Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka karma dla ptaków domowych? 

2021-08-06
Jaka karma dla ptaków domowych? 

Jak żywić domowe ptaki?  

Ptak w domu to ogrom radości ale też sporo obowiązków. W zależności od tego na jaki gatunek, czy wielkość latającego pupila się zdecydowaliśmy, powinniśmy dobrać mu odpowiednie lokum, czyli właściwych rozmiarów klatkę, akcesoria (takie jak miski, poidła, grzędy, zabawki, itp.) oraz dobre pożywienie. Od tego jak przyłożymy się do opieki nad tymi zwierzętami uzależnione jest ich szczęście, zdrowie i długość życia. To czym karmić ptaki zależy od odmiany do jakiej dane zwierzę należy, miejsce jego pochodzenia, jego wielkości, rozmiaru jego dziobu, wieku, itp. Przykładowo kanarkom nie trzeba dostarczać aż tak wielu składników odżywczych w pokarmie jak np. papugom. Samych podgatunków papug też jest bardzo wiele, co przełoży się na jakość, ilość i sposób podawania im jedzenia. Niektórzy przedstawiciele fruwających pupili oprócz standardowych zbóż lubią pożywić się m.in. owocami, orzechami, larwami, krewetkami, a nawet kawałkami muszli. Przygotowując dania dla domowego ptactwa powinniśmy znać upodobania i wymagania posiadanego zwierzęcia. Dobrze jest też poznać listę produktów, których w żadnym razie nie możemy im podać. Wśród nich na czoło wysuwa się ludzkie jedzenie. Powinniśmy pamiętać też o codziennej wymianie wody i pokarmu na świeży oraz o uprzątaniu niezjedzonych resztek.  

Karma sucha dla papug  

Wiele osób zastanawiając się nad tym jakie ptaki wybrać za współtowarzyszy decyduje się na papugi. Gatunków papug jest bardzo wiele, są to m.in. faliste, ary, nimfy, nierozłączki, żako, kakadu, czy lorysa. Różnią się one między sobą wielkością, rozmiarem i kształtem dziobu, itp. Cechuje je długowieczność, ale żeby tak było w sztucznych, miejskich warunkach, należy im dostarczyć jak najwięcej urozmaiconej i dobrej jakościowo diety. Z pomocą przychodzą gotowe produkty, opracowane z myślą o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Jedną z gotowych, suchych karm dla papug jest Versele Laga Prestige Parrots 1 kg przeznaczona dla dużych papug. Zawiera m.in. zboża (np. pszenicę, owies, grykę), nasiona (np. słonecznika, dyni), orzechy (np. orzeszki ziemne, orzeszki sosnowe), kukurydzę, ryż, szafran łąkowy. Dzięki tym składnikom zapewnimy papudze odpowiednią ilość witamin, minerałów, a także kwasów tłuszczowych Omega-3. Co jeszcze jedzą te ciekawe ptaki? Versele Laga Budgies Premium 20 kg to z kolei oferta dla papużek falistych. Ptaki znajdą w tym pożywieniu żółte, czerwone i białe proso, kanar i owies. Natomiast papugom australijskim, takim jak np. kakadu, z pewnością przypadnie do gustu Versele Laga Australian Parrot Loro Parque Mix 1 kg. Stanowi ona starannie wyselekcjonowaną mieszankę ziaren, nasion i smakołyków takich jak m.in. owoce dzikiej róży, czerwone papryczki, czy muszle ostryg. Z kolei dla gatunku lor i lorys dedykowana jest Versele Laga Lori 700 g, skomponowana ze wszelkich niezbędnych tym papugom składników odżywczych.  

Karma dla kanarków  

Jeśli marzą nam się w domu ptaki śpiewające, warto przemyśleć zakup kanarka. To malutki, rozśpiewany zwierzak pochodzący z Wysp Kanaryjskich. Dobrze zapewnić mu towarzystwo i od razu nabyć parkę, jednak to głównie samczyk bez swojej kompanki wydaje z siebie wspaniałe trele. Czym karmić te ładne ptaki? Przede wszystkim gotowymi mieszankami ziaren, które stanowią niezbędną dla nich porcję witamin i minerałów. Dodatkowo można je poczęstować kilkoma ziarnami konopi lub słonecznika na dzień. Te ptaki egzotyczne lubują się też w niektórych owocach i warzywach. Od czasu do czasu można im podać zatem banana, gruszkę, jabłko, ogórka, albo marchew. Raz w tygodniu dozwolone jest nawet gotowane jajko. Wśród gotowych pokarmów dla kanarków na uwagę zasługuje Versele Laga Prestige Kanaries w opakowaniu 1 kg lub 4 kg. W tej zbilansowanej karmie znajdziemy nasiona rzepaku, nasiona niger, siemię lniane oraz obrane nasiona owsa.  

Inne pokarmy dla ptaków domowych  

Jeśli hodujemy ptaki domowe ozdobne nierzadko oprócz zwykłego pożywienia musimy się zatroszczyć o szczególny rodzaj pokarmu, np. suplementy diety, przekąski, itp. Versele Laga Uni Patee Premium 25 kg to suplement diety dla m.in. papużek, dużych papug, papug figowych, owadożernych i loris. Ten uzupełniacz pokarmowy w postaci pasztetu dla miękkojadów zawiera naturalny miód, suszone krewetki, rodzynki i owoce jarzębiny. Sprowadzając ptaki do domu, zwłaszcza jeśli przybyły do nas w parze, możemy się spodziewać, że za jakiś czas nowym mieszkańcom urodzi się potomstwo. Versele Laga w swojej bogatej ofercie dysponuje również pokarmem dla piskląt. To Versele Laga Nutribird A21 3 kg, stanowiący pełnoporcjowy pokarm do odchowu pisklaków. Można nim ręcznie wychować wszystkie małe ptaki. Dzięki zawartym w nim składnikom odżywczym pisklęta będą zdrowo rosły i prawidłowo się rozwijały. Mamy tu m.in. warzywne ekstrakty proteinowe, oleje i tłuszcze, cukry, minerały, witaminy, lizynę, drożdże, probiotyki i enzymy. Tropikalne ptaki w mieście można także karmić mieszanką Versele Laga Tropical Finches Premium 800 g. Stanowi ona połączenie owocowych granulek z kompleksem WAM, obfitującym w witaminy, minerały, aminokwasy i kwasy tłuszczowe Omega-3. Na produkt składają się takie komponenty jak m.in. nasiona chia, owoce, oleje, tłuszcze, fos, mos, muszle ostryg. Zapewniają one egzotycznemu ptactwu dobrą kondycję, właściwe funkcjonowanie jelit oraz całego układu pokarmowego. Pamiętajmy też o tym, że śpiewające, kolorowe, czy gadające ptaki potrzebują także weterynaryjnej troski. Pilnujmy się zaleceń lekarskich i jeśli w zachowaniu naszych pupili zauważymy coś, co odbiega od normy, udajmy się na kontrolną wizytę do lecznicy zwierząt.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

pixel