Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Domek dla chomika - jak zrobić? Drewniany, z kokosa

Każdy chomik potrzebuje intymnego zakątka, w którym urządzi sobie na przykład spiżarnię, czy legowisko. W idealnym domku dla chomika gryzoń powinien czuć się absolutnie bezpiecznie. Dlatego, poza odpowiednim wykonaniem, ważne jest również to, by pozwolić naszemu pupilowi korzystać z tego przywileju intymności. Kiedy chomik przebywa w domku, nie zakłócajmy jego snu czy wieczornego relaksu. Domek dla chomika to teren przeznaczony wyłącznie do jego użytku i warto trzymać się tej zasady.

Sprawdź też: Klatka dla chomika dżungarskiego i syryjskiego – jak wybrać?

Domki dla chomika – jaki domek wybrać

Oczywiście, sam wybór domku dla chomika – modelu, koloru, tworzywa, z którego jest wykonany - należy wyłącznie do nas. Decydując się na taki, a nie inny domek dla chomika, musimy jednak pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i wygoda naszego pupila, a nie subiektywne gusta. Odpowiedni domek dla chomika musi być więc adekwatnie duży, aby gryzoń mógł swobodnie do niego wchodzić i wychodzić, a także miał w nim wystarczająco dużo miejsca, by odpoczywać, zbudować sobie gniazdko czy urządzić spiżarnię. Dla nas, jako właścicieli, nie mniej ważne są też aspekty praktyczne. Dom dla chomika powinien być łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji.

Warto zwrócić na to uwagę, bo właściwie codziennie powinniśmy z niego usuwać resztki gromadzonego jedzenia oraz wymienić ściółkę. Domki dla chomików dostępne w sklepach Domki dla chomików dostępne na rynku przeważnie wykonane są z drewna, ceramiki, trawy lub plastiku. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Poszczególne modele domków różnią się od siebie kilkoma względami – odpornością i wytrzymałością, poziomem cyrkulacji powietrza, ale i ceną. Dlatego właściciele coraz częściej i chętniej decydują się na samodzielne wykonanie domku dla swojego pupila. Takie rozwiązanie gwarantuje dopasowanie do potrzeb i wymagań związanych na przykład ze specyfiką hodowanego przez nas gatunku. Dodatkowo, dla wszystkich miłośników majsterkowania, własnoręczne budowanie domku dla chomika, może okazać się nie lada frajdą.

Zobacz: Karma dla chomika

Domek dla chomika – zrób to sam

Domek dla chomika w łatwy sposób można wykonać samemu. Jak zrobić domek dla chomika? Wiele osób przygotowuje domki na przykład z kartonowego pudełka. Jednak znacznie lepszym i trwalszym sposobem wydaje się budowa z drewna lub skorupy orzecha kokosowego. Drewniany domek dla chomika, jeśli jest starannie wykonany, może stanowić prawdziwą ozdobę klatki dla chomika. Aby go wykonać wystarczy dłuższą deskę pociąć na cztery równe kawałki, z których po zbiciu lub sklejeniu stawiamy ściany. W jednej ze ścian wycinamy otwór.

Daszek drewnianego domku możemy wykonać na przykład z płyty pilśniowej. Warto też rozważyć domek z unoszonym lub całkiem zdejmowanym dachem.  W czasie upałów będzie można uchylić lub otworzyć go od góry, aby chomikowi było w środku chłodniej. Dużo mniej pracy wymaga domek dla chomika z kokosa. Wystarczy połówka skorupy orzecha kokosowego, w której wycinamy otwór wejściowy. Taki domek ustawiamy bezpośrednio na ściółce i czekamy aż zyska uznanie w oczach naszego małego przyjaciela.

Czytaj też: 

Fot. 123RF