Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o kota latem?

2021-07-20
Jak dbać o kota latem?

Pojenie kota

Kiedy pogoda staje się nie do zniesienia z uwagi na wysokie temperatury i duchotę, pamiętajmy, że takie warunki są trudne nie tylko dla nas, ale także dla naszych czworonożnych domowników. Kwestią o której nie możemy zapominać jest zapewnienie kotu właściwego nawodnienia. Koty, które piją za mało, mogą mieć problemy z nerkami oraz właściwym funkcjonowaniem układu moczowego. Dlatego zwłaszcza w upały trzeba jej dostarczać mruczącemu pupilowi jak najwięcej.


Powinniśmy zostawić mu kilka misek z wodą, porozstawianych w różnych miejscach na tzw. szlaku komunikacyjnym naszego pupila. Miska dla kota nie powinna znajdować się w sąsiedztwie jego pożywienia, bo wówczas z pewnością nie zostanie wypita.


Pomysłowym rozwiązaniem jest pitna fontanna dla kota, która pełni rolę poidła z dostępem do świeżej wody. To atrakcyjne podanie czystego płynu sprawi, że żaden kocur nie oprze się tej metodzie pojenia. Jedna z ofert płynie od firmy Catit. Urządzenie tej marki dysponuje fontanną, w której moc przepływu wody jest regulowana.

Dbanie o kocią sierść

Kocią sierścią powinniśmy się starannie zajmować przez cały rok, ale jest to szczególnie ważne zwłaszcza latem. Wówczas łatwiej o kołtunienie sierści. Kocury często wówczas się linią, stąd potrzeba regularnego wyczesywania staje się jeszcze bardziej paląca. Kiedy zwierzę będzie miało mniej zbędnego futra, nie będzie mu tak gorąco. Do wyczesywania służą specjalne rękawice, furminatory, grzebienie i szczotki dla kota. Poniżej prezentujemy kilka modeli ze sklepu Max& Mrau.


Jednym z nich jest Trixie grzebień dla kota, odkłaczający, z zaokrąglonymi, gęstymi zębami, dzięki któremu z łatwością pozbędziemy się nawet największych kołtunów na kociej sierści. Inną propozycją jest szczotka dla kota Zolux Anah z miękkim włosiem. Zapewnia ona idealne wygładzenie i połysk kociego futra. Należy jej użyć po wcześniejszym wyczesaniu pupila grzebieniem.
Jeśli natomiast jesteśmy posiadaczami kota długowłosego, z pewnością powinniśmy się zaopatrzyć w furminator (np. marki Furminator), który pozwoli na dokładne usunięcie podszerstka i martwego włosa, przez co skończą się kłopoty z linieniem.

Ochrona przed pasożytami

Niestety groźne pasożyty i insekty latem się uaktywniają, stąd rośnie potrzeba zapewnienia ochrony naszym mruczkom przed niebezpiecznymi następstwami takich pogryzień.


Zanim zacznie się sezon letni, warto aplikować kotu preparaty przeciwpasożytnicze (przeciwko kleszczom, pchłom, meszkom, itd.), m.in. w postaci spreju, czy kropli, które wciera się w sierść. Może to być np. Beaphar Vermicon Line, czyli krople przeciw ektopasożytom dla kotów, czy Beaphar Vermicon spray przeciw pasożytom. Innym wyjściem jest obroża przeciw kleszczom. Jedną z nich oferuje marka Zolux Francodex, która swoim specyficznym zapachem przez okres czterech miesięcy od założenia kotu odstrasza kleszcze i pchły.


W razie dostania się kleszcza pod kocią skórę, dobrze mieć w domu specjalny przyrząd marki Trixie, służący do wyjmowania kleszczy w całości bez narażenia pupila na zakażenie lub infekcję. Urządzenie może się także przydać do wyciągania cierni, kolców i innych obcych ciał z kocich łapek.

Dużo cienia i świętego spokoju

Letni skwar sprawia, że kocury stają się bardziej leniwe. Uszanujmy to i … dajmy im święty spokój. Jeśli mają ochotę na leżenie w cieniu pod drzewem, zatroszczmy się jedynie by cień padał na zwierzęta przez cały czas. W razie obawy, że zacznie na nie świecić słońce, można porozstawiać w ogrodzie parasole, tunele i półnamioty, w których kociaki się ukryją w razie potrzeby. Kiedy nie mamy takich możliwości, lepiej zostawić kota w domu. Pozwólmy mu wtedy wybrać miejsce do leżenia. Mruczki w upalne dni korzystają z chłodu płytek podłogowych, a nawet wanny lub zlewu. Można nawet zrobić kocurowi małą sadzawkę w umywalce. Kiedy nasz pupil będzie potrzebował się schłodzić, wskoczy do płycizny w umywalce.


Przed wyjściem do pracy można zostawić czworonogowi na podłodze kilka kostek lodu. Kiedy będzie się nimi bawił, przyjemnie go ochłodzą. A jeśli po powrocie do domu odkryjemy, że nasz milusiński jest przegrzany, delikatnie wygładźmy jego futro zwilżonym w chłodnej wodzie ręcznikiem (przede wszystkim powinniśmy dotrzeć do takich rejonów jak brzuszek oraz obszar za uszkami).

Jaka karma dla kota jest najlepsza latem?

Okazuje się, że najlepsza karma dla kota latem to pożywienie mokre. Taki rodzaj strawy ma w sobie wodę, ponieważ wiele produktów mokrych osiąga wilgotność na poziomie ok 80%. Poza wysokim stężeniem wilgotności mokra karma dla kota powinna się też wyróżniać lekkostrawnością. Nie dziwmy się jednak, że o tej porze roku nasi mruczący pupile jedzą mniej; to naturalne, że w upały apetyt maleje.
Oto proponowane przez nas pożywienie dla kota na lato:

  • Whiskas – karma mokra dla kota dorosłego o smakach rybnych i tradycyjnych (kurczak, łosoś, wołowina i tuńczyk) z witaminami i minerałami, natomiast bez barwników, aromatów i konserwantów;
  • Alpha Spirit Adult All Breed Turkey – mokre pożywienie dla dojrzałego kota z indykiem, z wysoką zawartością składników odżywczych, o wyjątkowym smaku;
  • Gourmet Perle kurczak w sosie – wilgotne jedzenie w postaci mini filecików w sosie z kurczakiem;
  • Happy Cat Duo – paszteciki dla kota z kurczakiem, jagnięciną i bukietem ziół, dobre m.in. na trawienie i odporność.
  • Latem jedzenie dla kota najlepiej nakładać mu wcześnie rano lub wieczorem. Jeśli będzie długo stało w ciągu dnia w gorącu, mogą się w nim zagnieździć groźne dla jego zdrowia bakterie.

Polecane

pixel