Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie produkty dla koni?

2021-08-09
Jakie produkty dla koni?

Jak i czym pielęgnować konia?  

Pasjonaci koni ale także zwykli sympatycy tych zwierząt, którzy od czasu do czasu lubią pojeździć konno, powinni znać podstawowe zasady dotyczące pielęgnacji tych dostojnych zwierzaków. Jeśli natomiast posiadamy wierzchowca na własność, wiedza na temat tego jak opiekować się koniem, jest kluczowa. Nie mniej ważne są w tym kontekście produkty dla koni, które musimy mu zapewnić, chcąc zadbać o jego zdrowie, kondycję i szczęście. Każdego dnia minimum pół godziny przed jazdą powinniśmy starannie wyczyścić sierść, grzywę i ogon konia z brudu, siana, czy niepożądanych „gości”. Przy okazji wykonywania tej czynności możemy dokładnie pooglądać konia pod względem pojawienia się ewentualnych otarć, opuchlizn, ognisk pasożytniczych, itp. Poza tym oczyszczanie pupila i szykowanie go do wspólnej przejażdżki to także czas na zbliżanie się do siebie, pogłębianie wspólnych relacji oraz przyjemny dla konia masaż, który przyczynia się do lepszego ukrwienia jego organizmu. Jakie podstawowe akcesoria dla konia będą nam do tego potrzebne? Przede wszystkim powinniśmy się zaopatrzyć w twardą szczotkę do wyczesywania wstępnego brudu, zgrzebło (gumowe, plastikowe lub metalowe), miękką szczotkę do wyczesywania ostatecznych zabrudzeń, grzebień i/lub szczotkę do czesania grzywy oraz ogona, kopystkę do usuwania nieczystości i ciał obcych (takich jak np. patyki, kamienie, itp.) z końskich kopyt, specjalną rękawicę do masowania wrażliwszych obszarów, np. strefy, która znajduje się pod siodłem, a ponadto miękką gąbkę do oczyszczania nosa i chrap. Po zakończonej jeździe powinniśmy znów odbyć rytuał czyszczenia zwierzęcia, pamiętając o tym, by okryć go specjalną derką, kocem oraz o wytarciu do sucha, jeśli koń zmókł oraz spocił się podczas wysiłku.  

Kąpiel konia  

Kąpanie konia to z kolei zadanie, które możemy wykonywać raz na kilka tygodni. W gorące dni można myć zwierzę częściej, natomiast w mroźne dni – warto to robić rzadziej i tylko wybrane części ciała, które brudzą się najbardziej, jak np. kopyta.  Wierzchowca myjemy chłodną wodą, jednak nie lodowatą, polewając go ze szlaucha lub wiadra. Nie polewamy zwierzęciu łba, a zwłaszcza pyska i uszu, bo tego nie lubi. Czym myć konia? Warto zakupić specjalistyczne myjące produkty dla konia, takie jak szampon dla konia Dermapharm Dr Seidel z olejkiem z drzewa herbacianego o pojemności 500 ml. Dzięki temu kosmetykowi wszelkie zanieczyszczenia z sierści i włosów konia zostaną całkowicie usunięte, a grzywa i ogon będą się łatwo rozczesywały. Produkt posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia skórne oraz odstraszające owady. Co ważne, ten środek nie zaburza naturalnych procesów ochrony skóry. Po wmasowaniu szamponu w sierść, ogon i grzywę pupila, starannie go spłukujemy, by jego pozostałość nie podrażniała końskiej skóry i włosów. Co bardzo ważne, po każdym zmoczeniu ciała konia, musimy go dokładnie wytrzeć do sucha, np. specjalnym ręcznikiem, czy sianem. Do ściągania nadmiaru wody ze zwierzaka można wykorzystać specjalną ściągaczkę wody. W słoneczny, ciepły dzień, po osuszeniu konia, można wyprowadzić go na słońce, by jego ciepłota szybciej wróciła do normy. Po kąpieli ponownie przydadzą się pielęgnacyjne akcesoria dla koni, jak szczotka, czy grzebień.  

Co koń je?  

Oprócz wyżej opisanych zabiegów pielęgnacyjnych powinniśmy oczywiście zadbać o jak najodpowiedniejsze żywienie konia. Warto żeby koński jadłospis był ustalony przez osobę, która się w tym specjalizuje lub weterynarza. Koński żołądek nie jest pokaźnych rozmiarów, stąd obowiązuje zasada, że lepiej dawać koniowi mniej jedzenia, ale częściej. Podstawą jego diety jest woda, której powinien mieć pod dostatkiem każdego dnia. Woda musi być czysta i świeża. Co koń je? Bazą jego piramidy żywieniowej jest pasza dla koni, stanowiąca siano, sianokiszonkę, sieczkę oraz słomę. Karma końska powinna być wysokiej jakości i opierać się na wyselekcjonowanym składzie. Zwracajmy uwagę żeby pożywienie, które podajemy zwierzęciu, nie było zawilgotniałe, przegrzane, skiśnięte, spleśniałe, czy zapylone. Koniom potrzebne są także witaminy oraz dodatki uzupełniające, np. w postaci elektrolitów – okresie intensywnego pocenia się, czy mocnych treningów oraz produkty lecznicze dla koni (np. środki wspomagające pracę układu oddechowego), czy wpływające na lepszy wygląd sierści. Ten rodzaj preparatów powinien być dobrany do zwierzęcia indywidualnie przez weterynarza. Przykładem suplementu diety dla koni jest Dolfos Horsemix Universal 20 kg. Jest to wieloskładnikowa mieszanka uzupełniająca, dostarczająca koniowi niezbędnych mikroelementów, makroelementów, aminokwasów i witamin. Możemy też zaoferować naszemu parzystokopytnemu pupilowi mineralną mieszankę paszową uzupełniającą Dolfos Horsemix Universal 2 kg. Dzięki wysokiej koncentracji składników obecnych w suplemencie można ułożyć koniowi optymalną dawkę pokarmową. A co koń lubi jeść? Rarytasem są dla niego jabłka, marchewki, gruszki, maliny, buraki, czy dynia, podrzucane mu od czasu do czasu jako nagroda lub specjalny smaczek.  

Potrzebny sprzęt dla konia  

Produkty końskie powinny być dopasowane do konkretnego osobnika m.in. pod kątem jego rasy, stanu zdrowia, wieku, płci, szczególnych upodobań, pory roku, zadań, do których jest przeznaczony, itp. Standardowy sprzęt dla konia, stanowiący swoisty „must have”, to oczywiście siodło (najlepiej wysokiej jakości, idealnie dobrane do rozmiarów naszego pupila), popręgi, strzemiona, czaprak pod siodło, wodze, kantar, uwiąz, ogłowie oraz ochraniacze na newralgiczne części końskiego ciała, jak np. kopyta. Miłośnicy jeździectwa muszą także uwzględnić w zakupach inne produkty, jak specyficzne akcesoria do jazdy konnej, zarówno dla jeźdźca, jak i dla wierzchowca. Poza tym koń do jazdy potrzebuje specjalnego podejścia, m.in. w kwestii żywienia, pielęgnacji, itp. Jakie jeszcze rzeczy dla konia mogą mu się przydać? M.in. derka do ogrzania po ciężkich treningach, czy do osuszenia po kąpieli. W specjalistycznych sklepach można też dostać derki do stajni oraz przeciwdeszczowe. Jeśli natomiast potrzebujemy sprzętu, dzięki któremu młody koń będzie mógł nauczyć się pracy w siodle, wyćwiczyć równowagę, a my będziemy mogli skorygować ewentualne błędy jeździeckie, warto wybrać osprzęt służący do lonżowania, a zatem lonżę, pas do lonżowania, bat do lonżowania, kawecan oraz owijki chroniące końskie ścięgna.            

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel