Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki żwirek dla kota?

2021-11-08
Jaki żwirek dla kota?

Żwirek dla kota to podłoże do kuwety, dzięki któremu twój pupil zyska komfort podczas załatwiania się. Żwirki dla kotów charakteryzują się tym, że chłoną wilgoć i zapachy, a dzięki nim łatwo jest utrzymać czystość w kociej toalecie. Sprawdź, który żwirek będzie najlepszy dla twojego zwierzaka.

Do czego służy koci żwirek?

Koci żwirek stanowi wypełnienie kuwety, czyli ubikacji naszego mruczącego pupila. Dzięki takiemu podłożu łatwiej jest sprzątać w kociej toalecie, a zapachy, które się z niej wydobywają, nie są tak nieprzyjemne dla ludzkiego nosa. 
Piasek, który dawniej stosowano do kuwet, jest już przeżytkiem, ponieważ nie eliminuje przykrego zapachu, poza tym roznosi się po całym mieszkaniu i bardzo trudno się go wymienia. Natomiast żwirek dla kota pochłania woń kocich ekskrementów. Ponadto z takiego podłoża bardzo szybko można usunąć kocie stolce, a wymiana całości wypełnienia kuwety również nie stanowi większego problemu. 
Należy pamiętać, że wymiana żwirku w kuwecie powinna się odbywać 1-2 razy w miesiącu, chyba, że nasz zwierzak jest starszym osobnikiem i częściej się załatwia lub cierpi na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Kuweta dla kota powinna stanąć z ustronnym miejscu, by zapewnić mu strefę intymności. Nie lokujmy jej też blisko kociego, czy ludzkiego jedzenia.
To, ile żwirku sypać do kuwety, zależy od konkretnego typu podłoża. Na opakowaniu danego produktu producenci umieszczają takie informacje, jednak zwykle wystarczy włożyć do kuwety około pięciocentymetrową warstwę żwirku.

Jakie właściwości powinien mieć żwirek dla kota?

Przede wszystkim dobre żwirki dla kotów powinny odznaczać się wysoką absorpcją wilgoci oraz brzydkich zapachów. Poza tym powinno się je łatwo wymieniać i bez trudu usuwać z ich powierzchni kocie odchody. 

Niektóre żwirki wyróżniają się taką cechą jak krystalizacja, czy też brylowanie, co oznacza, że po tym jak kot się wypróżni, grudki żwirku sklejają się ze sobą w większą bryłę. Dzięki takiemu zbrylającemu podłożu łatwo można znaleźć i posprzątać nieczystości z kuwety. 

Pewien rodzaj żwirków dla kota pachnie. Kiedy kot sika na grudki, wydzielają one np. woń lawendy. Inne można spłukiwać w toalecie, ponieważ są wykonane z naturalnych surowców. 

Warto postawić na taki typ żwirku, który zostanie w pełni zaakceptowany przez naszego pupila, a zatem będzie przyjazny dla jego łapek, nie będzie stanowił pokusy jako przekąska (a jeśli już wyląduje w jego pyszczku – nie będzie dla niego zagrożeniem), a wszelkie zabrudzenia zostaną szybko i skutecznie wchłonięte. Poza tym dobrze, aby był  biodegradowalny i jako odpad nie przyczyniał się do zanieczyszczania środowiska naturalnego. W sklepie internetowym Max&Mrau dysponujemy szerokim wachlarzem produktów, które można wsypać do kociej kuwety.

Rodzaje żwirków dla kota

Jednym z częściej wybieranych jest żwirek drewniany dla kota. Taki w 100% naturalny, drewniany pellet w formie granulatu oferuje marka Vitapol. Produkt świetnie pochłania płyny i neutralizuje nieprzyjemne zapachy, jest bezzapachowy, co więcej – można go spuszczać w toalecie. Dzięki niemu utrzymanie czystości w kociej kuwecie jest dziecinnie proste. Innym przykładem drewnianego żwirku jest Cats Best Original (Eco Plus) marki JRS. To podłoże wykonane z włókien drzewnych, naturalne i zbrylające (przez co łatwiej jest identyfikować miejsce wypróżniania się pupila i na bieżąco usuwać nieczystości).

Podłoże zrobione z drobnych kamyczków, tzw. betonitu, to żwirek betonitowy. Oto kilka przykładów z naszego sklepu:

  • Certech Super Benek Compact Line – bardzo wydajny żwirek o drobnym uziarnieniu, który błyskawicznie pochłania nieatrakcyjne zapachy oraz wilgoć; jego łagodny zapach, przypominający woń ziemi, jest w pełni akceptowalny przez zwierzęta;
  • Certech Super Benek Economic – żwirek dla kotów, który charakteryzuje się dużą pojemnością przy stosunkowo niskiej cenie.

Żwirek silikonowy to kolejny typ podłoża dla kotów. Opiera się ona na silikacie, czyli żelu krzemionkowym, który wygląda jak przezroczyste kryształki (czasem są one barwione, a nawet aromatyzowane). Substancja ta wykazuje dużą chłonność i wydajność. Z naszego sklepu możemy zaproponować np. Certech Super Benek Crystal Compact Mega Pack, czyli żwirek z syntetycznej krzemionki, prezentujący się jak gwiezdny pył. Kolejne silikonowe podłoże do kuwety to żwirek stworzony z myślą o nawet najbardziej wybrednych kotach i ich właścicielach, czyli Dr Huggy marki Max&Mrau. Jest on wydajny, antybakteryjny, nietoksyczny, bezpyłowy, i co najważniejsze – błyskawicznie wchłania niepożądane substancje i zapachy.

Następnym przykładowym podłożem dla kota jest żwirek kukurydziany, który powstaje z naturalnych komponentów roślinnych. Jednym z nich jest Certech Super Benek Corn Cat Natural, który nie zawiera dodatków chemicznych, jest w 100% biodegradowalny i bezpieczny – w razie ewentualnego spożycia przez kota.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

pixel