Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak chronić psa przed kleszczami?

2021-08-04
Jak chronić psa przed kleszczami?

Po co chronić psa przed kleszczami?  

Kleszcze są bardzo niebezpiecznymi pasożytami, które uwielbiają bytować na skórze naszych ukochanych pupili. Te pajęczaki oprócz żywienia się psią krwią mogą również przenosić na czworonogi niebezpieczne choroby, takie jak babeszjoza, borelioza oraz zapalenie opon mózgowych. To groźne dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia schorzenia.

Niestety nasi merdający przyjaciele są narażeni na atak kleszczy niemal w każdym środowisku. Nie muszą wyprawiać się w wysokie chaszcze, biegać po łące, czy węszyć po lesie żeby narazić się na użądlenie tego pasożyta. Wystarczy, że wyjdą na spacer na śródmiejskie osiedle, czy spędzą jakiś czas na ogrodzie lub w parku, by wrócić do domu w niechcianym towarzystwie pajęczaka.

Żeby zminimalizować ryzyko wczepienia się kleszcza w skórę naszego pupila, powinniśmy zafundować mu jak najlepszą ochronę. Jak obronić domowe zwierzę przed kleszczami? Przede wszystkim warto stosować od lutego do listopada specjalne preparaty przeciwko kleszczom i pchłom, takie jak obroże, spreje, krople, czy tabletki na pchły i kleszcze dla psa.  

Rodzaje ochrony psa przed kleszczami  

W zależności od tego na jaki rodzaj ochrony się zdecydujemy, nieco inna będzie metoda postępowania z takim środkiem. Przykładowo jeśli wybierzemy krople na kleszcze, zazwyczaj aplikację tego preparatu trzeba będzie powtarzać co kilka-kilkanaście tygodni, zgodnie z zaleceniami producenta produktu. Trzeba będzie w tym przypadku uważać na to, by przez kilka dni po użyciu kropli pies nie był kąpany, nie spacerował w deszczu, czy nie był intensywnie głaskany bezpośrednio po zastosowaniu środka przeciwkleszczowego.

Wśród popularnych akcesoriów służących do prewencji antykleszczowej występują także obroże przeciwkleszczowe, które nierzadko chronią także przed pchłami i komarami. Wiele z nich wystarczy założyć psu na początku sezonu kleszczowego, czyli w okolicy lutego-marca i będą działały przez okres około 3 miesięcy, a niektóre aż do października-listopada, jednak szczegółowych informacji o konkretnym produkcie należy szukać w informacji opublikowanej przez producenta.  

Obroże dla psów przeciw kleszczom  

Zastanawiając się nad tym, która obroża dla psa przeciw kleszczom najlepiej będzie spełniała swoją rolę, warto przyjrzeć się poniższym produktom. Różnią się one od siebie m.in. długością (węższe i krótsze będą odpowiednie dla mniejszych psów oraz mniejszych ras; dłuższe okażą się lepsze w przypadku większych pupili), kolorem, czy okresem przydatności do użycia. Marka Beaphar w trosce o zdrowie naszych czworonogów oferuje szereg środków, takich jak biobójcza obroża przeciw pchłom i kleszczom dla psa Permecta 50 cm.

Jej antypasożytnicze właściwości uaktywniają się po 48 godzinach od założenia obroży na szyję pupila. Stanowi ona ochronę dla psów małych i średnich ras przez około trzy miesiące. Jest ona wodoodporna, nie trzeba więc, a nawet należy jej ściągać psu podczas kąpieli.

Obroże przeciw pchłom i kleszczom dla psów produkuje także firma Dermapharm. Przykładowym modelem jest obroża Sabunol czarna 50 cm. Dzięki takim składnikom jak permetryna, imidachlopryd oraz geraniol obroża ta stanowi skuteczną barierę przeciw kleszczom i pchłom na okres trzech miesięcy.   Krople dla psów przeciw kleszczom  

Krople na kleszcze dla psa

Dermapharm Sabunol to przykładowy rodzaj trójskładnikowego preparatu do zakraplania, który odstrasza nie tylko kleszcze, ale również pchły, wszy i wszoły. Przeciwdziała wymienionym pasożytom, a jednocześnie nie szkodzi psom, ani ludziom. Te krople przeciw kleszczom dla psa należy nałożyć bezpośrednio na skórę zwierzęcia, w okolicę między łopatkami. Powinno się przypilnować, by nasz merdający ulubieniec nie zlizał sobie zaaplikowanego produktu.

Inne kropelki na kleszcze dla psa to np. preparat Beaphar Vermicom line-on przeciw ektopasożytom, czyli kleszczom, meszkom i pchłom. Dostępne są różne warianty środka dla małych, średnich i dużych ras. Charakteryzuje go wysoka skuteczność w zapobieganiu inwazji kleszczy, co zawdzięcza składnikowi o nazwie dimetikon. Ponadto produkt posiada właściwości nawilżające i kojące, dzięki zawartości aloesu. Aby był skuteczny, należy na całą linię psiego grzbietu (od karku aż do ogona) nanieść zawartość jednej pipety produktu i powtarzać ten zabieg co cztery tygodnie oraz po każdym myciu psa przy użyciu szamponu.  

Płyny na kleszcze dla psa  

Oprócz wyżej wymienionych środków ochronnych przeciwko pasożytom w bogatej ofercie Max&Mrau znajdziemy także płyny i spreje na kleszcze.

Jednym z takich produktów jest Dermapharm Dr Seidel Sabunol spray na pchły i kleszcze dla psa, które występują w otoczeniu tych zwierząt. Preparat zawiera mikrokapsułkowe komponenty aktywne: piryproksyfen i permetrynę, które wyróżnia przedłużone działanie. Ma on niszczycielską moc względem pasożytów, przy czym jest bezpieczny dla zwierzęcia i jego właściciela.

Kolejny płyn na kleszcze dla psa to Beaphar Vermicon. Dzięki temu preparatowi można skutecznie usunąć szkodniki z sierści zwierzęcia oraz zabezpieczyć go przed kolejnymi atakami tych intruzów. Aby tak było, wystarczy dokładnie spryskać sierść pupila preparatem z odległości około 10 cm i pozostawić do zupełnego wyschnięcia. Procedurę powinno się powtarzać raz w miesiącu oraz każdorazowo po kąpieli psa. Jeśli chcemy pozbyć się bytujących już na sierści pasożytów, po wykonaniu oprysku, należy spłukać sierść wodą.  

Dobór najwłaściwszej metody ochronnej przeciwko pasożytom takim jak kleszcze zależy głównie od indywidualnych upodobań właściciela oraz jego pupila. Niekiedy trzeba trochę poeksperymentować zanim trafi się na najskuteczniejszy produkt, który będzie satysfakcjonujący dla psa i jego pana.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel