Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybierać naturalne kosmetyki dla psów?

2019-01-23
Jak wybierać naturalne kosmetyki dla psów?Właściciele czworonogów pewnie zgodzą się ze mną, że jeśli korzystają z naturalnych produktów dla siebie, to z pewnością takich też poszukują dla swoich ulubieńców. Zwierzęta są dziś członkami naszych rodzin, przyjaciółmi, o których dbamy. Niejednokrotnie nawet bardziej zwracamy uwagę na to, co podajemy swojemu psu niż na to, co kupujemy dla siebie w codziennym pędzie. W codziennym zabieganiu pomiędzy zakupami, pracą, spotkaniami, codziennymi obowiązkami rzadko poświęcamy czas na zapoznanie się z etykietą produktu, który wybieramy dla swojego psa. Na szczęście coraz więcej firm tworzy naturalne i zdrowe produkty dla psów, które bez zastanowienia się możemy kupić i nie obawiać się o zdrowie zwierzęcia, bo przecież bezpieczeństwo zwierzaka to nasz spokój ducha.

Etykieta – drogowskaz zakupowy

Większość takich produktów na etykiecie już posiada informację, że jest to produkt naturalny. Jeśli jednak znaleźliście chwilę na przeczytanie tego wpisu, to przeczytajcie, na co zwracać uwagę, kupując produkty pielęgnacyjne dla naszych pupili. Jeśli zapamiętamy kilka skrótów lub nazw, od razu łatwiej nam będzie zrobić przesiew, czego nie chcemy, a czym jesteśmy zainteresowani. Mało tego zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Wybierając szampon lub odżywkę dla psa, zwróćmy uwagę na skład, jeśli jest on oczywiście w pełni podany. Jeśli tak jest, to oznacza, że producent chce nam powiedzieć czego użył w kosmetykach, ale jeśli nie – powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. Nie zawsze jest to zła wola producenta, ale dobrze wiedzieć, co jest w środku tej zazwyczaj ślicznej, przyciągającej wzrok buteleczki.

Jakie składniki można spotkać w szamponach dla psów?

Załóżmy, że jednak mamy podany skład, to już naprawdę dużo. Jeśli szukacie naturalnych kosmetyków najlepiej byłoby, gdyby składniki nie zawierały SLS, SLES, parabenów, silikonów, barwników, no i co najważniejsze - intensywnych zapachów. Ale to ostanie najlepiej sprawdzić własnym nosem, bo określenia intensywności zapachu nie znajdziemy na etykiecie. Składnik SLS lub Sodium Laureth Sulfate to środek powierzchniowo czynny – detergent, który usuwa tłuste substancje ze skóry i włosów. Do tej substancji jest wiele zarzutów m.in., że może wysuszać skórę, powodować podrażnienia. Oczywiście zawsze do takiego kosmetyku dodane są składniki niwelujące te objawy ale pamiętajmy, że kąpiemy psa całego, więc jego ekspozycja na kosmetyk jest o wiele większa niż w przypadku mycia rąk. Parabeny to organiczne związki stosowane w kosmetyce jako konserwanty. Napis propyloparaben i/ lub butyloparaben na liście składników powinien stanowić dla nas alarm. Zostały nam jeszcze zapachy. W tym przypadku trzeba się jednak kierować doświadczeniem z naszym psem i swoimi upodobaniami. Jeśli na etykiecie napisane jest parfum oznacza to, że do kosmetyku została dodana kompozycja zapachowa, która niekoniecznie musi się spodobać naszemu psiakowi,  posiadającemu zdecydowanie silniejszy węch. Wykąpanie psa w takim szamponie może zachęcić go do tarzania się w czym popadnie, byle nie pachniało kosmetykiem. Pamiętajmy, że delikatny zapach kosmetyku nie musi oznaczać, że pies będzie niedomyty lub nie zmyjemy z niego zapachu. Za to odpowiadają inne składniki. Kompozycje poprawiają zapach samego kosmetyku i są tworzone dla właścicieli. Oczywiście nie wybierajmy zapachu, który nam się nie podoba, ale dokonując zakupu, pomyślmy choć chwilkę, że to przecież pies będzie ciągle czuł na sobie ten zapach. Warto również zwrócić uwagę na naturalne mgiełki, które nie tylko nie mają kompozycji zapachowych, ale też niwelują nieprzyjemne zapachy. W składzie posiadają jedynie naturalne olejki eteryczne, na które pies reaguje zdecydowanie lepiej niż na perfumeryjne zapachy.

O autorze
Agata Giemza – właścicielka firmy Beleko, polskiej marki zajmującej się produkcją naturalnych kosmetyków dla psów. W wyborze składu kosmetyków, kieruje się bezpieczeństwem i zadowoleniem czworonogów podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Kosmetyki marki Beleko nie zawierają więc szkodliwych składników, takich jak parabeny, SLS, SLES, substancje ropopochodne, są natomiast pełne składników naturalnych, zapewniających miękką, świeżą i błyszczącą sierść pupila.

pixel