Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Jaka karma dla kota?

Co je kot i jak często karmić kota?  

Kot to nie tylko milusiński pupil do przytulania ale też mały drapieżnik, który do prawidłowego rozwoju potrzebuje przede wszystkim mięsa. Jakie mięsne jedzenie dla kota będzie zatem najzdrowsze? Czworonożny pupil powinien najczęściej otrzymywać mięso drobiowe, wołowe, rzadziej – wieprzowe (najpierw najlepiej jest je ugotować lub sparzyć), a także ryby (takie jak łosoś, flądra, dorsz – można je podawać nawet na surowo). Jako niecodzienny dodatek do pożywienia można zaoferować kotkowi np. żółtko jaja. Warzywa nie powinny przekraczać 5% w stosunku do całego kociego jadłospisu. Najprostszym rozwiązaniem na to by zapewnić futrzakowi zdrową dietę jest gotowa karma dla kota.

Wbrew ogólnym przekonaniom kocury nie powinny otrzymywać mleka, zwłaszcza krowiego, gdyż ze względu na nietolerowanie laktozy przez te zwierzaki może dojść do problemów trawiennych. Ponadto nasz miauczący przyjaciel nie powinien być częstowany ludzkim jedzeniem, które – owszem – może mu smakować, ale z pewnością może mu też zaszkodzić. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim resztki po posiłkach, słodycze, ciasta, białka jaj, wędzone ryby, zboża, niektóre warzywa (jak np. cebula, czosnek, por), kości, czy ości.

Jak często karmić kota? To zależy głównie od jego wieku, rasy, stanu zdrowia. Kociaki karmi się częściej, natomiast dorosłe koty od 3 do 5 razy dziennie. Porcje powinny być małe, ale za to dostarczane regularnie i kilka razy na dzień. Ponadto domowy drapieżnik powinien mieć zapewniony stały dostęp do wody.  

Jaka karma dla kota jest najlepsza?  

Gotowe pożywienie dla futerkowych pupili to karma mokra dla kota, sucha karma dla kota oraz specjalistyczna karma dla kotów z problemami zdrowotnymi, po chorobach, czy np. w czasie ciąży i połogu, bądź po sterylizacji. Kocie jedzenie dzieli się też na produkty dedykowane kociętom, dorosłym kotom, dachowcom/rasowcom, itp.

Najlepsza karma dla kota to zatem dopasowana do konkretnego czworonożnego domownika, a także taka, która zawiera możliwie jak największą ilość białka, mniej węglowodanów, a także nie brakuje w niej minerałów, takich jak choćby fosfor, magnez, wapń i sód oraz witamin. Mięsa użyte do przygotowania karmy powinny być wyraźnie opisane na etykiecie produktu, a pełny skład karmy – dobrze widoczny.

Suche karmy dla kota mają w sobie nikły odsetek wody, dlatego powinny być podawane łącznie z miską świeżej wody. Takim rodzajem pożywienia zwierzaki są dłużej nasycone, jednak należy ściśle przestrzegać gramatur przy dawkowaniu posiłków (przeciętnie około 80 g na dzień), by nie utuczyć stworzenia.

Z kolei mokra karma dla kota może być dostarczana w większej ilości (zwykle około 250-300 g dziennie), gdyż jest ona rozcieńczona wodą i często nie posiada takiej zawartości i jakości mięsa jak jej suchy odpowiednik.  

Jak wybrać karmę dla kociąt?  

Karmy dla kotów małych powinny być stale dostępne dla naszego malucha, gdyż zapotrzebowanie kociąt na składniki odżywcze jest ogromne. Kotki dużo dokazują, często w trakcie jedzenia zaczynają interesować się czymś zupełnie innym zapominając o czekającej misce.

Karma dla kociąt, którą można polecić to np. Carnilove For Kittens Salmon & Turkey 6 kg w formie suchej. Gwarantuje ona dużą dostawę składników mięsnych i ryb, z dodatkiem warzyw i owoców, dzięki którym kocię jest zabezpieczone w odpowiedni zapas witamin (A, D, E, C), minerałów (fosfor, magnez, sód, wapń), kwasów Omega 3 i 6. Białko w tym produkcie zajmuje aż 40%, wilgotność: 10%.

Jaka mokra karma dla małego kota będzie odpowiednia? Przykładem takiego pożywienia jest Animonda Carny Kitten mit Kalb + Huhn 200 g z wołowiną, cielęciną i kurczakiem oraz substancjami mineralnymi i witaminowymi. Wilgotność preparatu sięga aż 80%, białko – 11%, tłuszcz – 5,50%.

Royal Canin Second Age Kitten Sterilised 2 kg to natomiast oferta dla kotków poddanych zabiegowi sterylizacji. Produkt zapewnia niższy poziom tłuszczu (12%), którego po kastracji kot nie potrzebuje tak dużo, a przy tym kompleks przeciwutleniaczy oraz odpowiedni poziom białka (24%), witamin i minerałów.  

Najlepsza sucha karma dla kota  

Karma sucha dla kota jest łatwa w przechowywaniu i porcjowaniu, poza tym w gotowej mieszance znajdziemy komplet potrzebnych do właściwego rozwoju i funkcjonowania składników odżywczych.

Oto kilka propozycji takiego typu jedzenia dla czworonożnych pupili. Pierwszą z nich jest Taste Of The Wild Rocky Montain 2 kg, bogata w mięso kurczaka, dziczyzny, łososia, a także pełne przeciwutleniaczy owoce (np. borówki, maliny) i warzywa (ziemniaki). Zawartość białka wynosi tutaj 42%, tłuszczu – 18%, minerały łącznie stanowią około 4%, wilgotność jest na poziomie 10%. Inne przykładowe suche pożywienie kota to mieszanka kładąca nacisk na zdrową, lśniącą sierść oraz skórę Royal Canin Hair & Skin Care 4 kg. Znajdziemy w niej m.in. suszone białko drobiowe, tłuszcze zwierzęce, ryż, drożdże, olej rybny, pulpę buraczaną oraz wyciąg z aksamitki wzniesionej. Ilość białka szacuje się w tym produkcie na poziomie 33%, tłuszczu – 22%, włókna surowego – 5%. Małym myśliwym proponujemy zaś suchą mieszankę dla kotów i kociąt Orijen Cat & Kiiten. Nasz domowy drapieżnik odszuka w niej m.in. mięso z indyka, kurczaka, flądry, śledzia, makrelę, drobiowe podroby, soczewicę, dynię, marchew, a nawet zioła (np. ostropest plamisty). Ilość węglowodanów została tutaj maksymalnie zredukowana, dzięki czemu stężenie cukru oraz tłuszczu (20%) w kocim organizmie znajduje się na odpowiednim poziomie. Białko to ok 40% produktu, a wilgotność wynosi 10%.  

Mokra karma dla kota – którą wybrać?  

Karma dla kota mokra czyli o dużej wilgotności, a zatem zawartości wody, warunkuje odpowiednie nawodnienie zwierzęcia. Koty nie przepadają za popijaniem wody, dlatego ewentualne niedobory eliminuje podaż mieszanki mokrej. Karmienie kota mokrym pożywieniem zapewnia też dobre działanie układu moczowego oraz właściwą wagę pupila.

Whiskas mokra karma dla kota smaki rybne i tradycyjne to jedna z sugerowanych gotowych potraw dla naszych czworonogów. Znajduje się tu m.in. mięso i produkty pochodzące z kurczaka, wołowiny, łososia i tuńczyka w asyście składników mineralnych. Wilgotność produktu notuje się na poziomie 84%, białko – 9%, tłuszcz – 4,7%. Koty lubujące się w potrawkach w galarecie z pewnością zasmakują w Purina Felix Sensations w Smakowitej Galaretce. To zestawienie apetycznych, odżywczych mięsnych kawałków z dodatkiem ryb i produktów pochodzenia roślinnego. Wilgotność karmy szacuje się na 80%, białko – 13%, tłuszcz – 3%. Powyższe produkty stanowią znikomą część bogatego asortymentu żywnościowego dla kotów, które znajdziemy w sklepie Max&Mrau.