Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Jak chronić psa przed kleszczami? Praktyczny poradnik

Kiedy aktywność kleszczy jest największa?

Ostatnie kilkadziesiąt lat to okres gwałtownych zmian klimatycznych. Wszyscy zapewne pamiętamy srogie zimy i utrzymujący się tygodniami śnieg. Niestety, obrazek ten przeszedł już do historii, a obecne zimy są bardzo łagodne. Łatwo domyślić się, że wraz z ociepleniem klimatu, zwiększa się również aktywność kleszczy.

Badania dowodzą, że kleszcz może żerować w temperaturze powyżej 4,5 stopnia Celsjusza. W praktyce oznacza to, że pasożyt ten jest dla nas zagrożeniem przez cały rok. W końcu nietrudno wyobrazić sobie przekroczenie tej wartości nawet w środku zimy. Oznacza to, że nie możemy już mówić o „sezonie na kleszcze”, ponieważ te mogą dopaść naszego czworonoga także w okresie mrozów.

Największą aktywność kleszcze wykazują, gdy temperatura na zewnątrz jest umiarkowana i oscyluje w granicach 10-16 stopni, a wilgotność powietrza waha się w okolicach 60-85%. Są to najbardziej komfortowe warunki do rozmnażania się i żerowania na ofiarach.

Dlatego „inwazji” kleszczy powinniśmy spodziewać się wiosną oraz jesienią. Gorące lato często sprawia, że aktywność tych pasożytów nieco się zmniejsza, jednak nie znika całkowicie.

Czym grozi kleszcz u psa? Choroby odkleszczowe w Polsce

Gdy kleszcz zacznie żerować na czworonogu nieprzyjemności nie zawsze kończą się jedynie na dyskomforcie w miejscu ukąszenia. Pies ugryziony przez kleszcza może zachorować na różnego rodzaju choroby odkleszczowe, takie jak babeszjoza, borelioza, anaplazmoza, kleszczowe zapalenie mózgu czy erlichioza. Niektóre z nich mogą nie dawać objawów nawet przez kilka miesięcy od momentu ukąszenia przez kleszcza. Równie często objawy choroby odkleszczowej są bardzo nieswoiste, co często dodatkowo utrudnia diagnostykę.

Obroża, czyli skuteczna ochrona przed kleszczami dla psa

“Co dla psa na kleszcze?” - to prawdopodobnie jedno z częściej pojawiających się pytań w gabinecie weterynarza oraz na psich grupach. Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, zwłaszcza jeśli na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych preparatów, ale spróbujemy na nie kompleksowo odpowiedzieć!

Aktualnie jednym z najpopularniejszych środków przeciw kleszczom dla psów jest obroża Foresto. Zapewnia ona skuteczną ochronę przed larwami, nimfami i dorosłymi osobnikami kleszczy nawet do ośmiu miesięcy. Jest to rozwiązanie nie tylko atrakcyjne z powodów ekonomicznych (przystępna cena w przeliczeniu na miesiąc ochrony), ale również bardzo wygodne dla wielu właścicieli – nie wymaga regularnego pilnowania terminów, a ponadto jest wodoodporna. Obroża nie tylko zabija kleszcze w momencie ukąszenia, ale także działa odstraszająco.

Krople, tabletki oraz inne sposoby ochrony psa przed kleszczami

Inną metodą zabezpieczenia są krople spot-on. Zwykle wymagają one comiesięcznego stosowania, jednak charakteryzują się dobrą skutecznością. W przypadku tej metody musimy jednak pamiętać że kąpanie psa z użyciem szamponu może obniżyć skuteczność działania preparatu przez krótki okres po kąpieli.

W ostatnim czasie na popularności zyskują również tabletki. Choć wiele osób zachwala ich skuteczność, warto mieć na uwadze, że w razie niepożądanej reakcji organizmu na środek, interwencja jest znacznie bardziej utrudniona. W przeciwieństwie do kropel, które można częściowo zmyć, lub obroży, którą można zdjąć, substancje czynne tabletek wnikają do krwiobiegu, a nie zatrzymują się jedynie na płaszczu lipidowym na skórze psa. Tabletki należą do najdroższych środków ochrony, co stanowi ich wadę.

Znacznie rzadziej przeciw kleszczom stosuje się inne preparaty, takie jak szampony, pudry, aerozole czy ultradźwiękowe odstraszacze. Praktyka pokazuje, że skuteczność takich środków jest znikoma i nie należy polegać wyłącznie na nich.

Ciekawą opcją jest jednak stosowanie naturalnych preparatów odstraszających – octu wrotyczowego, czystka czy olejków zapachowych. Takie środki mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed przyniesieniem kleszcza do domu, jednak nie powinny stanowić jedynej formy ochrony przed pasożytami.

Jak chronić szczeniaka przed kleszczami?

Również szczeniaki wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przeciwko kleszczom. Gdy tylko będą mogły wychodzić na zewnątrz, warto zapewnić im odpowiednią ochronę. Na szczęście wiele środków dostępnych na rynku można stosować również u szczeniąt. Przykładowo obroża Foresto czy krople Advantix mogą być stosowane u psów już po 7 tygodniu życia. W przypadku obroży należy jednak mieć na uwadze, że rosnące szczenię może przekroczyć wagę 8 kg i konieczne będzie wymienienie obroży na nową.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci w wybraniu skutecznej metody, która uchroni Twojego czworonoga przed ukoszeniem przez kleszcza.