Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Jak często karmić rybki? Bojowniki, welonki, gupiki

Częstym błędem w pielęgnacji rybek jest ich przekarmianie. Wynika ono z faktu, że tak naprawdę ciężko dokładnie sprecyzować, jak często karmić rybki akwariowe. Planując karmienie rybek, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników, m.in.:

  • wiek, 
  • gatunek, 
  • preferencje żywieniowe, 
  • temperaturę wody. 

Kup produkty z kategorii: Pokarm dla rybek

Jak karmić rybki i nie przesadzić?

Jak karmić rybki w akwarium i nie przesadzić? Ilość podawanego pożywienia najczęściej trzeba niestety określić metodą prób i błędów, bacznie obserwując zachowania rybek i stan ich akwarium. Jeśli pokarm zalega na dnie, a nasze ryby przybierają na wadze, wniosek jest prosty - podajemy go zbyt dużo. Przyjmuje się, że jednorazowo powinno podawać się taką ilość pożywienia, którą rybki są w stanie zjeść w ciągu 3-5 minut.

Jak często karmić rybki w akwarium?

Pewnie nadal zastanawiasz się, jak często karmić ryby. Poniżej znajdziesz kilka zasad, które pozwolą Ci uniknąć niektórych błędów.

  • Rybki karm raz, a maksymalnie dwa razy dziennie. Wybierz odpowiednią, stałą porę – najlepiej poranną lub popołudniową – i trzymaj się jej w miarę możliwości. 
  • Wybierz odpowiedni pokarm i dbaj o jego właściwe przechowywanie. Żywy trzymaj w zamrażarce, a wcześniej podziel go na mniejsze porcje. Suchy pokarm dla ryb nie lubi natomiast wilgoci. 
  • Dbaj o różnorodność w diecie. Możesz przez kilka dni karmić swoje rybki suchymi płatkami, a mrożonkami na przykład 2 razy w tygodniu. 
  • Pamiętaj o odpowiednim dawkowaniu – większa porcja dla większych rybek a mała szczypta dla mniejszych. Regularnie sprawdzaj, czy pożywienie nie osadza się na dnie akwarium. Jeśli resztki zalegają – zmniejsz dawkę. Jeśli ich w ogóle nie ma – rozważ jej zwiększenie. 

Zobacz też: Wyposażenie akwarium

Jak często karmić bojownika?

Bojowniki to okazy z natury mięsożerne, ale w praktyce żywią się pokarmem bardzo różnorodnym. Decydując się na hodowlę bojowników, weźmy pod uwagę, że ich dieta powinna być zróżnicowana. W kwestiach związanych z karmieniem ich wymagania niewiele różnią się od innych, typowo akwariowych gatunków – najlepiej karmić je 2 razy dziennie, małymi porcjami. Dobrze, jeśli zaopatrzysz się w różne rodzaje larw i będziesz je podawać na zmianę.

Jak często karmić welonki?

Welonki to okazy wszystkożerne, a więc z przyjemnością spożyją zarówno pokarm dla ryb akwarystycznych, jak i wszelkiego rodzaju pokarmy roślinne. Warto wiedzieć, że w temperaturze poniżej 9°C welonki zapadają w zimowy sen. Wtedy w ogóle nie pobierają pokarmu. Trzymane w domowych akwariach, powinny być jednak karmione także w zimie, na ogół 1-2 razy dziennie.

Sprawdź też: Zakładanie akwarium - jak założyć akwarium?

Jak często karmić gupiki?

Gupiki karmimy regularnie, takimi ilościami, jakie rybki akwariowe są w stanie zjeść w ciągu wspomnianych już 3-5 minut. Jako ciekawostkę można dodać, że ten gatunek dość szybko przyzwyczaja się do regularnego karmienia. Gupiki, widząc, że zbliża się pora karmienia (np. po wcześniejszym włączeniu światła w akwarium), szybko podpływają w miejsce sypania pokarmu, i oczekują na swoje przysmaki. Są również mało wybredne – w ich diecie dobrze sprawdza się sucha karma.

Sprawdź: Pokarm dla rybek - mrożony czy żywy? Karma dla ryb

Fot. 123RF