Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gekon lamparci - hodowla, odmiany, długość życia

2018-02-26
Gekon lamparci - hodowla, odmiany, długość życia

Gekon lamparci

Gekon lamparci jest niewielką, a zarazem przepiękną jaszczurką, wywodzącą się z obszarów Azji Środkowej. Gekon lamparci zamieszkuje suche, trawiaste tereny Afganistanu, Pakistanu, Indii, Iraku czy Iranu – mowa oczywiście o gekonie dzikim. Natomiast pamiętajmy, że bardzo dużo okazów gekona lamparciego żyje też w warunkach hodowlanych na całym świecie. Wyjątkowe walory i względna łatwość utrzymania zapewniły gekonowi lamparciemu niezwykłą popularność wśród hodowców. W Polsce gekon lamparci spotykany jest także pod innymi nazwami: gekon tygrysi lub eublefar lamparci.

Kup teraz: Podłoże do terrarium.

Gekon lamparci - budowa

Gekon lamparci jest jedynym z gekonów, które śpią z zamkniętymi powiekami. To dzięki temu, że powieki są ruchome. Charakterystyczny dla gekona lamparciego jest też masywny ogon, wyraźnie zaznaczony, stanowiący połowę długości ciała (zwierzę osiąga około 25-30 centymetrów). Ogon ten spełnia szczególną rolę – gromadzone są w nim zapasy tłuszczu. Nie został za to gekon lamparci wyposażony w czepne przylgi, co sprawia ze nie jest w stanie wspinać się po płaskich powierzchniach. Z łatwością jednak pokonuje wzniesienia skalne. Ciało gekona lamparciego pokryte jest drobnymi łuskami.

Gekon lamparci - hodowla

Ze względu na łatwość oswajania, łagodny charakter, kompaktowe rozmiary, nieskomplikowane wymagania, gekon lamparci wydaje się idealnym wyborem dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z terrarystyką. Decydując się na wybór gekona lamparciego, należy jedynie pamiętać, że zwierzę to preferuje nocny tryb życia. Bytując w warunkach naturalnych gekon lamparci żywi się głównie owadami i taki też pokarm należy mu zapewnić w hodowli. W szczególności gekon lamparci preferuje świerszcze oraz mącznika młynarka. Dzięki „magazynowi”, jakim jest ogon, jaszczurka potrafi nie jeść miesiącami.

Czytaj także: Legwan zielony - hodowla, żywienie, terrarium

Gekon lamparci - długość życia

Gekon lamparci żyje około 20 lat, a przy zapewnieniu mu odpowiednich warunków hodowlanych – nawet do 25 lat. To bardzo długi okres, dlatego przymierzając się do zakupu gekona lamparciego powinniśmy być pewni, że jesteśmy zdolni podjąć się odpowiedzialnego zadania opieki na zwierzęciem nawet przez ćwierć wieku.

Gekon lamparci - cena

Gekona lamparci jest dostępny w wielu sklepach zoologicznych, można też spotkać dużo ofert jego sprzedaży zamieszczonych przez indywidualnych hodowców. Jak drogi jest gekon lamparci? Cena w większości przypadków oscyluje wokół 100 złotych, z pewnością nie jest to więc duża inwestycja. W Internecie spotkać można wiele ofert sprzedaży gekona lamparciego wraz z terrarium za około 250 złotych. Oczywiście wiele zależy od odmiany.

Czytaj: Kameleon jemeński - cena, terrarium, hodowla

Gekon lamparci - odmiany

Żyjący na wolności gekon lamparci zasadniczo pokryty jest na grzbiecie brunatnymi plamami na żółtym tle, jego brzuch zaś jest biały lub kremowy. W hodowli gekon lamparci występuje jednak w wielu odmianach barwnych, będących konsekwencją mutacji genów i krzyżówek prowadzonych przez hodowców. Są też odmiany gekona lamparciego, których charakterystyczne cechy nie odnoszą się do barwy, a na przykład wielkości. Taką jaszczurką jest gekon lamparci gigant - znacznie większy od pozostałych przedstawicieli tego gatunku. Jeśli chodzi o najpopularniejsze odmiany gekona lamparciego, wyróżnić można wśród nich między innymi:

  • gekon lamparci classic, 
  • gekon lamparci enigma, 
  • gekon lamparci albinos,
  • gekon lamparci black pearl, 
  • gekon lamparci high yellow, 
  • gekon lamparci mack snow, 
  • gekon lamparci raptor.

Gekon lamparci – terrarium

Terrarium dla gekona lamparciego powinno mieć wymiary przynajmniej 40x40x40 centymetrów. Jeśli zamierzamy trzymać parę, doliczmy 20 cm długości, jeśli planujemy większą hodowlę – zwiększajmy objętość terrarium adekwatnie do liczby osobników. Pamiętajmy przy tym, że nie jest wskazane, by w jednym terrarium znajdował się więcej, niż jeden samiec – mogłoby to doprowadzić do walk o dominację.

Terrarium dla gekona lamparciego możemy zbudować w całości ze szkła, część ścian można też wykonać z drewna. Jako podłoże nie jest polecany piasek, nie powinno się też stosować bardzo drobnego żwiru. Istnieje bowiem obawa, że zwierzę będzie połykać ziarenka, co może doprowadzić do zaczopowania i w konsekwencji – nawet śmierci. Dlatego na spodzie terrarium dla gekona lamparciego można ułożyć np. duże drewienka bukowe.

Czytaj też: Terrarium dla gekona - jakie wybrać? Jak zrobić?

Gekon lamparci – terrarium – klimat

Aby zapewnić odpowiednie warunki należy pamiętać, aby wyposażenie terrarium odpowiadało wymaganiom gada. W ciągu dnia, gdy gekon lamparci jest mało aktywny, temperatura powinna wynosić około 30 stopni. W nocy, która jest główną porą aktywności, obniżamy ja do około 18 stopni. Tak duża amplituda jest charakterystyczna dla obszarów, z których wywodzi się gekon lamparci. Często przedmiotem dyskusji wśród hodowców jest stosowanie lampy UVB, której celem jest dostarczanie zwierzętom hodowlanym promieniowania stymulującego syntezę witaminy D3 w skórze. Najczęściej padają argumenty, że potrzeby takiej nie ma, jako że gekon lamparci jest zwierzęciem typowo nocnym. Większość osób rezygnuje więc z tego typu oświetlenia. Należy jednak w takiej sytuacji suplementować wspomnianą witaminę.

Zobacz też: Mata grzewcza do terrarium - jak zamontować

Fot. 123RF

Polecane

pixel