Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Jak dokarmiać ptaki zimą - krótki poradnik dla miłośników ptaków!

Zima to szczególna pora dla wielu zwierzaków: trudne warunki pogodowe i brak pokarmu dają im się solidnie we znaki. Ważne, byśmy w tym czasie rozejrzeli się wokół i zastanowili, w jaki sposób pomóc próbującym przetrwać zimę zwierzętom. Ponieważ ochrona ptaków jest dla wielu z nas nieodłącznym elementem zimowych zwyczajów, dziś przychodzimy do Was z garścią porad, jak pomagać ptakom zimą.

Jak dokarmiać ptaki?

To, jak dokarmiać ptaki zimą, jest bardzo istotne, ponieważ jakiekolwiek niewłaściwe i nieuzasadnione działania z naszej strony mogą zaszkodzić ptakom zamiast im pomóc. O czym należy bezwzględnie pamiętać, dbając o ptaki w okolicy?:

  • dokarmiamy ptaki tylko zimą, gdy mróz, śnieg i zlodowacenia uniemożliwiają im samodzielne znajdywanie pokarmu – dotyczy to również ptaków wodnych, którym podrzucamy jedzenie wyłącznie, gdy zbiorniki wodne zamarzną,
  • karmniki dla ptaków, kolby i przekąski wieszamy z dala od krzewów i innych drzew, w których mogą chować się drapieżniki polujące na ptaki, jeśli zdecydowaliśmy się zawiesić karmnik, dbajmy, by była w nim zawsze świeża karma dla ptaków; usuwajmy odchody ptaków, niezjedzone resztki, które mogą się psuć i stawać się siedliskiem chorób, dokarmianie ptaków to również dbanie o ich zdrowie!,
  • wybierając karmnik dla ptaków, zwróćmy uwagę, czy jego konstrukcja chronić będzie pokarm dla ptaków przez zawilgoceniem i opadami. Karmnik powinien mieć daszek i taką konstrukcję, która ułatwi nam utrzymanie w nim czystości, a ptakom swobodne poruszanie się i ewentualną ucieczkę z karmnika,
  • jeśli rozpoczęliśmy dokarmianie, powinniśmy karmić ptaki przez całą zimę; przyzwyczajają się one bowiem do źródła pożywienia i przerwy w dokarmianiu mogą prowadzić do śmiertelnej w skutkach głodówki.

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Podjęliśmy decyzję o dokarmianiu ptaków, teraz więc czas na zastanowienie się, czym dokarmiać ptaki zimą. Resztki ze stołu, spleśniały chleb i warzywa to nie jest jedzenie dla ptaków! Karmę dla ptaków możemy przygotować samodzielnie lub zakupić w sklepie zoologicznym. Jeśli chcemy we własnym zakresie skomponować menu dla ptaków z okolicy, musimy wziąć pod uwagę, jakie ptaki chcemy widzieć w swoim karmniku. I tak:

  • sikorki jedzą surową słoninę, nasiona słonecznika i orzechów włoskich,
  • łabędzie i kaczki jedzą ziarna zbóż, kawałki warzyw (surowych lub gotowanych, ale niesolonych),
  • gołębie i gawrony jedzą ziarna pszenicy i kasze,
  • wróble jedzą proso, kasze, łuskane ziarna słonecznika,
  • zięby jedzą ziarna słonecznika,
  • kosy jedzą owoce (jabłka, morele, jagody).  

 

Dużym ułatwieniem dla miłośników ptaków są gotowe mieszanki karm dla ptaków dzikich, ziarna dla ptaków, kule tłuszczowe i kolby dla ptaków. Mamy do wyboru wiele rodzajów pokarmu w zależności od tego, jakie ptaki zapraszamy do naszego ogrodu. Ciekawym rozwiązaniem jest spirala do kul tłuszczowych, w której umieszczamy kulę i cieszymy się widokiem dzikich ptaków. Spirale wyposażone są w daszek chroniący pokarm przed zmoknięciem.

Sprawdź karmniki dla ptaków, spirale na kule tłuszczowe! 

Kup gotowy pokarm dla ptaków dzikich!

Dodatkowe informacje znajdziesz w naszym artykule "Pokarm dla ptaków- czym powinniśmy karmić ptaki zimą?"

 

 

Ćwierkanie ptaków dochodzące z karmnika wynagradza nam trud włożony w poznanie zwyczajów ptaków i ich upodobań kulinarnych.

 

Ptaki zimą poszukujące pokarmu to częsty obraz w naszej okolicy.

 

Ptaki w mieście chętnie korzystają ze smakołyków pozostawionych im zimą.

 

Dzikie ptaki wymagają od nas zimą szczególnej ochrony.