Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Jak schłodzić psa?

Pies nie potrafi się pocić. Żeby się ostudzić w gorące dni – dyszy. W upalne lato powinniśmy pomóc naszemu pupilowi w chłodzeniu ciała stosując m.in. specjalne maty lub poduszki chłodzące, podając mu chłodną wodę oraz zmrożone zabawki dla psa z przysmakami w środku lub bez. Jakie są jeszcze inne narzędzia i metody na schładzanie czworonoga? Przeczytaj w artykule.

W jaki sposób chłodzi się pies?

Pies praktycznie się nie poci, dlatego kiedy przebywa dłużej na słońcu, czy zmęczy się intensywnym treningiem, studzi ciało dysząc. To właśnie dzięki układowi oddechowemu reguluje temperaturę ciała. Latem, kiedy słupki termometrów pikują w górę i panuje ogólna duchota, nasz pupil nie rzadko będzie potrzebował naszego wsparcia w procesie chłodzenia ciała. Szczególnie ciężko upały znoszą psy ras brachycefalicznych, takie jak np. buldogi, shih-tzu, mopsy, czy boksery. Przez specyficzną budowę pyska ciężko im się oddycha, zwłaszcza w gorące dni, dlatego w porze letniej tym zwierzakom należy się wyjątkowa atencja.
Przodkowie naszych czworonogów, czyli wilki, chłodzą się wchodząc do zbiorników wodnych, bagien, mokradeł oraz pijąc wodę, choćby z kałuż. A jak schłodzić psa? Naszym domowym „wilkom” powinniśmy więc zapewnić stały dostęp do wody pitnej. Miskę z chłodną, lecz nie lodowatą wodą, powinniśmy umieścić w cienistym miejscu i wymieniać ją co kilka godzin. Pamiętajmy, by nie wrzucać do miski kostek lodu, ponieważ możemy w ten sposób przeziębić psa.

Jak pomóc psu się ochłodzić?

Jeśli wybieramy się na letni spacer z psem, wodę powinniśmy bezwzględnie zabrać ze sobą. W sklepie Max&Mrau są dostępne butelki turystyczne, np. Trixie z wbudowaną miseczką. Woda wlatuje bezpośrednio do plastikowej miseczki, dzięki czemu bez kłopotu możemy napoić pupila w każdym momencie. Pamiętajmy również, by spacerować z pupilem wcześnie rano lub po zachodzie słońca, kiedy jest znacznie chłodniej na dworze.

Poza wodą powinniśmy także naszykować psu odpowiednie miejsce, w którym będzie przewiew, cień i względny chłód. Najlepiej nadają się do tego zacienione place w ogrodzie od północnej strony. Dobrze też rozstawić psu parasol albo zacienić podwórko rozwieszonymi nad psim posłaniem, zwilżonymi wodą prześcieradłami. Jeżeli natomiast zostawiamy naszego czworonożnego przyjaciela w domu, wybierzmy dla niego przewiewne, ustronne miejsce. Psu będzie dobrze na zimnych kafelkach, czy betonie.

Dysponując własnym ogrodem możemy pokusić się o kupno baseniku dla psa ze zraszaczem, bądź uruchomić spryskiwacz, pod którymi nasze zwierzę będzie mogło się schłodzić w razie potrzeby.

Zabawki chłodzące dla psa

Do schłodzenia można także wykorzystać zabawki dla psa. Świetnie nadają się do tego gryzaki i silikonowe szczoteczki do zębów, które przed podaniem pupilowi warto schłodzić w lodówce, albo potrzymać w zamrażalniku. Zabawki dla psa Trixie stanowią idealne narzędzie do takich chłodzących atrakcji, np. ring gumowy, hantel winylowy, oponka na sznurku, czy frisbee (Trixie Dog Activity Disc).

Ochłodzić zwierzę możemy też podając mu przetrzymane uprzednio w lodówce lub zamrażalce przysmaki lub psią karmę. Dobra zabawa z psem wyniknie z umieszczenia schłodzonych smaczków w specjalnym pojemniku, snack roll’erze firmy Trixie, czy piłce na przysmaki (np. marki Trixie). Pies będzie miał atrakcyjną i smaczną rozrywkę, a przy okazji ochłodzi się od zimnych kąsków. Na podobnej zasadzie działa zabawka – kong. Jest to podłużne, kauczukowe naczynie, służące do schowania ulubionych przekąsek naszego czworonoga, które doskonale zabawi, odstresuje i zajmie energicznego pupila. Polecamy ofertę marki Kong. Zabawka oraz gryzak w jednym Kong Classic Extreme S K3 jest wytworzona z gumy kauczukowej. Sprawdzi się szczególnie u nadpobudliwych lub zestresowanych osobników.

To może Cię zainteresować: Maty węchowe i maty do lizania zamiast miski

Mata chłodząca dla psa

Robiąc lub kupując legowisko dla psa dobrze wyposażyć je w specjalną powłokę, narzutę lub poduszkę, które będą miały funkcję chłodzącą. Idealnie nadaje się do tego mata chłodząca marki Trixie (dostępna w kilku wymiarach i w różnych wersjach kolorystycznych), która wspomaga regulację temperatury psiego ciała w czasie ciepłych dni. Efekt chłodzenia występuje w momencie kontaktu ciała naszego czworonoga z matą. Schładzanie działa przez kilka godzin. Ten specjalistyczny materac dla psa po krótkiej przerwie można używać od nowa. Powłoki chłodzącej nie trzeba podłączać do prądu, wlewać do niej wody, ani schładzać. Matę warto zabrać ze sobą w wakacyjną podróż z pupilem.

Czym jeszcze schłodzić psa?

Chłodzenie psa możemy jeszcze osiągnąć innymi niż wcześniej przedstawione domowymi sposobami. Jedną z metod na schłodzenie czworonoga w upalne dni jest zraszanie go wodą, delikatne opryskiwanie zraszaczem do kwiatów, polewanie niewielkim strumieniem wody lub zakładanie na psi tułów namoczonej derki, ręcznika, itp. Przy wykonywaniu tych czynności uważajmy na wrażliwe części ciała naszego pupila, czyli np. uszy i oczy.
Możemy również spróbować zrobić psu „lody”. Aby je przygotować, naszykujmy pojemniczek na psie przysmaki, włóżmy do środka pastę (z warzyw, mięsa, owoców), pasztet lub mokrą karmę i całość włóżmy do zamrażalnika na kilkadziesiąt minut. Wszystko powinno się porządnie zmrozić. Po wyjęciu zaserwujmy taką smakowitą zabawkę psu.
Dla amatorów piwa proponujemy nowość Snuffle Dog Beer Chicken 250 ml - piwo przysmak dla psa o smaku kurczaka. Napój idealnie sprawdzi się podczas cieplejszych dni, aby zapewnić dodatkowe nawodnienie organizmu.
Poza tym tkaninowe, czy plastikowe legowisko możemy zastąpić latem kawałkiem zimnej podłogi. Taką lokalizację znajdziemy np. na płytkach (pod warunkiem, że w danym pomieszczeniu nie ma ogrzewania podłogowego) oraz na zwykłym betonie. W kierunku zwierzaka można ustawić wentylator, jednak nie stosujmy najwyższych możliwych obrotów takiej dmuchawy.

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość