Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

2022-10-13
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Kiedy w domu pojawia się szczeniak, przynosi domownikom wiele radości, często też jednak psoci, dokazuje w dzień i w nocy oraz gryzie, co popadnie. Jak oduczyć go gryzienia dłoni i stóp właścicieli oraz ścierania sobie ząbków na naszych meblach? W artykule podpowiadamy jak poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Dlaczego szczeniak gryzie?

Pies w swojej naturze ma gryzienie. Wilki, aby upolować ofiarę, muszą do niej dobiec, a następnie skutecznie chwycić zębami wybraną część ciała zwierzęcia, by je usidlić i zdominować. Psy instynktownie robią tak samo, gdy coś zaczyna uciekać. Co więcej pies gryzie, kiedy czuje zdenerwowanie, frustrację oraz nudę. Jeśli nie zapewnimy mu wystarczającej porcji ruchu i innych aktywności, może reagować podgryzaniem naszych dłoni, stóp, czy wyposażenia mieszkania. A dlaczego szczeniak gryzie? W ten sposób pragnie zwrócić na siebie naszą uwagę. Ponadto tak zachęca do wspólnej zabawy, ponieważ zanim trafił pod nasz dach właśnie ganiając się i podgryzając z rodzeństwem z miotu poznawał świat. Dodatkowym powodem gryzienia u psich maluchów jest także ząbkowanie. Mleczaki szczeniąt są ostre jak igły i potrafią mocno dać się we znaki właścicielom młodych psów. Szczeniaki próbują zmniejszyć odczucie swędzenia i bolesności zębów gryząc i szarpiąc co popadnie. Najczęściej na pierwszy ogień ruszają nasze dłonie i stopy. Na szczęście można wytresować szczenię, by przestało nas krzywdzić i dewastować wyposażenie naszego domu.

Jak oduczyć szczeniaka podgryzania rąk i stóp?

Gdy szczeniak gryzie po rękach i nogach należy już od pierwszych prób podgryzania dawać mu jasno do zrozumienia, że nie jest to pożądane przez nas zachowanie. W takiej sytuacji trzeba wyraźnie wypowiedzieć karcącą komendę, np. „puść”, „nie”, „nie wolno”, „fe”, itp. Poza tym należy podać szczeniakowi zabawkę, która nadaje się do gryzienia. Dzięki temu zrozumie co może gryźć i jakie zachowanie jest przez nas akceptowane. Dlatego świetnie w tej roli sprawdzą się gryzaki dla psów, szarpaki, a także zabawki, które pomogą zmęczyć naszego pupila, czyli gadżety edukacyjne, takie jak m.in. maty węchowe dla psów, tory przeszkód, itd. Warto zaopatrzyć się w spory zapas zabawek dla psa, po to żeby każdorazowo, gdy zaczyna dobierać się do naszych dłoni, móc podsunąć mu jakiegoś gryzaka.

Jeśli jednak szczenię nadal jest zainteresowane odkrytymi częściami ciała człowieka bardziej niż zabawką, pokażmy mu, że tego nie aprobujemy zostawiając go na chwilę samego, czy zamykając go na kilka-kilkanaście sekund w jakimś bezpiecznym pomieszczeniu. Będzie to dla niego sygnał, że kiedy będzie nas gryzł, zostanie sam, nie będzie mógł się z nami bawić.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia mebli?

Warto też wiedzieć jak oduczyć psa gryzienia mebli. Jeśli nasz ulubieniec z pasją pogryza tapczan, stoliki, czy krzesła, również musimy tępić takie zachowania. Im będzie starszy, tym trudniej będzie wyeliminować niechciane reakcje zwierzęcia. Stąd konieczne jest, by za naukę zabrać się od momentu kiedy szczeniak przekroczy próg naszego domu. Poza tym powinniśmy być konsekwentni. Wybierając jakąś metodę wychowawczą powielajmy ją, aż osiągniemy sukces.

W przypadku gryzienia mebli powinny się sprawdzić te same sposoby, o których pisaliśmy wyżej, czyli podkładanie gryzaków w miejscach, które pies szczególnie sobie upodobał jako obiekty do gryzienia oraz słowne karanie, gdy tylko zauważymy niepożądane zachowanie. Jeżeli to nie wystarczy, przechodzimy do kary polegającej na odosobnieniu pupila na jakiś czas. Pamiętajmy jednak, by nie był to zbyt długi okres czasu. Taka kara powinna trwać maksymalnie minutę.

Kiedy i to nie zadziała, można posiłkować się specjalnymi preparatami, które mają za zadanie odstraszyć zwierzaka swoim zapachem. Używajmy jednak takich środków, które są bezpieczne dla psiego malucha.

Co robić, gdy szczeniak gryzie?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy oduczyć szczeniaka gryzienia najlepiej realizować poprzez zastosowanie różnego rodzaju zabawek dla psa. W sklepie Max and Mrau dysponujemy szeroką ofertą zabawkową dla szczeniąt. Psie maluchy uwielbiają harce, zatem w roli sztucznego „kompana” doskonale sprawdzą się gryzaki, które można bezkarnie gryźć, podduszać, drapać, ciągnąć po ziemi i skakać po nich. Oto niektóre z nich: ring i mała kostka marki Barry King, gumowa piłka na lince marki Trixie, lateksowy prosiaczek tej samej firmy, bądź pluszowe maskotki, np. lis, kaczka, czy homar marki Barry King. Specjalną, dedykowaną szczeniakom zabawką do masowania dziąseł jest gryzak w kształcie smoczka marki Trixie.

Co jeszcze można robić, gdy szczeniak gryzie? Do przeciągania, próby sił, szarpania i podgryzania służą zaś takie gadżety dla psa jak bawełniany sznur marki Trixie. Tę zabawkę można też wykorzystać do wspólnych harców ze zwierzęciem. Wspaniałą zabawą dla psich maluchów jest bieganie za piłką, w którą można się próbować wgryźć zaraz po złapaniu. W naszym sklepie można kupić gotowy zestaw piłek marki Zolux.

Psy warto nagradzać za każde właściwe zachowanie. Kiedy tylko szczeniak zaprzestanie gryzienia nas po dłoniach i wybierze zabawkę, pochwalmy go i zmotywujmy go do dalszej nauki podając smaczki dla psa. Jeśli szczenię jest jeszcze za małe na jedzenie psich przysmaków, nagradzajmy je suchą karmą, którą przyjmuje w ciągu dnia. Jak pies będzie starszy, można podawać mu w ramach nagrody np. gryzaka z poroża daniela, penisa wołowego, drzewa oliwnego, czy z wrzośca marki 4Dog.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel