Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak oswoić chomika? Sposoby na oswajanie chomika

2018-03-07
Jak oswoić chomika? Sposoby na oswajanie chomika

Jak oswoić chomika?

Z chomikami, jak i z innymi zwierzętami, należy postępować mądrze. Jeśli chcemy, by nasze zwierzątko było ułożone i kontaktowe, musimy poświęcić mu więcej czasu. Najłatwiej oswajanie chomika zacząć jak najwcześniej. Młode zwierzę jest trochę bardziej ufne i mniej skłonne do atakowania człowieka niż jego starsi krewni.

Zobacz: Ile żyje chomik? Jak długo żyje chomik dżungarski?

Oswajanie chomika – skąd się bierze agresja?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że na skłonność chomika do agresji składa się wiele czynników. Duże znaczenie ma oczywiście natura – charakter i wrodzony temperament. Równie ważne są jednak aspekty takie jak zmęczenie, stres lub poczucie zagrożenia. Dlatego, w przypadku, gdy chomik nas ugryzie, nie powinniśmy na niego krzyczeć. Może być swoista reakcja obronna, a nasz krzyk i zdenerwowanie dadzą mu dodatkowy sygnał, że jesteśmy wobec niego wrogo nastawieni.

Chomik – oswajanie z klatką

Pierwszym krokiem po zakupie chomika jest oczywiście oswojenie go z nowym domem, czyli klatką dla chomika. Powinna być ona wyposażona w niezbędne artykuły, zabawki, świeżą wodę oraz jedzenie. Chomika do klatki wkładaj bardzo delikatnie i pozostaw na jakiś czas w spokoju. Daj mu czas, by mógł zwiedzić swój dom i zapoznać się z otoczeniem. Dyskretna obserwacja to jedyny dobry początek Waszej znajomości. Pamiętaj jednak, że chomik pozostawiony sam sobie na dłużej, po pewnym czasie może zdziczeć.

Przeczytaj też: Klatka dla chomika dżungarskiego i syryjskiego – jak wybrać? 

Oswajanie chomika z właścicielem

W początkowej fazie pobytu chomika w Twoim domu mów do niego przyciszonym, spokojnym głosem. Pierwsze lody przełamie z pewnością jakiś przysmak, na przykład plaster marchewki. Po jakimś czasie zacznij delikatnie głaskać swojego chomika, a gdy już przyzwyczai się do Twojego dotyku, spróbuj go podnieść i położyć na dłoni. Drugą ręką natomiast nakryj i pilnuj, aby nie spadł. Po włożeniu pupila z powrotem do klatki nie odchodź od razu, a posiedź jeszcze chwilkę przy nim. Powtarzaj ten proces codziennie przez około dwa tygodnie, a chomik z pewnością przywyknie do Twojej obecności.

Czytaj także: Kula dla chomika - czy warto kupić kulę do biegania?

Jak oswoić chomika dżungarskiego?

Oswajanie chomika dżungarskiego poprzez dotyk czy noszenie go na rękach może się nie udać. Ta rasa chomików charakteryzuje się tym, że dość szybko wpada w panikę i w efekcie zdarza się, że może zacząć nerwowo kąsać swojego opiekuna. Z drugiej strony, oswojony chomik dżungarski potrafi też swobodnie biegać człowiekowi po kolanach, jeść z ręki, a nawet wchodzić na dłonie. To tylko kwestia czasu i odpowiedniej pracy włożonej w jego wychowanie. Chomika dżungarskiego z pewnością nie powinniśmy jednak ściskać czy przytulać – takie gesty może uznać za niebezpieczne.

Jak oswoić chomika syryjskiego?

Nawet takie łagodne i przyjacielskie osobniki jak chomiki syryjskie wymagają odpowiedniego podejścia, pracy i cierpliwości ze strony właściciela. Droga do pełnego zaufania może być długa – na początku nasz pupil na pewno będzie bał się każdego kontaktu z nami. Nie próbujmy go na siłę dotykać ani głaskać, starajmy się też nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów w pobliżu klatki. Pamiętajmy - głaszczemy chomika bardzo delikatnie po bokach i grzbiecie. Na początku najlepiej robić to przez kratki. Chomik syryjski, choć zaufania do człowieka nabiera powoli, z pewnością w końcu się na nas otworzy.

Sprawdź: Karma dla chomika

Fot. 123RF

Polecane

pixel