Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dorastające psy i ich potrzeby żywieniowe

2017-10-03
Dorastające psy i ich potrzeby żywieniowe

Regularne i powtarzalne rytuały w karmieniu psa

Dla szczeniaka wszystko jest nowe. Dlatego powinniśmy wprowadzać stałe elementy porządku dnia. W momencie, gdy będą się konsekwentnie powtarzały, zarówno szczenię, jak i jego organizm będą się do tego porządku przyzwyczajali. Ustal szczeniakowi stałą ilość posiłków (3-4), które będą konsekwentnie w następstwie po spacerze lub posiłku spożywanym przez rodzinę. Nawet jeśli pora spaceru czy posiłku nieznacznie się przesunie – pies będzie czekał spokojnie na swoją kolej. Nieregularne posiłki, ich wielkość czy brak jasnego porządku dnia przełoży się na nerwowość psa oraz większą skłonność do niestrawności. Stałe rytuały będą dawać poczucie bezpieczeństwa szczeniakowi i pozwolą na szybszą adaptację do otaczającego go świata.

Do miski podano, po jedzeniu zabrano…

Kolejnym dobrym nawykiem jest ekspozycja pokarmu wyłącznie w trakcie posiłków. Jedzenie nie może leżeć w misce i czekać na spożycie z wielu powodów, także z przyczyn zdrowotnych. Między innymi dlatego, że może się zepsuć. Nie mamy wtedy również kontroli, ile rzeczywiście nasz pies zjadł w ciągu dnia. Powodem do niepokoju jest dopiero spożywanie poniżej połowy dziennej rekomendowanej porcji przez trzy dni z rzędu. A przeważnie opiekun nie wie, ile pies powinien zjeść i nie dość, że do miski nasypał za dużo, to jeszcze na boku dokarmił licznymi przekąskami. Dlatego zanim powiemy, że nasz pies je za dużo czy za mało – zweryfikujmy, ile w ogóle powinien jeść. Zawsze po 15-30 minutach od podania posiłku resztki jedzenia zabieramy. Gdy dłuższą część dnia spędzamy poza domem, powinniśmy zostawić naszemu psu 1/4-1/3 dziennej porcji w zabawce interaktywnej, z której podczas zabawy pies wydobędzie sobie porcję jedzenia. Jest to skuteczne w walce z lękiem separacyjnym oraz pomaga szczeniakowi w skutecznej zabawie zabawkami-gryzakami. Na przykład: szczeniak 3-miesięczny Shih Tzu (który jako dorosły pies ma ważyć około 5 kg), powinien dziennie dostać około 100g suchej karmy X (jeśli je wyłącznie suchą karmę). Jeżeli opiekun chce mu dodatkowo podać saszetkę mokrego jedzenia, okazuje się że ulubieniec ma dostać 1 saszetkę + ok.70g suchej karmy. Gdy dodamy do tego jeszcze przysmaki dla małych ras, powinniśmy zmniejszyć podaż karmy suchej o ok. 10g, a dzienna ilość przysmaków powinna mieścić się na 1 dużej łyżce.

Uważaj na przekąski dla psa

Sprawdźmy, ile i jakie przekąski dostaje pies. Nie mogą one stanowić więcej niż 15% dziennej porcji żywności. Zainteresowanie przekąskami czy zabawką interaktywną będzie tylko wtedy, gdy nikt nie będzie przekarmiał szczeniaka poza porami posiłków, ani w misce podstawowej nie będzie jedzenia pomiędzy posiłkami.

Warto zwrócić uwagę, że przeciętny plaster sera czy wędliny ma tyle samo kalorii co jedna saszetka mokrego jedzenia dla psa. Pamiętaj, że ludzkie jedzenie zawiera wielokrotnie przekroczone normy składników mineralnych, które uszkadzają nerki Twojego szczenięcia.

Nawet kromka chleba pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania na energię dla Yorka, a parówka nawet całość. Dlatego nie dawaj psu żadnych pokarmów ze stołu, a przekąski zwierzęce stosuj w ilości nie większej niż 15% dziennej porcji.
Karma pełnoporcjowa dla szczeniąt zapewnia odpowiednio wysoki poziom białka i tłuszczu. Nie ma potrzeby dodawać żadnych pokarmów, jeśli nasz szczeniak ją dobrze akceptuje i nie ma problemów zdrowotnych. Jeżeli zbyt często zmieniamy karmę, możemy nie zauważyć, jak dane jedzenie służy naszemu psu, bo ciągle będzie się do niego próbował przyzwyczaić. Z czasem może to doprowadzić do niestrawności i odmawiania posiłków w ogóle. Dlatego staraj się przynajmniej połowę dziennej porcji podawać w sposób przewidywalny dla psa i jego organizmu.


Sprawdź nasze karmy dla psów.

Karma pełnoporcjowa dla psa – w pełnej porcji jest zdrowa

Wybierając karmę dla swojego psa, kieruj się jej dostępnością (czy możesz ją regularnie kupować), jej dzienną porcją, tym czy Twój szczeniak chętnie zjada i czy mu służy. To ostatnie ocenisz dopiero po 3-6 tygodniach podawania karmy. Przez blisko 2 pierwsze tygodnie organizm psa przyzwyczaja się do nowego jedzenia i rytmu posiłków. Potem po poziomie aktywności, jakości sierści psa, regularności i zwartości wypróżnień będziesz mógł ocenić, czy karma spełnia Twoje oczekiwania. Są karmy, które mają dodatkowe funkcje specjalne np. karma Purina® PRO PLAN® Puppy OPTISTART™ podnosi odporność szczeniąt nawet o połowę – potwierdziły to badania kliniczne.

Pamiętaj, aby dobrać karmę do potrzeb swojego szczenięcia, uwzględniając jego wielkość (mała czy duża rasa), wiek oraz potrzeby specjalne. Regularne spożywanie dziennej porcji zapewni dostarczanie kilkudziesięciu składników odżywczych, dlatego nie wolno dodatkowo podawać szczenięciu żadnych suplementów bez konsultacji z lekarzem weterynarii czy specjalistą żywienia.

Szczególnie niebezpieczne jest dodatkowe podawanie suplementów zawierających wapń, gdy decydujemy się na pełnoporcjową karmę. Popularne w Polsce przekarmianie szczeniąt związane z dawaniem im możliwości jedzenia do woli, nawet optymalnie zbilansowanej karmy, prowadzi do wchłaniania wielokrotnie większej ilości składników mineralnych. Wraz z podażą dodatkowych posiłków domowych oraz przekąsek prowadzi to do nadwagi i do zaburzeń ortopedycznych jak np. zapalenie młodzieńcze kości (enostoza), osteochondroza czy dysplazja stawu biodrowego. A tymczasem w wielu przypadkach można by ich uniknąć, przestrzegając odpowiedniego żywienia.

O autorce

Sybilla Berwid-Wójtowicz specjalizuje się w dziedzinie dietoprofilaktyki zwierząt towarzyszących i ludzi. Skupia się na potwierdzonych naukowo i klinicznie skutecznych rozwiązaniach, od wielu lat kształcąc się w tej dziedzinie (mgr inż zootechniki [2002], dr nauk weterynaryjnych SGGW [2007], doradca dietetyczny – Instytut Żywności i Żywienia Człowieka [2013], specjalista żywienia klinicznego – Uniwersytet Medyczny w Warszawie [2015]). Szczególnie interesuje się dietetyką kliniczna i wpływem diety na zachowanie. Od 2010 pracuje w Nestlé Purina jako Ekspert ds. żywienia i komunikacji. Prowadzi liczne prelekcje, szkolenia i wykłady w kraju i Europie Centralnej (po polsku i po angielsku) z dziedziny dietoprofialaktyki nie tylko psów i kotów, ale i ludzi. Wykłada przedmiot „Wpływ żywienia na zachowanie” w ramach Studiów Podyplomowych „Zoopsychologia-problemu behawioru psów” na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW. Jest regularnie zapraszana do mediów i konsultuje publikacje z zakresu swojej specjalizacji. Od ponad dekady regularnie publikuje w czasopismach specjalistycznych i popularnych, ma na koncie ok. 200 publikacji.


fot. pixabay.com
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017

Polecane

pixel