Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Jak poprawić jakość życia starszego psa?

Czy pierwsze oznaki starzenia u psa to powód do zmartwień?

Zanim uznasz swojego psa za seniora i zaczniesz się tym martwić, warto dowiedzieć się, kiedy pies formalnie wchodzi w wiek senioralny i z czym może się to wiązać. Psy starzeją się różnie, w zależności od rasy, a przede wszystkim w zależności od wielkości moment ten przychodzi w innym wieku. Przedstawiciele małych ras starzeją się wolniej i żyją dłużej niż duże psy, jednak przyjmuje się, że psa można uznać za seniora w wieku od siedmiu do dziewięciu lat. Nie musi to jednak oznaczać, że z dnia na dzień Twój pies zmieni tryb życia i zrezygnuje z ulubionych aktywności i zabaw. Wręcz przeciwnie, odpowiednia, świadoma opieka i dobrze dobrana dieta mogą nie tylko wpłynąć na obecną jakość życia psa, ale nawet je wydłużyć.

Potrzeby starszego psa stają się specyficzne, tak jak specyficzne są potrzeby szczeniaka, ale jeśli do tej pory przez całe dorosłe życie pies był zadbany, jego właściciel nie będzie musiał drastycznie zmieniać nawyków związanych z opieką nad nim. Z wiekiem organizm psa potrzebuje wsparcia dla układu nerwowego, ponieważ starsze psy mogą mieć problemy z funkcjami poznawczymi. Mogą pojawić się zaburzenia funkcji motorycznych, problem z wchodzeniem po schodach, wskakiwaniem do samochodu, więc wsparcia będzie wymagał układ kostny i stawy.

Jak wspierać psiego seniora na co dzień?

Tak jak dostosowujemy odżywianie psa do jego trybu życia, inaczej karmimy psy pracujące, inaczej małe i duże rasy, tak i w przypadku wieku warto pomyśleć o wyborze odpowiedniej karmy. Istnieją karmy o recepturze specjalnie opracowanej z myślą o seniorach, ale istnieją też takie, które doskonale sprawdzają się przez całe życie psa, również gdy osiąga on starszy wiek. Ważne jest, aby karma, którą wybierzesz dla swojego psa, dostarczała mu odpowiednią dawkę energii i składników odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie. Tutaj z pomocą może przyjść bezzbożowa karma da psów Dr. huggy supreme dog nutrition, o smaku Łosoś z pstrągiem, batatami i szparagami. Łosoś jest doskonałym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne i wpływają korzystnie na stan skóry, sierści i stawów psa.

W przypadku starszych psów ważne jest, aby karma nie obciążała zbytnio układu trawiennego. Starsze psy są szczególnie narażone na niestrawność, częściej pojawiają się u nich wzdęcia i biegunki. Dlatego warto zdecydować się na karmę bezzbożową, w której pszenica czy kukurydza zostały zastąpione np. batatami. Bataty zawierają niewielką ilość tłuszczu, a ponieważ są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, mogą korzystnie wpływać na funkcjonowanie układu trawiennego. Karma lekkostrawna i niskotłuszczowa pomoże zapobiec jeszcze jednej przypadłości starszych psów, czyli nadmiernej nadwadze.

Nadwaga może być przyczyną wielu schorzeń, w znaczącym stopniu wpływa na pogorszenie mobilności psa, obciążając nadmiernie jego stawy. Tutaj znowu z pomocą przyjdzie karma bogata w dobrze przyswajalny kolagen naturalnego pochodzenia, tak więc krąg się zamyka i wszystko wskazuje na to, że odpowiednie odżywianie ma w przypadku starszych psów ogromne znaczenie.

Czy starsze psy potrzebują tyle ruchu co młodsze?

Na to pytanie może być tylko jedna odpowiedź, pies tak jak i człowiek, a może nawet bardziej, potrzebuje ruchu w każdym wieku. Jego potrzeby się będą zmieniały, będą stawały się z wiekiem mniej intensywne, ale nie znaczy to absolutnie, że psi senior powinien większość dnia spędzać na kanapie. Długie wysiłkowe wędrówki lub szalone zabawy z piłką można z powodzeniem zastąpić regularnymi spacerami w umiarkowanym tempie i słowo „regularne” jest tutaj kluczowe. Starsze psy powinny unikać wysiłku nadmiernie obciążającego stawy, ale spokojny trucht im nie zaszkodzi, a wręcz pomoże, usprawniając krążenie i pracę serca.

Jeśli Twój pies z wiekiem staje się leniwy, apatyczny i osowiały możesz pomóc mu wrócić do formy. Zadbaj o zawartość jego miski, poświęć mu więcej uwagi i to Ty zachęć go do zabawy, zadbaj o regularność jego spacerów, chociaż widzisz, że coraz chętniej spędza czas na posłaniu niż w ruchu. Psy, w których życie wkradła się stagnacja, stają się smutne i zrezygnowane, tracą wigor i pewność siebie. Pracując ze swoim psem nad podtrzymaniem jego dobrej formy nawet w starszym wieku, dasz nie tylko jemu, ale i sobie wiele radości i satysfakcji. Możesz wprowadzić do codziennych spacerów element ćwiczeń, które pies będzie wykonywał w zamian za drobny smakołyk, wystarczy, że zabierzesz ze sobą na spacer odrobinę jego karmy, piłkę lub maskotkę do zabawy. Doskonałym ćwiczeniem dla starszych psów jest również spokojnie wchodzenie po pochyłym zboczu lub niewysokich schodach.