Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Jak chronić koty przed kleszczami?

Czy trzeba chronić koty przed kleszczami?  

Na powyższe pytanie trzeba odpowiedzieć twierdząco. Nie tylko powinniśmy, wręcz musimy zabezpieczyć naszego kota przed kleszczami. Te bytujące niemal wszędzie, bo w parkach, ogrodach, na skwerach, placach przed blokiem, łąkach, w lasach, itp. miejscach, pasożyty przenoszą niebezpieczne dla kociego zdrowia choroby, m.in. boreliozę, babeszjozę, tularemię, czy hemobartonellozę.

O użądlenie kleszcza nie trudno, ponieważ pasożyt ten posiada specjalny receptor, wychwytujący z otoczenia takie informacje jak temperatura i wilgotność, dzięki czemu wie kiedy może zaatakować swoją ofiarę.

Aby się zarazić którymś z wyżej wymienionych schorzeń, kleszcz musi żerować na kocim organizmie co najmniej 48 godzin. Dlatego tak ważne jest aby jak najszybciej usunąć pasożyta po jego zagnieżdżeniu się w ciele pupila. Najlepiej jednak jest zainwestować w dobrą profilaktykę, czyli zapewnić naszemu mruczkowi maksymalną ochronę przed pajęczakiem. Wówczas nie trzeba będzie się martwić tym jak skutecznie wyjąć kleszcza oraz czy zdążył przenieść na zwierzę groźną chorobę.

Jaka ochrona dla kota przeciw kleszczom jest najlepsza?  

W sklepach z produktami dla zwierząt nie brakuje środków ochronnych przeciwko tym niebezpiecznym pasożytom. Jednym z takich produktów jest obroża na kleszcze dla kota. Zakłada się ją na szyję zwierzęcia na określony czas, z reguły od 3 do 6, w niektórych przypadkach nawet 8-9 miesięcy. Zwolennicy tej metody zabezpieczającej kocura przed żądłem kleszcza chwalą ją za wygodę i skuteczność.

Obroża dla kota na kleszcze zwykle jest wodoodporna, zatem nie szkodzi jej deszcz, czy kąpiel. Należy ją jednak dobrze dopasować do kociej szyi, by pupil nie zaczepił się nią np. o jakiś pręt, czy siatkę, kiedy będzie się przeciskał przez ciasne ogrodzenie. Zaleca się, by między obrożą a szyją kota zostawić luz na szerokość 1-2 palców. Jeśli obróżkę zakładamy młodemu kociakowi, powinniśmy przewidzieć więcej wolnego miejsca, gdyż zwierzę będzie rosło.

Wśród innych preparatów na takie pasożyty jak kleszcze wymienia się krople przeciwkleszczowe oraz specjalne spreje. Wystarczy skroplić lub opryskać produktem zalecane części ciała, by na kilka do kilkunastu tygodni działał chroniąco, przeciwdziałając atakom pajęczaków, a czasem też innych pasożytów, np. pcheł, wszy, wszoł i meszek. Zabieg z kroplami oraz płynami odstraszającymi kleszcze należy powtarzać co jakiś czas, najczęściej co 3-4 tygodnie.  

Obroża na kleszcze dla kota  

Jaka jest najlepsza obroża przeciw pchłom i kleszczom dla kota? Taka, z której skuteczności oraz praktyczności będzie zadowolony kot i jego właściciel. Oto kilka propozycji:

Beaphar obroża Bea naturalna, zapachowa dla kociąt i dorosłych kotów o przyjemnej, ziołowej woni – oprócz składników odpędzających pasożyty, zawiera ona także komponenty kojące i przeciwświądowe; karencja skuteczności tego produktu wynosi cztery miesiące. Beaphar obroża Bea o działaniu łagodzącym świąd – to zapachowy, naturalny preparat dla kotów, które cierpią z powodu pogryzień owadów; ten środek dzięki ziołowym komponentom jednocześnie zabezpiecza skórę zwierzęcia przed kolejnymi ukąszeniami pasożytów; to skuteczna ochrona na cztery miesiące od założenia na szyję.

Dermapharm Sabunol – obroża przeciw pchłom dla kota, która ma także właściwości zabezpieczające pupila przed atakiem innych pasożytów, w tym kleszczy; zaczyna ona działać już po godzinie od założenia, a jest skuteczna przez cztery miesiące; można ją swobodnie dopasować do rozmiaru szyi kocura i, co ważne w razie wystąpienia kłopotu z zaczepieniem się obroży o jakąś przeszkodę, kot z łatwością może ją zerwać; występuje w dwóch wariantach kolorystycznych: czerwonym i szarym.  

Krople na kleszcze dla kota  

Poza obrożami wśród środków działających odstraszająco na kleszcze często wymienia się również krople na kleszcze dla kota, określane też jako wylewki na kocią sierść. W zależności od konkretnego specyfiku kilka kropli środka należy wylać najczęściej na kark zwierzęcia i poczekać do wyschnięcia. Zazwyczaj taki zabieg należy powtarzać co kilka tygodni oraz po kąpieli zwierzaka, czy po powrocie naszego dachowca z włóczęgi po deszczu.

Jednym z polecanych środków tego typu są krople Beaphar Vermicon Line. Jest to preparat przeciw ektopasożytom dla kotów dorosłych i starszych, wzbogacony o dimetikon, który jest zabójczy dla kleszczy, ale niegroźny dla naszego mruczka oraz ludzi. Poza tą najważniejszą właściwością preparatu, także głęboko nawilża i łagodzi wszelkie podrażnienia powstałe na kociej skórze. Produkt posiada wygodną pipetę, przy użyciu której można w prosty sposób aplikować środek wzdłuż kręgosłupa kota (od karku po ogon). Tę procedurę należy powtarzać co cztery tygodnie oraz po każdym myciu.  

Spreje na kleszcze dla kota  

Kolejną metodą na to by ochronić naszego miauczącego przyjaciela przed użądleniem kleszcza jest stosowanie specjalnych płynów w spreju. Baphar Vermicon Spray to środek przeciwko pasożytom, takim jak kleszcze w wygodnej buteleczce o pojemności 250 ml. Sprej działa biobójczo na bytujące już na skórze futrzaka robaki, ale też osłonowo przed próbą ataku kolejnych pasożytów.

Jeśli chcemy się pozbyć niechcianych mieszkańców kociej sierści, należy obficie spryskać kocie włosy płynem, a następnie spłukać wszystko wodą. Potem, by zapewnić zwierzęciu ochronę na przyszłość, trzeba jeszcze raz psikać futerko sprejem i już bez stosowania wody pozostawić do wyschnięcia. Żeby sierść szybciej wyschła, a sprej na kleszcze dla kota został równomiernie rozprowadzony, można delikatnie wyczesać kota. Zabieg powtarzamy co miesiąc i po każdej kąpieli. Tym preparatem można też potraktować legowisko kocura oraz miejsca, w których najczęściej przebywa w naszym domu. Oprysk powinniśmy wykonywać z odległości około 10 cm od celu.

Obroża dla kota przeciw kleszczom, kropelki, czy sprej – niezależnie co wybierzemy do zabezpieczenia naszego pupila przed pasożytami, pamiętajmy o okresie przydatności danego preparatu.