczurki hodowlane dla początkujących – gekon lamparci

Kolejną jaszczurką hodowlaną dla początkujących jest gekon lamparci. Zwierzę to pochodzi z obszarów rozpiętych między Iranem a Pakistanem. Charakterystyczne są dla niego lamparcie ubarwienie (bardzo zróżnicowane kolorystycznie ze względu na mnogość odmian barwnych), ruchome powieki, dzięki którym może spać z zamkniętymi oczami oraz masywny ogon służący jako magazyn tłuszczu. Dzięki ogonowi gekon może nie jeść długimi miesiącami. Ale to nie jedyny czynnik, który ułatwia hodowlę.

Gekon lamparci należy do tych jaszczurek domowych, które są łagodne i łatwo się oswajają. Również jest bardzo tani, kosztuje około 100-200 zł. Jedyny minus gekona, jako jaszczurki domowej, to nocna pora aktywności. Gekon dożywa w hodowli 25 lat. Nie ma szczególnych wymagań lokalowych – jego długość sięga około 30 centymetrów, z czego połowę stanowi ogon. Dlatego tę jaszczurkę w domu można hodować w terrarium o rozmiarach zaledwie 40x40x40 cm. Jeśli chodzi o klimat, temperatura w terrarium powinna wynosić 30 stopni w dzień i 18 stopni w nocy. Wilgotność umiarkowana.

Jaszczurki hodowlane dla początkujących – inne gekony

Gekon lamparci jest niezwykle popularny, ale początkujący hodowcy mogą się też skupić na innych gatunkach gekona. Także gekon pigmejski, orzęsiony czy płaczliwy mogą trafić do hodowli jako jaszczurki domowe. Gekona płaczącego i pigmejskiego łączą maleńkie rozmiary – ten pierwszy dorasta do 9 centymetrów, ten drugi ma zaledwie 5-6 cm, z czego znaczna część przypada na ogon.

Warunki do spełnienia, jeśli chodzi o wielkość terrarium dla tych jaszczurek hodowlanych niewiele się różnią od tych stawianych terrariom dla owadów. U gekona płaczliwego wystarczy pojemnik o wymiarach 25x25x25 cm. Z kolei znacznym ułatwieniem w hodowli gekona orzęsionego jest to, że w odróżnieniu od wielu innych jaszczurek, nie wymaga wysokich temperatur. Preferowany przez niego zakres 22-24 stopnie pokrywa się z temperaturą pokojową.

Czytaj: Agama brodata - cena, hodowla, żywienie

Domowe jaszczurki - dla zaawansowanych

Legwan zielony imponuje urodą i rozmiarami. Nazywanie legwana zielonego jaszczurką domową jest obarczone pewnym ryzykiem, dlatego że warunki, które należy spełnić do jego utrzymania, nakazują zamienić domostwo w małe zoo. Dorosłe osobniki legwana zielonego dorastają do 1,5, a nawet 2 metrów. Dlatego terrarium dla tej wyjątkowej jaszczurki musi mieć przynajmniej 2 metry wysokości (urządzamy w nim drzewo, na którym legwan będzie spędzać większość czasu), dobrze też, żeby miało 2 metry długości i metr szerokości.

Jak widać, są to rozmiary gigantycznej szafy. Trudności w hodowli nastręcza też charakter legwana. Po pierwsze – nie tak ławo go oswoić. Po drugie – nieoswojony może być niebezpieczny. Gdy poczuje się zagrożony, używa zębów i wyposażonego w kolczaste wypustki ogona. Wprawdzie zakres wymaganych temperatur (26-32 stopnie) jest standardowy dla tego typu zwierząt, jednak szczególnej trudności może nastręczać utrzymanie bardzo wysokiej wilgotności w tak dużym terrarium (wymagane jest około 90 proc.). Trzeba do tego celu używać inteligentnie rozmieszczonych spryskiwaczy.

Jaszczurka domowa – anolis kubański i agama górska

Anolis kubański, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Kuby, w sposób sztuczny zasiedlił też Florydę. Jest to jaszczurka średnich rozmiarów (do 50 centymetrów). Cechą charakterystyczną tego gatunku jest zdolność zmiany ubarwienia, w sposób podobny, do tego, w który robią to kameleony. Zakres temperatur w terrarium jest dość typowy: 25-30 stopni w dzień i 22-24 w nocy, wilgotność zaś powinna dochodzić do 80 procent. Ze względu na umiarkowane wymiary, przeciętna jest też wielkość terrarium: 60x60x80 cm. Tym, na co należy natomiast zwracać uwagę, jest pochodzenie zwierzęcia.

Dobrze byłoby kupić typową jaszczurkę domową, to znaczy anolisa urodzonego w hodowli. Okazy odłowione z naturalnego środowiska wyjątkowo źle przyjmują się nawet w dobrze przygotowanym terrarium. Zwierzęta te mają problemy z rozwojem a także oswajaniem się. Zdenerwowane mogą być agresywne, dotkliwie gryząc. Podobnych problemów możemy się spodziewać w przypadku agamy górskiej. Do czynienia mamy z tym samym problemem – trudnościami w adaptacji do życia w niewoli. Dlatego również decydując się na ten gatunek jaszczurki hodowlanej, starajmy się wybrać okaz urodzony w niewoli.

Czytaj też: Terrarium dla gekona - jakie wybrać? Jak zrobić?

Fot. 123RF

Polecane

pixel