Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Jak podróżować z psem?

Prawie każdy posiadacz zwierzaka przynajmniej raz do roku staje przed dylematem: o zrobić ze swoim pupilem podczas wyjazdu na wakacje? Poprosić o opiekę przyjaciół lub rodzinę? Przekazać zwierzaka do specjalistycznego hotelu? Niektórzy z nas decydują się zabrać swojego pupila na wspólny wyjazd.

Coraz więcej miejsc jest przyjaznych zwierzęciu, zapewniają one nawet specjalistyczną opiekę na czas naszych wycieczek, np. po górach. Jednak co zrobić ze zwierzakiem podczas podróży, aby nie była ona uporczywa? Przede wszystkim musimy przygotować pupila do takich podróży. Jeżeli pies nie jeździł nigdy z nami samochodem i nagle wsadzimy go do auta, w którym spędzi przypięty specjalnym pasem kilka godzin drogi, z pewnością nasza wspólna podróż będzie udręką. Pies musi się przede wszystkim zaaklimatyzować, więc jeśli nie chcemy przerwać podróży w połowie, warto zapoznać psiaka z krótkimi trasami, aby zaczął zaprzyjaźniać się z samochodem. Musimy pamiętać także, że starsze psy będą lepiej znosić długie podróże autem niż szczeniaki. Jest to powiązane z uchem wewnętrznym, które u szczeniąt jest jeszcze nie do końca rozwinięte, przez co może czuć on się źle podczas dłuższej podróży.

Sprawdź szelki dla psa!

Podróżując z psem, pamiętajmy, by mieć przy sobie jego książeczkę zdrowia, a przede wszystkim zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Dodatkowo ważne jest skompletowanie apteczki, która pozwoli reagować, gdy zdarzy się uraz lub wystąpią u zwierzaka objawy chorobowe. Podstawowym wyposażeniem apteczki będą: preparat dezynfekujący, jałowe gaziki i kolorowy bandaż samoprzylepny – zabezpieczymy nimi ranę. Jeśli chodzi o leki – dobrze mieć ze sobą węgiel na wypadek biegunki, probiotyk, leki przeciwwymiotne, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz rozkurczowe, których rodzaj oraz dawkę skonsultujmy wcześniej z weterynarzem. Pamiętajmy, by na własną rękę nie podawać zwierzakowi ludzkich leków, ponieważ może być to dla niego szkodliwe.

Po drugie - temperatura. Należy utrzymywać odpowiednią temperaturę w aucie.

Po trzecie - nie należy karmić naszego psiaka na dwie godziny przed podróżą. Może to spowodować wymioty podczas jazdy.

Po czwarte - przerwy. Podczas bardzo długich podróży należy robić przerwy co dwie godziny. Należy pamiętać, aby nie zostawiać psa samego w zamkniętym samochodzie podczas upałów. Podczas podróży może dojść do znacznego przegrzania psa. Warto, abyśmy potrafili to rozpoznać. Jeśli pies dyszy szybko i ciężko, zauważalny jest ślinotok, przestaje reagować na bodźce zewnętrzne i zauważamy, ze jego dziąsła są czarne, musimy zbić temperaturę psa. Najlepiej jednak udać się wówczas do weterynarza. Powinniśmy unikać też nagłego hamowania i gwałtownych zakrętów. Do podróży samochodem Obowiązkowo zaopatrzmy się w szelki/pasy do samochodu lub transporter. Zapewnimy tym samym bezpieczeństwo zwierzakowi oraz sobie.

Czytaj również o transporterach dla psów!

Udanych wojaży!

fot. Unsplash

O autorze:
Sebastian Grzelak to student ostatniego roku techniki weterynarii. Uczestniczył w konferencjach dla techników weterynarii dotyczących anestezjologii oraz wielu konferencjach i szkoleniach z zakresu psiej behawiorystyki. Dyplomowany behawiorysta. Brał udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy zwierzętom. Od najmłodszych lat w jego życiu na prawie każdym kroku towarzyszyły mu psy. Obecnie jest właścicielem dwóch psów, które przygarnął z fundacji oraz z łódzkiego schroniska. Uwielbia zwierzęta tak samo jak Gwiezdne Wojny.